Ipak, naglasio je da to ne znači da će prvorangirani ponuđač postati investitor, već da se samo kvalifikovao za tu mogućnost.
“Ugovor o zakupu će imati dosta elemenata, njegov nacrt je već urađen. Tražićemo neke garancije, tu još treba riješiti neke stvari i definisati ih ugovorom. Svi su se interesovali za cijenu struje, ali tu nema privilegija. Postoji eventualna fleksibilnost kada je riječ o noćnoj tarifi, ali to su sve stvari ugovora za koji ćemo vidjeti hoćemo li ga potpisati”, kazao je Đukanović.Vesna Brajović iz Ministarstva energetika i rudarstva je kazala da su nacrtom ugovora predviđene jake zaštitne klauzule za EPCG, ali i za zaposlene u Čeličani i Kovačnici. Tu je, kako je kazala, bila glavna korektivna uloga njenog resora.
Procjena
Đukanović je podsjetio da je procjena Uprave za imovinu pokazala da imovina, koju su od turskog Toščelika kupili za 20 miliona eura, vrijedi 52 miliona, dodajući da u procjenu nije ušla mogućnost priključenja solarne ili vjetro elektrane od 60 megavati čija je vrijednost između 10 i 20 miliona eura, 1,1 milion kvadrata zemljišta, te 400.000 kvadrata van kruga Željezare koje će postati gradsko građevinsko zemljište, što će sa postojećih sedam eura po kvadratu povećati njegovu vrijednost. Đukanović je naveo da je poziv za zakup pogona raspisan, jer zakonski nijesu mogli sami da proizvode čelik, ali je doveo u pitanje i postojanje stručnog i drugog potencijala za kompleksan proces proizvodnje i obrade čelika. Naglasio je da nijesu imali obavezu da raspišu javni poziv, ali su željeli da postupak bude transparentan, dodajući da se moraju pripremiti i za loš scenario u slučaju da se ne napravi dogovor sa investitorom.
Direktorica EPCG Željezare Nevenka Janković kazala je da ih jedino švajcarska kompanija 8B Capital S.A. nije ničim uslovljavala. Oni su, kako je kazao Đukanović, ponudili da u prvih pola godine preuzmu 150 radnika, odnosno po 25 mjesečno.
“Iz razgovora sa njihovim predstavnikom možemo da zaključimo da smo na nekom putu razrješenja situacije, ako se neke pravne norme ispoštuju”, kazala je Janković.
Krivica
Za nezavidan položaj Željezare u posljednjih godinu krivi prethodni menadžment.
“Ta fabrika je devastirana, da ne kažem na koji način je do toga došlo, jer ne bih ni u koga da upirem prst, vrijeme će pokazati, a odgovorni će vjerovatno snositi posljedice za sve greške koje su se napravili u fabrici u protekloj godini”, kazala je Janković, dodajući da je vraćanje fabrike u državno vlasništvo jedan od najboljih poteza koje je neko mogao da napravi.
Predsjednik Sindikata Željezare Ivan Vujović je naglasio da fabrika nije uništena u posljednjih godinu, već prethodnih 30 godina, posebno tokom perioda gazdovanja Toščelika.
“Njihova prva investicija je bila rezanje konti liva i uništavanje kombinovane valjaonice u trenutku kada je Crna Gore trebalo da počne sa izgradnjom auto-puta. Danas bismo imali mnogo lakšu situaciju da to nije urađeno, jer to košta između 15 i 18 miliona eura. Kada smo prošle godine ušli u Željezaru, to je bio Černobil i moralo se ući u proces oporavka”, kazao je Vujović.
Plan B
Ocijenio je da moraju pametno birati kako bi bili sigurni da investitor neće otići poslije par mjeseci i ostaviti im još veće probleme.
“Ako se desi da taj investitor ne bude dobar, moramo imati plan B, mora da postoji biznis plan kako bi radnici zarađivali, da ne bi svaki mjesec od ECPG tražili da nam bukvalno pokloni platu, jer mi ne želimo da budemo paraziti. Nijesmo se borili devet mjeseci da bismo bili neradnici, mi smo ljudi koji samo žele da rade”, kazao je Vujović.
Damir Gutić (BS) je ocijenio nelogičnim što je EPCG, a ne Željezara raspisala javni poziv, dodajući da se postavlja pitanje pravnog subjektiviteta ćerke kompanije. Nejasno je, kako je naveo, i zašto su pozivom definisane maksimalne vrijednosti zakupa i broja radnika koje bi potencijalni investitori preuzeli, dodajući da je to trebalo da bude riješeno većim brojem poena koje bi dobili oni koji ponude veću vrijednost, odnosno broj radnika. Komentarišući navode Đukanovića u vezi s vrijednošću imovine, Gutić je naglasio da ona vrijedi samo ako se stavi u funkciju.
Janković je ukazala da oni potencijalne investitore nijesu uslovljavali preuzimanje radnika, dodajući da ne bi mogli naći stručnije radnike od onih koji već tamo rade i poznaju proces. Kazala je da, ukoliko zakupac uđe u Željezaru, ostali radnici koje ne bude preuzeo sigurno neće ostati bez posla.
Nikola Milović (DPS) je podsjetio da se i dalje čeka mišljenje Agencije za zaštitu konkurencije da li je kupovina imovine Željezare bila usklađena sa propisima o kontroli državne pomoći, dodajući da ne bi trebalo podizati očekivanja da će sve biti sjajno, kao što je rađeno tokom kupovine niti ulaziti u populističku priču.
“Prošle godine je fabrika bila blokirana, ministar Saša Mujović je apelovao na EPCG da radnicima Željezare isplati zimnicu, direktorica je zabrinuta za preduzeće, mora da vuče poteze ali je njen prostor vrlo sužen, jer je izostala ozbiljna ekonomska i pravna analiza prilikom kupovine imovine. Od naduvanog optimizma na samom početku došli smo do egzistencijalnih problema radnika, zato moramo realno govoriti”, poručio je Milović.
Đukanović je naglasio da je biznis plan postojao, ali da ga prethodni menadžment nije poštovao.
“Novi investitor koji dođe imaće političku i svaku drugu podršku, a ranije nijesu bila takva vremena. Sad smo došli do nivoa političke stabilnosti da nijedan investitor ne treba da se plaši pritisaka i reketiranja”, poručio je Đukanović.
Skromni rezultati tendera
Prema riječima finansijskog direktora EPCG Mira Vračara, konzorcijum Neksana, kineske i češke kompanije, koji je predstavljao Miodrag Daka Davidović, te konzorcijum firmi iz Švedske su otpali zbog uslova koje su postavili. Šveđani su tražili državne garancije od 100 miliona eura, a Davidović dozvolu za izgradnju 90 dolara i 40 vjetroelektrana, ukupne snage 140 megavata, prenijela je juče Pobjeda.
Što se tiče švajcarske kompanije, nju predstavlja Igor Šamiz, koji je već dva puta bio u bordu Željezare dok je bila u vlasništvu ruskog Midlanda.
Preporučeno
Nikola Milović (DPS) je podsjetio da se i dalje čeka mišljenje Agencije za zaštitu konkurencije da li je kupovina imovine Željezare bila usklađena sa propisima o kontroli državne pomoći, dodajući da ne bi trebalo podizati očekivanja da će sve biti sjajno, kao što je rađeno tokom kupovine niti ulaziti u populističku priču.