U Uniji slobodnih sindikata Crne Gore podržavaju rad na ovom zakonu, te se nadaju da će njihove sugestije u velikom procentu biti prihvaćene. Iz CTU očekuju boljitak, ali ne i spektakularne rezultate na polju sezonskog zapošljavanja. Poslodavci su, kažu u tom udruženju, spremni da plaćaju poreze i doprinose za period kada sezonci nijesu angažovani, ali ne i plate. Problem vide i u prilivu velikog broja stranaca koji su zadovoljni radom u Crnoj Gori, pa spremni da rade i za manje plate nego što to očekuju naši građani.
Ivana Đođić sekretarka u Ministarstvu rada je najavila da će nacrt zakona o stalnom sezoncu biti upućen radnoj grupi na ocjenu naredne sedmice, te da očekuje da će se ubrzo naći i u skupštinskoj proceduri kako bi se primjenjivao od ljetnje sezone.Kako je naglasila Đodić, teško je precizirati kada će biti usvojeno ovo zakonsko rješenje, jer mora dobiti saglasnost od drugih organa i socijalnih partnera. Trudiće se da bude spreman za ovu ljetnu sezonu, a cilj da izađe u onom formatu koji je najbolji i za poslodavca i za sezonce i pošto je u tom poslu uključeno dosta strana, ostavili su prostor da i oni daju svoje sugestije.
Đođić nije željela da daje preciznije podatke iz nacrta zakona, jer, kako kaže, to bi bilo nezahvalno prije nego ga usvoji radna grupa i prođe sve ostale procedure, jer je još podložan promjenama.
“Sezonac će biti bezbjedan u smislu da će se nakon tog nekog perioda kada nije potrebno njegovo angažovanje, vratiti kod istog poslodavca. Ukoliko se to ne desi biće izrečene mjere prema poslodavcu, ali i sami zaposleni će imati određenu odgovornost ako odbije ponudu poslodavca. Benefit od novog zakona je što se poslodavcima obezbjeđuje kontinuitet radne snage, a zaposlenima kontinuitet u radu i da imaju posao koji ih čeka”, kazala je Đođić.
Srđa Keković generalni sekretar Unije slobodnih sindikata Crne Gore ističe da su imali dosta primjedbi na nacrt, odnosno na radnu verziju zakonu, ali zahvalni su što to tako nije otišlo na javnu raspravu, vraćeno je na doradu, pa se nada da će dosta toga na šta su ukazali biti korigovano.
Ključne zamjerke su bile da je očekivano da se novo rješenje zove Zakon o stalnom sezoncu, a u radnoj verziji imao je naziv koji je zadirao u Zakon o radu. Taj pristup nije bio dobar.
“Ponudili smo model Hrvatske i to podrazumijeva da neko radi šest, sedam ili devet mjeseci, a ostatak da dobija neku naknadu i da mu se uplaćuju porezi i doprinosi. Ministarstvo je ponudio samo poreze i doprinose, a to nije dovoljno da bi taj radnik čekao narednu sezonu”, kazao je Keković.
Predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja Žarko Radulović kaže da pozdravlja inicijativu, ali treba definisati šta je stalni sezonski radnik, kako ga angažovati, kako otpustiti i prije isteka ugovora. Boji se da će se svi troškovi tih radnika prebaciti na poslodavca.
“Dobre radnike ćemo bolje paziti nego Zakon o radu. Spremni smo da ako država nema u budžetu, mi preuzmemo poreze i doprinose, ali da mu još dajemo platu za vrijeme kad nije angažovan, to ne”, poručuje Radulović.
Ističe i da sve više stranaca dolazi i pokazuju se kao dobri radnici. Oni su zadovoljni uslovima i spremi su da za manje plate rade nego u bilo kojoj top destinaciji. Problem je i veoma rigidna politika zapošljavanja stranaca. Smatra da će zakon donijeti neke promjene, ali ne spektakularne.
USSCG je pokrenula priču o reformi stambene politike, koju podržavaju u Ministarstvu planiranja prostora, ali kako je kazala Radmila Lainović, država treba da preuzme ulogu građenja stanova, održavanja, prodaje ili izdavanja i to je proces koji ne može da se desi za godini ili dvije, moguće je možda tek za pet.
“Potreban je novi zakon o stambenoj podršci, a taj dokument je bio na javnoj raspravi i dobili smo uslovno pozitivno mišljenje i očekujem narednog mjeseca da se usvoji na Vladi. Potrebno je još zakonskih rješenja, kako bi obnovili stambeni fond i poboljšali uslove života ljudi koji žive u stanovima, izgadnju novih stanova”, kazala je Lainović.
Srđan Perić iz Pokreta Preokret je istakao da su ovo pitanje već dugo predlagali i neka rješenja je sada vlada uzela u obzir ali smatra da bi bolje bilo da su to njihovo rješenje uzeli integralno.
Preporučeno
Država, dodaje, mora da pokaže da želi nešto da promijeni, a ne da promoviše Velje brdo koje vodi ka getoiziranju i da se radi na PUP-u na način kako se radi. Vlada obećava posebno preduzeće koje će se baviti ovim složenim pitanjima, a na mnogo jednostavnijim se, kaže, vidi da nije u stanju da ispuni zadatak. Obećava se mnogo, smatra on, a već je jasno da se to ne može ispuniti.