Poslovne “avanture” Vlade Crne Gore i JP Morsko dobro: Kupovina trajekta “Prizna” posao za SDT?

Poslovne “avanture” Vlade Crne Gore i JP Morsko dobro: Kupovina trajekta “Prizna” posao za SDT?

I. Đoković

07/03/2023

11:07

Kupovina polovnog trajekta pod imenom ”Prizna” od strane JP Morskog dobra uz saglasnsot Vlade Crne Gore po pet puta većoj cijeni od vrijednosne bez tendera i po hitnom postupku mogao bi biti posao za SDT. Taj isti trajekt nekada u vlasništvu Jadrolinije ta kompanija je krajem avgusta prošle godine prodala za 80.000 eura (plus brokerska provizija koju plaća kupac) privatnoj kompaniji ABM Tours iz Neviđana, a samo šest mjeseci kasnije JP Morsko dobro je taj isti trajekt platilo 570.000 eura.

Jadrolinija je trajekt “Prizna” prodala preko javnog konkursa uz bitnu napomenu da se “odabrani ponuditelj/kupac obavezuje da se brodom neće javljati na natječaj niti će obavljati uslugu javnog prijevoza u linijskom obalnom pomorskom prometu na državnim linijama koje raspisuje Agencija za obalni linijski pomorski promet Hrvatske”.

Kako je portal Pobjeda danas objavio i dokumentovao fotografijom, ovakva klauzula je isključila kompaniji ABM Tours mogućnost da trajektom obavlja linijski prevoz, ili za dalju prodaju zainteresovanom kupcu van Hrvatske, što jasno iskazuje namjeru dalje preprodaje trajekta.

Foto: Pobjeda

Ono što je Jadroliniji, koja je trajektna kompanija svjetskog renomea, bilo za staro gvožđe, Morskom dobru i Vladi Crne Gore je “suvo zlato”, čim su se upustili u ovu poslovnu avanturu plativši ga po pet puta većoj cijeni.

Cijela priča oko kupovine ovog trajekta po hitnom postupku osim što je trenutno tajna ima elemenata za istragu SDT-a, jer je trajekt kupljen novcem građana po višestruko većoj cijeni.

Crna Gora naprasno je postala raj za rashodovane trajekte stare po 50 godina, koje Jadrolinija više nema namjeru da koristi, jer se ponavlja situacija kao i sa trajektom Vasilije koji je takođe bio u vlasništvu Jadrolinije, koja je kao i “Priznu” planirala da izreže u staro gvožđe ali našavši kupca je odustala od te ideje i zaradila neki novac.

Jadrolinija to nije uradila slučajno. Prije četiri godine t akompanija rashodovala je više trajekata iz svoje flote jer više nije tehnički bilo moguće prilagođavati ih novim standardima.

O razlici u poslovanju Jadrolinije i novopečene uloge JP Morskog dobra da obavlja pomorski saobraćaj na liniji Kamenari-Lepetane suvišno je govoriti, jer Jadrolinija svoju poslovnu politiku planira mudro kupujući polovne trajekt ne starije od 10 godina i naravno one prikladne za njihove potrebe u trajektnom saobraćaju.

Flotu podmlađuju iz godine u godinu i dio su velike priče o elektrifikaciji i uvođenju isključivo modernih trajekata pogonjenih zelenom energijom,

No, ono što je Jadrolinja postavila kao standard u efikasnom, efektivnom i održivom trajektnom saobraćaju za Vladu Crne Gore je misaona imenica.

Brzopletost odluke da se oduzme licenca Pomorskom saobraćaju za trajektnu liniju Kamenari-Lepetane, odvela je Vladu Crne Gore i JP Morsko dobro u seriju loših odluka, pogubnih najviše po građane sa velikom vjerovatnoćom elemenata krivičnog djela prilikom što brže kupovine trajekata, što će vjerovatno i biti posao za SDT u narednom periodu.

I kad se pomisli da ne može biti gore od kupovine rashodovanog trajekta po pet puta većoj cijeni od tržišne, javnost saznaje da je trajekt “Prizna” neprikladan za pristaništa u Kamenarima i Lepetanama. Trajekt “Prizna” nije prikladan za saobraćaj zbog dužina trajektnog uzgona od vodene linije do kote horizontalnog poravnanja sa magistralom, koja je 4,6 ili 4,7 metara, koliko su dužine rampe trajekata Pomorskog saobraćaja, dok je na ovom trajektu dužina rampe 7,5 metara.

Ovo podrazumjeva da će JP Morsko dobro sad morati da prepravlja i pristaništa i trajekt kako bi on mogao da se uključi u saobraćaj, što će naravno morati da plati i to novcem građana.

Izvor (naslovna fotografija): UGC

Ostavite komentar

Komentari (0)