Međutim, uz optimizam dolaze i ozbiljne brige. Neki od dugogodišnjih posjetilaca Budve, koji su ranije godinama dolazili u ovaj grad, najavili su da sljedeće godine neće odmarati ovdje, nezadovoljni izgledom, higijenom i nedostatkom reda u gradu. Iako se Budva još uvijek percipira kao atraktivna destinacija za mlađu populaciju, mnogi gosti, koji su ranije bili vjerni Crnogorskom primorju, razmišljaju o promjeni destinacije. Problemi poput neregulisane infrastrukture, loše organizacije i gužvi dodatno otežavaju održavanje konkurentnosti. Ipak, hotelijeri i izdavaoci smještaja ulažu napore da zadrže postsezonski promet kroz prilagođavanje cijena i fokusirajući se na kvalitet usluge, u nadi da će sezona biti signal za nužne promjene u crnogorskom turizmu.
Manje rezervacija
Mića Ivanović, pomoćnik generalnog direktora hotela ,,Budva“ i direktor prodaje, kazao je Pobjedi da imaju dobre najave za postsezonu i da su imali već dosta potvrđenih događaja i grupa već u maju.
,,Septembar i oktobar su mjeseci koji su nama vrlo traženi, u kojima imamo veliki broj upita za konferencije i grupne dolaske. Trenutno nam je septembar na istom nivou kao prethodne godine na nekih 90 odsto, oktobar je bolji u odnosu na prošlu godinu za nekih 10 do 15 odsto što se tiče popunjenosti. Što se cjenovne situacije tiče, ove godine imamo rast srednje prosječne cijene za oba mjeseca. Primjećujemo da je manje individualnih gostiju, da je pad broja gostiju preko onlajn kanala i da je mali broj rezervacija u last minute i walk in. Posljednjih dana imamo dosta otkazivanja onlajn rezervacija za naredni period i to većinom zbog otkazanih letova”, napominje Ivanović.
Objašnjava da je period postsezone predviđen većinom za grupna putovanja. Struktura gostiju se u velikom obimu razlikuje od sezone, jer je ova sezona imala šaroliku lepezu gostiju iz raznih djelova svijeta, dok je situacija u postsezoni svedena na svega nekoliko zemalja.
,,Ukoliko izuzmemo seminare, koji okupljaju učesnike uglavnom iz regiona i domaće goste, grupnih dolazaka imamo sa tržišta Izraela, Turske, Švajcarske, Argentine, Francuske. Naši stalni partneri, koji nam rade tržište Velike Britanije, potrudili su se da ove godine u postsezoni imamo rekord kada je u pitanju to tržište”, ističe Ivanović dodajući da je postsezona jako bitna za održivost hotela i da nekada može biti mač sa dvije oštrice.
,,Ako se iz prevelike želje za dobrim rezultatima postave prevelike cijene, vrlo često se postiže negativan efekat. Dakle, formiranje cijena u postsezoni i samo bukiranje se vrše prije glavne sezone i većina rezervacija se tada i potvrdi, pa se već unaprijed zna sa kakvom postsezonom ćemo imati posla. Na sreću, pošto se nijesmo mogli osloniti na individualne dolaske, grupama i događajima popunili smo kapacitete našeg hotela, a primijetno je da je individualnih dolazaka, nažalost, sve manje u postsezoni posebno u periodima radnih dana. Vikendom ima više gostiju, ali to kratko traje”, kazao je Ivanović.
A najveći izazov i ove postsezone jeste radna snaga. Poslije završene uspješne sezone i završetka ljetnjih raspusta, Ivanović kaže da im je dosta sezonskog personala zaključilo ugovore, a sačekao ih je obiman posao.
,,Radnici koji su odradili sezonu su poprilično iscrpljeni i treba uhvatiti novi ,,udah“ da se uspješno odradi postsezona. Novih radnika je, nažalost, sve manje i manje na tržištu i to je gorući problem svih hotelijera. Drugi veliki problem jeste avio-dostupnost, odnosno naša nepovezanost”, naglašava Ivanović.
Što se tiče glavne sezone, ističe da su ipak zadovoljni iako imaju pad rezultata dodatnog sadržaja.
,,Iako smo imali nevjerovatnih problema u julu, izvođenjem radova na glavnoj ulici i preusmjeravanjem saobraćaja na šetalište tik uz hotel, uspjeli smo postići dobre rezultate. Nikad veće izazove nijesmo imali kao u avgustu ove godine. Što se tiče ostvarnih rezultata dodatnih sadržaja hotela, imamo evidentan pad. Sva dodatna prodana mjesta hotela imaju drastičan pad potrošnje, što nam ukazuje da su gosti ove sezone bili spremni da plate samo smještaj bez ikakvih dodatnih usluga. Nažalost, ova godina je pokazala da je Budva i dalje interesantna destinacija za mlađu populaciju. Dosta stalnih gostiju je vrlo nezadovoljno izgledom i higijenom u grada”, kaže Ivanović naglašavajući da gosti, koji obožavaju Budvu i dolaze godinama na odmor, ozbiljno razmišljaju da od sljedeće godine promijene destinaciju jer je Budva neuređena, prljava, bez ikakvog reda i smisla.
,,Užasnuti su stanjem Starog grada i odnosom prema prelijepoj Budvi koju pamte po mnogo boljem i ljepšem izdanju. Iskreno se nadam da će nam ova sezona biti opomena kako ne treba raditi i kako se ne smije odnositi prema jednoj turističkoj destinaciji ukoliko se razmišlja o održivosti”, poručuje Ivanović.
Direktor hotela ,,Lighthouse“ u Herceg Novom, Jovan Vukalović tvrdi za Pobjedu da su najave za postezonu na nivou prošlogodišnjih.
,,Neće doći do nekog značajnijeg povećanja. Očekujemo već od Nove godine pa do završetka Praznika mimoze solidnu popunjenost”, kazao je Vukalović.
Što se tiče profila gostiju u njihovom hotelu, uglavnom dolaze učesnici sportskih, kulturnih i zabavnih manifestacija, a prisutan je i određeni broj agencijskih gostiju koji su dio aranžmana obilaska Balkanskog poluostrva.
,,Kad pričamo o ljetnjoj sezoni, naši gosti su dominantno iz regiona kroz, već dugogodišnju, saradnju sa agencijama preko kojih ostvarujemo najveći broj noćenja”, ističe Vukalović i dodaje da u postsezoni sada prilagođavaju cijene.
,,Odobravamo posebne popuste i cijene u vansezoni. Budući da je sastav gostiju prilično ,,šarolik“, cjenovna politika u najvećoj mjeri zavisi od vrste usluge, dužine boravka i broja gostiju”, kaže Vukalović.
Kao najveći nedostatak navodi neizgrađenost Herceg Novog kao vansezonske destinacije.
,,Smatram da bismo kao grad morali imati mnogo više sportskih, dječjih i uopšte sadržaja prilagođenih boravku porodica. Imamo vrlo blizu u okruženju primjere kako se za desetak godina, stvaranjem uslova za kreiranje sadržaja, dešavaju transformacije destinacija u pozitivnom smislu kada je u pitanju broj gostiju i posjećenost uopšte”, tvrdi Vukalović.
Izazovi
A ljetnja sezona je, kako ističe, za njih bila uspješna, ali su je pratili brojni izazovi.
,,Možemo reći da veliku većinu njih (problem saobraćajnih gužvi i nedostatka parkinga, problemi sa bukom, nesprovođenje pravila o plažnom redu, problemi sa radnom snagom, sa vodosnabdijevanjem…) naglašavamo već duži niz godina, ali nažalost bez nekih realnih izgleda da će biti riješeni u dogledno vrijeme”, poručuje Vukalović.
Za izdavaoce privatnog smještaja postezona je, kako ističe njihov predstavnik Jovan Rosić, krenula odlično početkom septembra zahvaljujući vremenskim prilikama.
,,Nažalost, loša vremenska prognoza ove nedjelje je usporila last-minute buking, ali možemo reći da je, u prosjeku, broj gostiju sličan prošlogodišnjem”, ističe Rosić.
Profil gostiju u postsezoni, po njegovim riječima, nešto je drugačiji nego u sezoni.
,,Početak školske godine i ispitni rokovi na fakultetima uglavnom diktiraju strukturu gostiju. To su uglavnom odrasli i porodice sa malom djecom. Iskusni gosti koji dolaze u Crnu Goru godinama, posebno posjetioci Primorja, znaju da je septembar najbolji mjesec za odmor, jer je znatno mirnije, nema gužve i temperature su prijatnije. Naravno, i cijene su znatno povoljnije nego u julu i avgustu”, kaže Rosić.
U ovom periodu, kako ističe, prilagođavanje cijena je neizbježno.
,,Svi koji se ozbiljnije bave turizmom znaju da je rezultat u postsezoni pravi pokazatelj odnosa cijene i kvaliteta, jer je jul i avgust znatno lakše prodati. Gosti imaju mnogo veći izbor smještaja u postsezoni pa ih je potrebno privući dobrim sadržajima i kvalitetnom uslugom. Dobar marketing u kombinaciji sa kvalitetom i dinamičnim formiranjem cijena pravi je recept za uspjeh”, tvrdi Rosić, dodajući da im je trenutno najveći izazov loše vrijeme.
,,Imali smo određeni broj otkazanih rezervacija, a last minute rezervacije su uglavnom kraći boravci ljudi koji su već u Crnoj Gori”, naglašava Rosić dodajući da su članovi udruženja, sa kojima sarađuju, zadovoljni sezonom.
Preporučeno
,,Većina je ostvarila bolji rezultat u poređenju sa prošlom godinom. Ove godine, glavni problemi gostiju su velike gužve na putevima, granicama i aerodromima, nezavršeni građevinski radovi i loše organizovan i skup taksi prevoz. Izdavaoci su imali dosta problema sa nestabilnom elektro mrežom, posebno na Primorju. Jedna od zamjerki je i nedostatak podrške nadležnih institucija za koje su mali ugostitelji praktično nevidljivi i takav ambijent kreira neuređeno tržište sa nedefinisanom ponudom bez jasne strategije. Naravno, pojedinci sa kojima sarađujemo ostvaruju odlične rezultate svojim trudom i ulaganjem, ali to nije dovoljno za kreiranje brenda kakav Crna Gora zaslužuje”, kazao je Rosić.