“Ovaj podatak bi donosioce odluka prije trebalo da zabrine, imajući u vidu da je ovaj rezultat ostvaren prevashodno usljed priliva jednokratnih prihoda koji nisu rezultat strateških odluka ove Vlade (prihodi akumulirani iz prethodnog perioda po osnovu projekta “Ekonomskog državljanstva” od preko 30 miliona eura, EU donacija od 27 miliona eura i prihod po osnovu prekinutog hedžing aranžmana od preko 60 miliona eura) kao i izuzetno slabe realizacije Kapitalnih izdataka koji su zaključno sa junom na svega 16,7 odsto godišnjeg plana”, smatra on.
Prema njegovim riječima ukoliko uzmemo ovo u obzir, mnogo je jasnije zašto se Ministarstvo finansija odlučilo za prekid hedžing aranžmana, kao i zašto se od javnih preduzeća uzima dobit ostvarena u prethodne dvije godine, umjesto da se ista investira.“Da nije bilo jednokratnih prihoda (koji neće biti na raspolaganju naredne godine) i slabe realizacije kapitalnog budžeta, upravo bi u sred turističke sezone u Trezoru bilo par miliona eura, što je i bilo u planu MF shodno Zakonu o budžetu za 2023. godinu”, naglašava on.
Dakle, kako ističe Krvavac, ostvareni suficit Budžeta, kojim se 43. Vlada hvali, najmanje ima veze sa njihovim rezultatima na polju ekonomije, čemu svjedoči činjenica da polugodišnji rast prihoda od preko 250 miliona u odnosu na 2022. nije rezultat nijedne dugoročne mjere ekonomske politike ove Vlade:
- Ukidanje odluke o smanjenju akcize na gorivo – preko 20 miliona eura
- Prihod od hedžinga – cca 60 miliona eura
- Prihod od EU donacije povodom energetske krize – 27 miliona eura
- Prebacivanje prethodno prikupljenih sredstava od sprovođenja programa “Ekonomskog drzavljanstva” sa prelaznog računa na Glavni račun Trezora – 34 miliona eura
- Rast prihoda od poreza na dobit preko 50 miliona eura – kao rezultat mjere iz programa Evropa sad 1.
- Rast doprinosi od PIO od skoro 50 miliona eura – kao rezultat programa Evropa sad 1 usljed smanjenja sive ekonomije na tržištu rada i podizanja osnovice za PIO usljed rasta zarada zaposlenih u javnom sektoru;
- Dio prihoda od PDV kao rezultat programa Evropa sad 1 usljed povećanja raspoloživog dohotka te posljedično tome rasta lične potrošnje.
“Ako se tome doda da su prema podacima MF za period januar-jun izdaci manji od planiranih za preko 120 miliona eura, sasvim je jasno da ova Vlada najviše radi na samopromociji, a najmanje na kreiranju i implementaciji reformi koje će imati dugoročni uticaj na ekonomski rast”, tvrdi Krvavac.
Navodi da se samopromocija najviše ogleda u rebalansu koji je predložen Skupštini, a u kojem izdaci za bruto zarade nisu povećani ni jedan cent, iako je već nekoliko potrošačkih jedinica najavilo kako im fond zarada predviđen budžetom neće biti dovoljan, a ukupni izdaci za bruto zarade su za pola godine već značajno iznad planiranih.
Preporučeno
“Ostvareni “rekordi” Vlade u tehničkom mandatu samo je bacanje prašine u oči građanima kako bi se napravio privid stabilnosti javnih finansija. Zato je što prije neophodno formirati novu Vladu koja će pripremiti Rebalans budžeta kojim će se utvrditi nedostajuća sredstva i otpočeti sa reformama koje će rezultirati stabilnošću javnih finansija na dugi rok”, zaključio je Krvavac.