Manje gužve, na prelaz se čeka od 15 minuta do pola sata

Manje gužve, na prelaz se čeka od 15 minuta do pola sata

Standard

14/05/2023

08:07

Nakon što je JP za upravljanje morskim dobrom uzelo u zakup trajekt ”Igalo” od firme Pomorski saobraćaj, a koji je počeo da saobraća 4. maja, na trajektnim prilazima Kamenari – Lepetane nema više velikih gužvi, dugih čekanja i zastoja.

JP Morsko dobro je od 9. februara odlukom Vlade preuzelo organizaciju i održavanje trajektnog prevoza putnika i vozila na liniji Kamenari – Lepetane, sa samo dva trajekta, ,,Vasilije“ i ,,Trideseti avgust“, ukupnog kapaciteta 60 automobila, što nije bilo dovoljno za brzo i efikasno funkcionisanje ove trajektne linije. Ukrcaj i prevoz na drugu obalu čekao se od pola sata do sat vremena, znatno duže nego što je to bio slučaj u proteklih 17 godina kada su na toj liniji saobraćali trajekti Pomorskog saobraćaja, kada je za ukrcaj, iskrcaj, prelazak trajekta od jedne do druge obale bilo potrebno od 11 do 15 minuta. Novinarka Pobjede provjerila je u subotu kako sada funkcioniše saobraćaj na ovoj liniji i uvjerila se da trajekt „Igalo“ duplo brže obavlja prevoz sa jedne na drugu obalu, što je i doprinijelo da se u značajnoj mjeri smanje gužve i čekanja.

Po dolasku u Lepetane juče u 11 časova i 56 minuta nije bilo uobičajene kolone automobila od trajektnog prilaza duž magistrale, osim na samom trajektnom prilazu gdje je na ukrcaj čekalo oko 30 do 40 automobila. Ubrzo pristiže trajekt „ Trideseti avgust“ na koji ulazim u 12 časova i šest minuta, a u Kamenare stižemo u 12 časova i 19 minuta, ali trajekt nije mogao odmah pristati zbog neprilagođenosti postojećem pristaništu, već to uspijeva tek nakon nekoliko pokušaja, tačnije u 12 časova i 23 minuta. Znači trajektu „ Trideseti avgust“ je bilo potrebno 27 minuta za ukrcaj, prevoz i iskrcaj na drugu obalu. U Kamenare zatičem kolonu od oko 60-ak vozila koji se u 12 časova i 27 minuta ukrcavaju na „ Trideseti avgust“ koji kreće u 12 časova i 33 minuta ka Lepetanima. Nakon dolaska u Kamenare, sačekala sam trajekt „Igalo“, koji je pristao u 12 časova i 40 minuta, a u Lepetane stigao u 12 časova i 52 minuta, što znači da mu je za iskrcaj, ukrcaj i povratak u Lepetane bilo potrebno 12 minuta, dakle duplo brže od trajekta „Trideseti avgust“.

Vlada je ranije dala saglasnost Morskom dobru da pod hitno, kroz ,,javnu nabavku pregovaračkim postupkom bez prethodnog objavljivanja poziva za nadmetanje“, kupi još tri trajekta, na isti način na koji su krajem februara čelnici te državne firme u Hrvatskoj za čak 570.000 eura kupili 53 godine stari trajekt ,,Trideseti avgust“. Zbog ove kupovine Specijalno državno tužilaštvo (SDT) je formiralo predmet.

Šest trajekata kompanije Pomorski saobraćaj, nakon 17 godina, prestalo je da saobraća na liniji Kamenari – Lepetane u ponoć 17. februara, nakon što je toj firmi Morsko dobro, u popodnevnim satima tog dana, dostavilo akt kojim ih obavještava da je ugovor te kompanije i JPMD iz 2004. sa aneksom iz 2019. koji je bio pravni osnov za obavljanje trajektne djelatnosti, ,,prestao da važi“. Iz Pomorskog saobraćaju su tada saopštili da su odlukom Morskog dobra prisiljeni da prekinu saobraćaj na toj trajektnoj liniji, jer je rješenjem o jednostranom raskidu ugovora naznačeno da je odluka konačna i stupa na snagu danom donošenja, bez prava na žalbu. Zbog toga je Pomorski saobraćaj bio prinuđen da 17. februara u ponoć obustavi trajektni prevoz. Od tada novi operater trajektne linije je JP Morsko dobro, a prvobitno su tu liniju održavali sa samo jednim malim trajektom-brodom „Vasilije“ kapaciteta 20 vozila, koji im je besplatno ustupila građevinska firma „Briv konstrakšn“ iz Kotora. Nakon toga JP Morsko dobro je pristupilo formiranju sopstvene flote i nabavci trajekta, pa je prvi trajekt u vlasništvu države, pod nazivom ,,Trideseti avgust“, star 53 godine, počeo da saobraća 13. marta. Zakup trajekta „Igalo“ sa posadom, Morsko dobro plaća Pomorskom saobraćaju 1.000 eura dnevno.

Još se čeka svjedočanstvo o sposobnosti broda
Trajekt „Trideseti avgust“ je na osnovu Zakona o pomorskoj i unutrašnjoj plovidbi od Uprave pomorske sigurnosti, 10. marta, dobio svjedočanstvo o sposobnosti broda za plovidbu, ali samo na period do 21. maja 2023. godine, uz uslov da se u ovom vremenskom periodu izvrše godišnji međupregled i periodični pregledi u skladu sa zahtjevima tehničkih pravila UPS. Za sada nije poznato da li će trajekt dobiti svjedočanstvo o sposobnosti broda za plovidbu nakon isteka roka važenja postojećeg.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija): Vlada Crne Gore

Ostavite komentar

Komentari (0)