Iz Ministarstva su se pohvalili ostvarenim suficitom budžeta u aprilu u iznosu od 54,9 miliona eura, što je 9,8 miliona eura ili 21,6 odsto više od planiranog, ali je interesantno da u saopštenju resora na čijem je čelu Novica Vuković nema informacije da li je ukupno za prva četiri mjeseca ostvaren suficit ili deficit budžeta. Podsjećamo da je u prva tri mjeseca ove godine ostvaren deficit budžeta u iznosu od 63,9 miliona eura, odnosno na nivou od 0,8 odsto procijenjenog BDP-a. Juče se na sajtu Vlade i Ministarstva finansija nije mogao naći zvanični izvještaj o izvršenju budžeta za prva četiri mjeseca.
,,Gotovo sve glavne kategorije prihoda budžeta bilježe rast, kako u odnosu na prošlogodišnji period, tako i u odnosu na plan”, navodi se u saopštenju.
Porez na dobit
U istom periodu, porez na dobit preduzeća ostvaren je u iznosu od 191 milion eura, što predstavlja značajan rast u odnosu na isti period prošle godine, i to 11,8 miliona eura ili 6,6 odsto, kao i dva miliona eura iznad plana.,,Budžetski rezultat bolji je od očekivanog i kada je u pitanju porez na dohodak građana, koji je ostvaren u iznosu od 30,9 miliona eura, što je 6,8 miliona eura ili 28,4 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, odnosno 0,7 miliona eura ili 2,5 odsto više u odnosu na plan za posmatrani period”, rekli su iz Ministarstva.
Izvjesni su i pozitivni efekti podsticanja dinamične ekonomske aktivnosti i smanjenja neformalne ekonomije. Naime, sa povećanjem minimalnih i prosječnih zarada, naplata indirektnih poreza značajno je porasla, tako da su prihodi od poreza na dodatu vrijednost (PDV) i akciza u prva četiri mjeseca ostvarili veliki rast u odnosu na posmatrani period prethodne godine, i to gotovo 48 miliona eura u ukupnom iznosu.
,,Istovremeno stabilnost budžeta potvrđuje i kontinuirano ispunjavanje obaveza prema privredi, u prilog čemu govori povećana efikasnost u rješavanju zahtjeva kada je u pitanju povraćaj PDV-a u prvim mjesecima ove godine. U tom kontekstu, porez na dodatu vrijednost ostvaren je u iznosu od 383,9 miliona eura, što je čak 37 miliona eura ili 10,7 odsto više u odnosu na isti period prošle godine i 5,8 miliona eura više od plana”, precizira se u saopštenju.
Povraćaj PDV-a
Istovremeno, povraćaj PDV-a veći je 5,8 miliona eura u odnosu na posmatrani prošlogodišnji period.
,,Podaci dominantno ukazuju i na nastavak trenda rasta legalnog tržišta cigareta. Naime, akcize su ostvarene u iznosu od 104,7 miliona eura, što je 10,9 miliona eura ili 11,6 odsto više u odnosu na isti period prošle godine i značajno iznad planiranog nivoa, i to 6,1 milion eura ili 6,2 odsto. Posmatrano po strukturi akciza i dalje značajno rastu prihodi budžeta po osnovu akciza na duvan i duvanske proizvode i to posmatrano na nivou perioda – 8,3 miliona eura ili 29,7 odsto, od čega je samo u aprilu rast iznosio 52,9 odsto”, kazali su iz Ministarstva.
Plan značajno premašuju i ostali prihodi u posmatranom periodu, koji su ostvareni u iznosu od 16,6 miliona eura, što je 7,7 miliona eura ili 87 odsto više od planiranog.
Preporučeno
,,Samo u aprilu realizovano je ukupno 317,1 milion eura prihoda budžeta, što je na nivou plana – dodaje se u saopštenju.
Uzimajući u obzir ostvarene prihode i rashode, u prva četiri mjeseca ostvarenje budžeta bolje je devet miliona eura.
– Uspješno upravljanje budžetom donosi pozitivne rezultate što najbolje potvrđuje ostvareni rast budžetskih prihoda i fiskalna stabilnost. U skladu sa principima fiskalne discipline, nastavićemo sa sprovođenjem mjera koje doprinose održivom ekonomskom rastu i očuvanju makroekonomske stabilnosti, uz puni fokus na transparentnom i odgovornom rukovođenju javnim sredstvima”, zaključuje se u saopštenju.