Po analizi Ministarstva finansija cijena nekretnina u Crnoj Gori je trenutno precijenjena, sa čim se svi moraju složiti, kaže Rabrenović, ali se mora i navesti, dodaje on, da nijesu samo cijene nekretnina precijenjene, već su to cijene svih, kako kaže, dobara, koja se trenutno nalaze na tržištu Crne Gore.
,, Cijena je onolika koliko su kupci spremni da plate. Tržište je, u suštini, kako se nekad u ekonomskoj teoriji i praksi učilo, prostor na kom se susreću ponuda i potražnja. Ako je ponuda viša od potražnje cijene bi trebalo da padaju, a ako je potražnja viša od ponude onda bi trebalo cijene da rastu. Međutim, to su te ekonomske zakonitosti koje postoje u teoriji, praksa je malo drugačija” – rekao je Rabrenović.Kvalitet izgradnje, lokacija, objašnjava Rabrenović, i puno nekih drugih faktora utiče na cijenu nekretnine, jer nije isto imati nekretninu, kako kaže, u nekom prigradskom naselju, ili, ističe on, u centru grada.
U novogradnji su cijene veće, podsjeća Rabrenović, i crnogorsko tržište je počelo značajnije da raste, ističe on, od obnove nezavisnosti 2006.godine.
,, Na visinu cijene utiče i taj psihološki efekat koji postoji na tržištu, a to je da li kupci očekuju da će doći do ponovnog rasta cijena u Crnoj Gori, pa žure da kupe, ili da li prodavci takođe očekuju da će doći do porasta cijena, pa će sačekati malo sa spuštanjem cijene. Mi smo svjedoci da u Crnoj Gori skoro nikad cijene ne padaju, a ako dođe do blage korekcije to je to, i onda nastavljaju ubrzano ponovo da rastu” – istakao je Rabrenović.
Po analizi Ministarstva finansija razlog precijenjenosti nekretnina u Crnoj Gori je izazvan stranim investicijama u nekretnine, što se izuzetno osjetilo sa početkom rata u Ukrajini, prisjeća se Rabrenović i podsjeća da je najveći rast i interesovanje bilo, kako navodi, za nekretnine u izgradnji.
Preporučeno
,, Rast cijena armiranog željeza, koje je neophodno za izgradnju stanova, kuća, i svih drugih poslovnih objekata, je doveo do značajnog rasta cijena. To je pratilo i rast ostalih sirovina, koje su neophodne i nužne za izgradnju nekretnina , odnosno za izgradnju bilo kojeg stambenog objekta, ili poslovnog, što je automatski dovelo do povećanja cijena i onih objekata u starogradnji, iako to direktno nikakve uzročno posljedične veze nema, ali ono što se dešavalo sa novogradnjom pratila je i starogradnja. Uticaj rata u Ukrajini definitivno je tu pokazao svoj uticaj. Kasnije, kada je došlo do značajne stabilizacije te sirovine, tog željeza, nije došlo do značajnog pada cijena nekretnina, nego se ta cijena zadržala na istom nivou, ili čak, kao što smo svjedoci, u posljednjih godinu dana, ta cijena je i porasla” – naglasio je Rabrenović.