Plenarna sjednica o najvažnijem ekonomskom aktu zakazana je za sjutra, prethodno iz dva puta nije održana jer opozicija to nije dozvolila zbog ustavne krize pa je država u Novu godinu ušla sa privremenim finansiranjem.
Zdenka Popović (Demokrate) je kazala da će biti pogubno u ekonomskom smislu ako se budžet države ne usvoji.
“Ako kratko traje privremeno finansiranje ne može biti problem i ako imamo u depozitima novac za redovno finansiranje svih izdataka. Ova situacija nije uporediva sa 2021.godinom jer smo tada imali novac od obveznice od 700 miliona eura, a sada to nije slučaj. Čeka nas 820 miliona eura dugova koje treba da vratimo. Neko želi svjesno da gurne Crnu Goruu ogroman ekonomski problem i da naruši ugled države i povjerenje investitora”, ocijenila je Popović.
Prema njenim riječima, na kratak rok privremeno finansiranje neće napraviti nikakav problem, ali dugoročno je šteta po državu.
“Neće se moći isplaćivati srazmjere penzije i da nećemo moći da koristimo 450 miliona eura iz programa Rasta za Zapadni Balkan. Molim kolege da dobro razmisle”, kazala je Popović.
Dejan Đurović (NSD) je rekao da čudi najava ponovo istog scenarija u trenutku kada je evropska komesarka sa proširenje Marta Kos iznijela velike pohvale da račun rada parlamentarne većine.
“Ušli smo u problematičnu situaciju privremenog finansiranja i time smo ugrozili likvidnost države, servisiranje obaveza je pod znakom pitanja i ovim smo usporili smo i dinamiku razvoja Crne Gore i evropskog puta”, istakao je Đurović.
On je ocijenio da budžet nije sanacioni, već se može tretirati kao razvojni, kapitalne investicije su veće od prošlogodišnjih, izdvojen je novac za projekat zaobilaznice oko Virpazara što je veoma važno za to područje…
“Budžet je utemeljen na jasnom opredjeljenju unapređenja životno standarda naših rađana, a ujedno je i dokaza da vlast vodi odgovornu fisklanu politiku. Očekujem od kolega iz parlamenta da se sjutra usaglase sa razvojem Crne Gore i bitno je da sjutra usvojimo budžtet. Ako se to ne desi neko mora politički odgovora na sledećim lokalnim izborima u Nikšiću i Herceg Novom”, kazao je Đurović.
Poslanica PES-a Branka Marković je kazala da “DPS sa svojim satelitima nastoji da vrati državu u stanje ekonomske krize, te da građani zaslužuju odgovornu vlasti i opoziciju koja će raditi u interesu građana i države, a ne onih koji žele da sruše ekonomski i evropski napredak države”.
Mirsad Nurković (BS) je kazao da ulazimo u završnicu januara kada nemamo usvojen budžet i to nije prvi put da se dešava, ali izaziva veliku pažnju.
“Naš sistem je ranjiv i neizglasavanje budžeta izaziva zabrinutost kako ćemo finansirati ključne obaveze države u narednom periodu – obrazovanje zdrastvo, bezbjednost. Sve to može biti ugroženo u narednom periodu. Probleme političke prirode trebamo rješavati u političkom dijalogu. Budžet je dobro prostavljen u strukturalnom smislu. Činjenica je da je održiv i i garant da će država isplaćivati redovno sve obaveze prema građanima, a on je i zamajac novih investicija i trendova”, kazao je Nurković.
Poslanica SNP-a je Slađana Kaluđerović je pitanja šta će biti sa kreditnim rejtingom države i svim posledicama neusvajanja Budžeta.
Ministar finansija Novica Vuković je kazao da ih “vrlo uznemirava cijeli ovaj period isčekivanja usvajanja budžeta”, te da je ministarstvo dalo sve od sebe da se budžet usvoji krajem prošle godine.
“Ovo je momentat u kome je jasno da država ne treba da se nalazi. Ovo je budžet koji jača standard građana i to ne treba da im se uskrati”, rekao je Vuković, dodajući da je “budžet mjera mogućeg”.
Prema njegovim riječima, vrlo je zabrinjavajuće ko je govorio o privremenom finansiranju u prethodnom periodu.
“Da bi se davali komentari o isplatama mora se poznavati dinamika isplata po mjesecima. Da su došle na naplatu obveznice u januaru pitam analitičare kako bi to seriviralo. Proces servisiranje duga je sada zaustavljen i neizvjesno je servisiranje obaveza u narednom periuodu. Mogu se servisirati iz depozita, a pošto su prioritet mandatorni troškovi (plate, penzije, socijalna davanja) to možemo do momenta isplate dugova, a 650 miliona na naplatu dolazi do kraja prvo kvartala. Ako se ne plati jedna rata sve dospijeva na otplatu. Recimo, ako ne platimo ratu za autoput dospjelo bi 650 miliona eura”, naveo je Vuković, dodajući da bez odluke o zaduživanju ne može ništa da radi po tom pitanju.
Preporučeno
On je istakao da niko nema pravo da ugrozi kreditni rejting Crne Gore.