Crno tržište cigareta i dalje cvjeta u Crnoj Gori: Kod švercera cijena paklice i euro jeftinija nego na trafikama

Crno tržište cigareta i dalje cvjeta u Crnoj Gori: Kod švercera cijena paklice i euro jeftinija nego na trafikama

Standard

24/11/2018

09:59

Merlin, Corset, Trocadero, Manchester, De Santis… Ovu samo neki od brendova cigareta koji se svakodnevno mogu kupiti “ispod ruke”, na više mjesta u Podgorici. Ova neslavna činjenica još jedan je dokaz da je “crno tržište cigareta” u našoj državi i dalje veoma aktivno.

FOTO: Standard

Merlin, Corset, Trocadero, Manchester, De Santis… Ovu samo neki od brendova cigareta koji se svakodnevno mogu kupiti “ispod ruke”, na više mjesta u Podgorici. Ova neslavna činjenica još jedan je dokaz da je “crno tržište cigareta” u našoj državi i dalje veoma aktivno.

Prodaja cigareta bez akciznih markica “cvjeta” ispred Zelene pijace u Podgorici i na pijaci u Tuzima. 

Vješti prodavci cigarete kriju u automobilima i cegerima, a pošto vas prvo dobro osmotre i uvjere se da nijeste policajac u civilu, odvažno vam kažu “Cigarete izvolite”.

U to se uvjerio i novinar portala Standard. 

Povezani članci

46918188 657917607937018 677187682538881024 n

Zanimljivo, pored brendova kojih nema u legalnoj prodaji u Crnoj Gori, poput Manchestera ili Corseta, na crnom tržištu se mogu kupiti i neki brenovi kojih ima i na svakoj trafici ili u prodavnici. Naravno svaka kutija je bez akcizne markice.

Najjeftiniji je MK, čija je cijena 80 centi, King i President se mogu kupiti za euro, dok za Corset, Merlin i Trocadero treba izdvojiti 1,20 eura. 

De Santis je najskuplji i košta 1,30 po paklici. 

Ako se odlučite za neki od “jačih brenova”, morate izdvojiti i nešto više novca. 

Tako, Marlboro u zavisnosti od pakovanja košta oko dva eura, dok je na trafikama najjeftiniji Marlboro touch sa cijenom do tri eura, a najskuplji Marlboro Flavor plus – 3,5 eura.

Ukoliko se odlučite za cijeli boks cigareta, prodavci najčešće spuštaju cijenu za 20 centi po paklici.

Nelegalno tržište i dalje aktivno

Da nelegalno tržište cigareta i dalje postoji, za portal Standard potvrdili i najveći uvoznici i legalni prodavci različitih brendova cigareta.

Crno tržište je i dalje prisutno i taj problem još nije adekvatno riješen. Bez obzira na akcije i hapšenja u posljednjem periodu, nelegalne cigarete se još mogu naći na terenu u Crne Gore skoro u istom obimu kako i ranije. Dovoljno je posjetiti pijacu Gintaš u Podgorici i uvjeriti se lično u stanje crnog tržišta. Kompanija Filip Moris apeluje na državu da uloži maksimalne napore kako bi se nelegalno tržište eliminisalo ili drastično smanjilo, na korist države, biznisa i potrošača”, saopštili su Standardu iz kompanije Filip Moris koja uvozi brendove cigareta Marlboro, Parlamnet, Bond, L&M, Bond, Murati.

782af2b19c650116e1c775bbdb121d0e L

Istog mišljenja je i direktor kompanije Plus, koja uvozi brendove cigareta Winston, Camel, LD, Prokopije Perić.

Nelegalna prodaja će uvijek stvarati problem legalnoj prodaji, kako danas tako i sjutra. Mišljenja sam da je to skoro nemoguće iskorijeniti i uvijek ćemo imati taj problem kao što ga imaju i druge zemlje EU. Suština je svesti problem na minimum i neprestano vršiti radnje koje će dovesti do toga da jednog dana crno tržište postane potpuno neinteresantno za potrošače. U tim aktivnostima moraju da učestvuju sve državne institucije koje vrše kontrolu tržišta”, rekao je Perić Standardu.

uno oduzete cigare

Prema njegovim riječima nelegalno tržište cigareta im je nanijelo posljednih godina milionske gubitke.

Kompanija Plus je najveći uvoznik cigareta u Crnoj Gori i svakako trpimo najveću štetu od ilegalnog tržišta. Uprkos konstantnom rastu učešća naših brendova koji imamo unutar legalnog tržišta, šteta koju nam je ilegalno tržište nanijelo u prethodnom periodu, mjeri se milionima eura i treba će još dosta vremena da prođe da bi se sve to saniralo“, objasnio je Perić.

  prodaja duhana na pijaci

Rano govorti o uticaju smanjenja akciza

I u Filip Morisu i u kompaniji Plus su saglasni da je još rano govoriti o uticaju smanjenja akciza na duvanske proizvode i na oporavak tržišta cigareta.

Ono što je primjetno je da je zaustavljena dalja erozija legalnog tržišta, što može biti signal za oporavak”, smatraju u firmi Filip Moris.

Sa druge strane, Perić ističe i da je veliki broj potrošača prešao na cigarete koje se mogu naći na nelegalnom tržištu.

Prema analizi koju smo odradili, moje mišljenje je da je zaustavljen dalji rast ilegalnog tržišta što je svakako veliki korak i preduslov za dalju stabilizaciju legalnog tržišta. Vlada je izmjenom zakona o akcizama učinila osnovni preduslov ali prve pozitivne i vidnije efekte očekujem tek početkom sledeće godine. Vidno je manji broj uličnih prodavaca što je znak da su se već svi uključili u rješavanje ovog problema, ali ono što je najvažnije, moramo vratiti potrošače legalnom tržištu”, zaključio je Perić.

Agencija za duvan ćuti

I pored činjenice da se na mnogim mjestima lako mogu kupiti cigarete bez akciznih markica, što direktno utiče na budžetske prilike, u Agenciji za duvan za sada ćute.

Portal Standard kontaktirao je Agenciju 6. novembra ali odgovore na pitanja do danas nijesmo dobili.

N.D.L.

Izvor (naslovna fotografija):Ispred Zelene pijace u Podgorici "cvjeta" nelegalna prodaja cigareta

Ostavite komentar

Komentari (0)