“Sada je ključna odgovornost na Vladi i trgovačkim lancima da sprovedu predložene mjere, sa ciljem obezbjeđivanja povoljnijih cijena za krajnje potrošače”, istakao je Mugoša na mreži X.
Ocjenjujući da je neophodno preduzeti dodatne mjere i akcije u cilju zaštite standarda građana i definisati konkretne korake u pravcu sistemskog rješavanja problematike visokih cijena, Odbor za ekonomiju, finansije i budžet poziva Vladu da razmotri smanjenje stope poreza na dodatu vrijednost na voće i povrće, sagleda mogućnost smanjenja ovog poreza na mesne prerađevine, kao i sačini analizu opravdanosti akcizne politike na ostale proizvode.Takođe, kako je dodao Mugoša, ukazuje da je neophodno povećati podršku domaćoj proizvodnji kroz izdvajanje više sredstava u Budžetu države, za podršku jačanju konkurentnosti crnogorske privrede i nastavku većeg izdvajanja sredstava za Agrobudžet.
Poziva Vladu, da u saradnji sa trgovačkim lancima, sagleda mogućnost da pozicioniranost rafova sa domaćim proizvodima bude na što vidljivijim mjestima u trgovačkim lancima.
Preporučeno
“Poziva trgovačke lance da, ukoliko im to dozvoljava njihova organizacija rada i prostorni uslovi, obezbijede da u većim prodajnim objektima postoje posebni prodajni prostori za proizvode sa ograničenim cijenama. Ocjenjuje da je u narednom periodu, potrebno omogućiti praćenje promjena cijena prozvoda na način da trgovac uz trenutnu maloprodajnu cijenu jasno naznači i prethodnu maloprodajnu cijenu proizvoda iz određenog perioda ili na tačno određeni dan. Poziva zainteresovane strane da, uz pomoć udruženja poslodavaca u Crnoj Gori, u lancu uvoznika, distributera, maloprodaje (trgovačkih lanaca), sagledaju prostor za dalju korekciju određenih stavki i troškova, sa ciljem obezbjeđivanja povoljnijih cijena za krajnje potrošače”, naveo je Mugoša.
Skupštinski odbor za ekonomiju, finansije i budžet je na moj predlog usvojio ocjene i stavove sa konsultativnog saslušanja na temu: „Cijene u trgovačkim lancima”. Sada je ključna odgovornost na Vladi i trgovačkim lancima da sprovedu predložene mjere, sa ciljem obezbjeđivanja… pic.twitter.com/C33r9VOotz
— Boris Mugoša (@BorisMugosa) April 25, 2025