Crna Gora je zvanično postala dio jedinstvenog područja plaćanja u eurima SEPA (Single Euro Payments Area), pod vodstvom Centralne banke Crne Gore uloženi su značajni napori na usklađivanje nacionalnog platnog prometa i važeće regulative sa standardima Evropske unije, zahvaljujući čemu je postala prva država Zapadnog Balkana koja je pristupila SEPA geografskom području ispunjavajući jedan od ključnih ciljeva na svom putu ka članstvu u Evropsku uniju.
SEPA je fantastičan proizvod Evropske unije, kaže Pejaković, gdje uvođenjem eura u platni sistem više zemalja, objašnjava on, danas postoji komplet eurozona, iako ima zemalja Evropske unije koje nijesu preuzele euro, podsjeća, svakako se ide ka tom jedinstvenom sistemu plaćanja.,,Taj jedinstven sistem plaćanja obezbjeđuje jednostavnost, efikasnost sistema koji je jeftiniji, efikasniji i mnogo pogodniji za korištenje. Mnogo je jednostavniji, jer preko svih bankarskih kanala može da se realizuje, od telefona, preko samih softvera banaka, ukoliko neko nije raspoložen da se bavi elektronskim bankarstvom, online bankarstvom. Donosi puno benefita, a prije svega to je jeftiniji platni promet sa inostranstvom, pravovremeno to će biti prekogranična plaćanja, smanjiće se siva zona, toliko će biti pogodnost u plaćanju da se neće isplatiti nikome da šalje preko sutobusa, ili preko prijatelja novac iz inostranstva. Dobićemo na efikasnosti i sigurnosti plaćanja, koji i sada imamo preko SWIFT-a plaćanje u toku jednog dana, ali u svakom slučaju ovo je korak naprijed, unaprjeđenje jednog platnog sistema, i poštovanje međunarodnih standarda, odnosno standarda Evropske unije, jer ukoliko želite da budete dio jednoga društva, morate poštovati pravila ponašanja i standarde da bi se pridružili tome klubu uspješnih”, rekao je Pejaković.
SEPA ima svoje zakonitosti, objašnjava Pejaković, te je preko udruženja banaka organizovano više radionica, i, dodaje on, čak su i na crnogorskom jeziku prezentovani koraci koje je potrebno odraditi, da bi, kako tvrdi, bili uspješna implementacija.
Sagovornik emisije E uživo se osvrno na spekulacije da će doći do podizanja kamatnih stopa, te kaže da je bila povećana inflacija u toku decembra, ističe on, u cijeloj eurozoni, što je, kako tvrdi, očekivano, jer je to mjesec praznika, velikih kupovina i putovanja.
,,Obim trgovine je mnogo veći u decembru, pa trgovci koriste dane praznika i da malo povećaju cijene, tako da je sve to uticalo na inflaciju. Smatram da ta inflacija koja je malo povećana u decembru u Evropskoj uniji, ona je toga karaktera, i neće uticati na neke korake, dakle, biće oprezniji u smanjenju kamatnih stopa, neće to biti nekih naglih i skokodnitih smanjenja od 0,5 posto, recimo, ali očekujem na narednoj sjednici da bude smanjenje od 0,25 posto. U konačnom, po mom mišljenju, do kraja 2025. godine možemo imati osjetnije smanjene EURIBOR kao reper na osnovne kamatne stope, jer imate EURIBOR koji je i dnevni, mjesečni, tromjesečni, šestomjesečni, godišnji, i obično se šestomjesečni uzima prilikom obračuna kamata za otplatu kredita, i smatram da tokom ‘25.godine možemo da očekujemo da bude manja EURIBOR osnovna kamatna stopa, tako da će i anuiteti koji su vezani za kredite sa varijabilnom kamatnom stopom tokom vremena padati”, istakao je Pejaković.
Najaktuelniji su uvijek stambeni krediti, smatra Pejaković, vrlo su konkurentne kamatne stope u Crnoj Gori, dodaje on, u odnosu na region.
Preporučeno
,,Imate raznih informacija koje se pojavljuju u medijima, u javnosti, na sajtovima, recimo, juče je jedna klasična dezinformacija došla sa sajta iz Srbije gdje je rečeno.da je 8,7 posto i da je najveća kamatna stopa na stambene kredite u Crnoj Gori, što apsolutno nije tačno. Opet, imali smo jedan sajt u Crnoj Gori koji nijesu lijeni, nego su nazvali par banaka i preuzeli podatke i to plasirali na svome sajtu. U Crnoj Gori možete naći nominalnu kamatnu stopu od 4,57 posto, na stambeni kredit, pa idu na više, to je inače tako i u Evropi, na tom nivou su u Njemačkoj, Italiji. Ono što će iznenađenje, možda, biti za gledaoce niže kamatne stope imate u Hrvatskoj, interesantno je da je prošle godine kamatna stopa na stambene kredite bila 2,99 posto, a u Njemačkoj je bila preko 4 posto”, zaključio je Pejaković.