STANDARD: Kakvu je diplomatsku poruku poslala nova komesarka EU za proširenje Marta Kos juče u Podgorici? Što je to što je Vaš najjači utisak?
VLAHOVIĆ: Mislim da je rano za davanje definitivnih ocjena. Ne bih želio da prvi utisci o nastupu komesarke Kos budu neka vrsta definitivne „presude” o mogućim, tj. vjerovatnim dometima evropske politike koju sada reprezentuje uvažena diplomatkinja iz Slovenije, u tako značajnom portfelju kao što je proširenje EU.Dakle, na ravni prvih utisaka, i sa svim mogućim oprezom i obzirom prema gospođi Kos, u čije dobre namjere, naravno, nemamo ni trunke sumnje, njen jučerašnji nastup je bio – razočaravajući.
Mene nije impresionirao ni njen stil, ni vokabular koji koristi za neke delikatne i važne situacije i probleme, a ni nivo, ni sadržina poruka koje je uputila.
Posebno mi je zasmetao njen odgovor, tj. izbjegavanje bilo kakvog smislenog odgovora, na pitanje koje joj je, tokom kratke zajedničke press–konferencije sa uobičajeno banalnim i nespremnim premijerom Spajićem, uputila novinarka Antene M – o posljedicama uticaja države Srbije i Crkve Srbije u Crnoj Gori. Odgovora nije bilo, već smo čuli potpuno deplasiranu priču o položaju i pravima nacionalnih manjima u Republici Sloveniji, kao i razglabanje o važnosti poštovanja prava manjina u EU (?!). Ni riječi o onome što je bilo jasno i jednostavno pitanje i što predstavlja jednu od neizbježnih tema ukoliko se želi iole realistično i korektno sagledavanje opštih socijalnih, političkih i bezbjednosnih prilika u našoj zemlji. O osudi tih malignih uticaja da ne govorimo.
To je politika noja sa glavom u pijesku, za koju smo se nadali da predstavlja prošlost poslije isteka krajnje problematičnog i neuspješnog mandata Olivera Varheljija.
STANDARD: Što znači kada ključna osoba u EU za proširenje u parlamentu države frontrunnera ne pomene odnos najviših predstavnika te države prema jednoj od članica EU i uz to susjedu koji je 15 godina pomagao naše EU i NATO integracije, da ne pomene ustavnu krizu, najave mijenjanja Zakona o državljanstvu, službenog jezika?
VLAHOVIĆ: Govor komesarke Kos u Skupštini je bio potpuni promašaj. Sve je tu bilo nelogično i gotovo farsično, a posebno oslovljavanje četničkog vojvode Mandića kao da se radi o veteranu evropskog pokreta u našoj zemlji, ili o prekaljenom i poštovanom borcu za ljudska i manjinska prava. Nemoguće je da u Briselu ne znaju za ratnohuškačku i tešku nacional–šovinističku prošlost i sadašnjost aktuelnog predsjednika Skupštine. Ili za njegove i veze političkih struktura kojima pripada sa režimom i službama u Beogradu i, naravno, za konekcije, saradnju i služenje ruskim političkim i bezbjednosnim strukturama. A još je neobičnije – potpuno je isključeno, zapravo – da za to u detalje ne zna bilo ko iz Ljubljane.
Zato su poruke gospođe Kos u našoj Skupštini – bez prisustva dokazano i nesporno evropski opredijeljene opozicije – bile potpuno deplasirane. To je bilo farsično.
Ignorisanje činjenice da je izvršen ustavni puč, da postoje veliki problemi u onom segmentu vladajuće crnogorske vanjske politike koji se tiče odnosa prema susjedima, prvenstveno prema Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, ali i Kosovu, komesarka Kos je ignorisala. Niti jedan drugi problem nije ni spomenula, niti uputila bilo kakvu asocijaciju o njima.
Svečarski ton je bio usiljen, a „ruka pod ruku sa Mandićem” gotovo nadrealna. Nećemo komentarisati stilske figure, Bobotov kuk i ostale provincijalne pasaže.
Crnogorska demokratska opozicija bi napravila tešku grešku da je svemu tome prisustvovala – mada smo obaviješteni o teškim pritiscima koji su vršeni na poslanike DPS da ipak dođu na posebno zasijedanje Skupštine. Zahtjev opozicije da se prvo ukloni flagrantno kršenje Ustava je apsolutno ključni momenat, od kojeg ne smije da bude odstupanja.
Zašto to ignoriše gospođa Kos, i njeni savjetnici u Briselu i saradnici u Delegaciji EU u Podgorici – drugo je pitanje. Ambasador Satler nije baš najbolje započeo svoj mandat.
Komesarka Kos nije ni trebalo da ide u Skupštinu sa pola poslanika, u sred teške ustavne i političke krize. Svečarski govori neće pomoći Crnoj Gori da uspješno nastavi evropsku agendu.
STANDARD: Jedan od očitih apsurda je i kada je Marta Kos kaže: „Vidimo kako narasta svijet u kojem bi mnogi željeli da Evropa propadne i oni ulažu značajna sredstva da to postignu“, a iza nje, dok to govori, sjedi Andrija Mandić.
VLAHOVIĆ: To su nesporne vrijednosti i iskazi, koje niko ne dovodi u pitanje. Samo su deplasirane ovim povodom i prilikom.
Pasaži o vojvodi Mandiću su bili politički vodvilj, da ne koristim preciznije kvalifikacije. Nadam se da će iz tog nepotrebnog iskustva komesarka Kos izvući – i za nju i za nas – korisne zaključke, kada bude sumirala utiske svoje prve posjete Crnoj Gori.
STANDARD: Što čeka Crnu Goru s komesarkom Martom Kos?
VLAHOVIĆ: Da bi njen entuzijazam i dobre namjere imali smisao i pozitivne efekte – Komesarka će morati da logiku, rezone i sadržinu svoje agende prema Crnoj Gori postavi na sasvim druge temelje i da primijeni sasvim drukčiju strategiju i političku taktiku. Uključujući metafore.
Preporučeno
U tome joj iskreno želimo puno uspjeha, jer bi to doprinijelo i uspjehu naše zemlje.