No, kako su u Crnoj Gori građani navikli na iznenađenja, onda ih vjerovatno neće iznenaditi kada čuju da su naftni derivati zapravo trebalo da pojeftine, no zahvaljujući odluci Vlade, koju su usvojili, na sjednici održanoj u petak, pojedina goriva su poskupjela.
Vlada je na sjednici donijela odluku da od građana naplaćuje tri centa po litru, kako bi mogla da formira naftne rezerve.Tako su građani dobili četvrto uzastopno povećanje cijena goriva u Crnoj Gori, od 31. decembra. Cijene benzina od tada su ukupno veće za devet centi, a eurodizela sa osam centi.
Uz sve veće cijene osnovnih životnih namirnica, zbog čega su pojedine organizacije organizovale bojkot trgovina, povećanje cijene goriva, kroz uvođenje naknade za formiranje naftnih rezervi je novi udar na građane, turiste i privredu.
Zanimljivo je i to što je Vlada odlučila da odmah krene sa naplatom naknade iz džepa građana, iako skladištenje nafte kroz rezerve neće biti moguće prije kraja godine.
Te buduće rezerve čuvale bi se u naftnim skladištima u Baru koje je od 2003. godine koristio Jugopetrol, koji je izgubio spor sa državom i treba da ih preda državnoj firmi Montenegrobonus.
U toku je i tender za adaptaciju naftnih rezervoara. Riječ je o tenderu za izvođenje radova i nadzor nad radovima koji bi trebalo da traju devet mjeseci, ranije je saopšteno iz Vlade.
“Formiranje obaveznih naftnih rezervi ključno je za osiguranje energetske stabilnosti Crne Gore i zaštitu od potencijalnih kriza na globalnom tržištu. Ova mjera omogućava zemlji da ublaži posljedice naglih poremećaja u snabdijevanju, bilo da su uzrokovani geopolitičkim krizama, prirodnim katastrofama ili tržišnim nestabilnostima”, piše u saopštenju.
GRAĐANE UDARILI PO DŽEPU-VLASNIKE JAHTI OSLOBODILI AKCIZE ZA GORIVO
Dakle, iako je tenderska procedura još uvijek u toku Vlada će pod plaštom formiranja naftnih rezervi, dodatno puniti budžet novcem građana. Nadalje, Vlada pozivajući se na nepredvidljivu geopolitičku situaciju naftne rezerve će uvećavati, povećanjem cijena, što nije slučaj sa zemljama u regionu.
No, kako kažu loše vijesti nikad ne putuju same, pa tako potrošače čeka još neprijatnih iznenađenja, jer plan Vlade je da naknada od tri centa bude uračunata uz svaki novi obračun cijena goriva sve do 2028. kada se očekuje da će biti formirane naftne rezerve države za tri mjeseca.
Da Vlada uopšte nije mislila na one najugroženije kategorije pokazuje i činjenica da je dok građanima uvodi nove namete, ranije izmjenom pravilnika vlasnike jahti i brodova oslobodila plaćanja akcize na gorivo, koja inače iznosi od 44 do 55 centi po litru
Vladino obrazloženje je da to rade kao podstrek razvoju nautičkog turizma!?
U REGIONU GORIVO POJEFTINJUJE ZA RAZLIKU OD CRNE GORE
U susjednim država od juče ili tokom sedmice doći će do snižavanja cijena naftnih derivata.
U Hvatskoj će od sjutra cijena eurosupera biti niža dva centa i koštaće 1,51 euro, što je jedan cent manje nego u Crnoj Gori, dok je eurodizel pojeftinio za četiri centa i koštaće koliko i u Crnoj Gori.
U Bosni i Hercegovini nove cijene goriva, niže od dva do pet centi, počeće da se primjenjuju krajem sedmice. Litar eurodizela sada u ovoj zemlji prosječno, zavisno od entiteta, košta 1,29 eura, pa će sa novim sniženjem biti jeftiniji za oko 17 centi u odnosu na Crnu Goru. Super 95 u BiH prosječno košta 1,27 eura a super 98 1,38 eura, odnosno biće za 27 do 20 centi jeftiniji nego u Crnoj Gori.
Preporučeno
Cijene goriva u Srbiji se usklađuju petkom, pa se za kraj ove sedmice očekuje, takođe, pad cijena za dva do četiri centa po litru. Cijena eurodizela u ovoj susjednoj zemlji sada košta 1,7 eura, dok su cijene benzina 1,58 eura.