Dugovanja građana 1,9 milijardi: Krediti porasli za 280 miliona eura

Dugovanja građana 1,9 milijardi: Krediti porasli za 280 miliona eura

Standard

02/01/2025

08:19

Ukupna dugovanja crnogorskih građama prema bankama iznose oko 1,9 milijardi eura i odnosu na kraj 2020. godine uvećana su za oko 500 miliona eura, pokazuju podaci Centralne banke Crne Gore, dostavljeni Portalu RTCG.

Prema posljednjim raspoloživim podacima koje su banke dostavile Centralnoj banci, ukupni krediti odobreni fizičkim licima posljednjeg dana novembra 2024. godine iznose 1,9 milijardi eura ili 42,94% ukupno odobrenih kredita u sistemu.

„Posmatrano u odnosu na uporedni period 2023. godine kada su iznosili 1,7 milijardi eura, krediti odobreni fizičkim licima ostvaruju rast od 279,9 miliona eura ili 16,28%“, saopšteno nam je iz CBCG.

Statistika kaže i da od 2020. stalno rastu ukupna dugovanja građana prema bankama.

Podaci CBCGPodaci CBCG

„Ukupni krediti odobreni fizičkim licima na kraju novembra 2024. godine iznose 1,9 milijardi eura i u posmatranom periodu bilježe rastući trend. Naime, u decembru 2020. godine ovi krediti su iznosili 1,4 milijarde eura, u decembru 2021. godine 1,5 milijardi eura, u decembru 2022. godine 1,6 milijardi eura, dok su na kraju 2023. godine iznosili 1,7 milijardi eura“, saopšteno nam je iz CBCG.

Blagi pad kamatnih stopa

I dok dugovanja građana rastu, kamatne stope bar u prošloj godini zabilježile su pad.

Kako nam je saopšteno iz CBCG, prosječna ponderisana efektivna kamatna stopa na ukupno odobrene kredite na kraju novembra 2024. iznosi 6,55% i bilježi pad od 0,04 procentna poena u odnosu na decembar 2023. godine.

„Takođe, treba imati u vidu da prosječna ponderisana efektivna kamatna stopa na ukupne kredite obuhvata kredite koji su odobravani u ranijem periodu, među kojima je značajan broj odobren u periodu visokih kamatnih stopa. Stoga kao indikator kretanja kamatnih stopa treba posmatrati i kamatne stope na novoodobrene kredite. Prosječna ponderisana efektivna kamatna stopa na novoodobrene kredite na kraju novembra 2024. godine iznosila je 5,98% i bilježi pad od 0,53 procentna poena u odnosu na decembar 2023. godine“, saopšteno nam je iz CBCG.

Podsjećaju i da je CBCG početkom drugog kvartala inicirala akciju za snižavanje kamatnih stopa koju su podržale sve banke koje posluju u Crnoj Gori, ponudivši građanima snižene kamatne stope na najtraženije vrste kredita.

„Kao rezultat ove inicijative, efektivne kamatne stope na novoodobrene kredite fizičkim licima u periodu od početka akcije (period april – 20. decembar 2024. godine) smanjene su za 1,11 p.p, sa 8,75% na 7,64%“, kažu u CBCG.

Kako navode u CBCG kamatne stope predstavljaju tržišnu kategoriju koja zavisi od brojnih ekonomskih faktora, uključujući ponudu i potražnju za kapitalom, kreditni rejting zemlje, inflaciju, ekonomsku aktivnost, rizik klijenta, rizik predloženog projekta za finansiranje i dr.

„Pored ovih faktora istakli bismo i faktore koji dolaze sa međunarodnog tržišta, prije svega odluke Evropske centralne banke (ECB) i drugih ključnih banaka, o kretanju njihovih referentnih kamatnih stopa, kao i geopolitičke izazove. Centralna banka Crne Gore nema instrumente preko kojih bi mogla da utiče na kamatne stope, te stoga ne vrši projekcije kretanja kamatnih stopa. Očekivanje je da će u narednom periodu doći do relaksacije politika velikih centralnih banaka, uključujući ECB, što će posljedično voditi snižavanju kamatnih stopa“, poručuju iz CBCG.

Izvor: RTCG
Izvor (naslovna fotografija):Ilustracija, Shutterstock

Ostavite komentar

Komentari (0)