Komentarišući Odluku Vlade i Elektroprivrede Crne Gore da umanje iznose faktura za nabavku električne energije Crnogorskom elektrodistributivnom sistemu (CEDIS) za period od aprila do kraja 2021. godine, iz CEDIS-a je saopšteno da aktuelni poremećaji na tržištu predstavljaju jedini razlog zbog kojeg je CEDIS 2021. godinu mogao završiti sa gubitkom.
”Energetska kriza, tačnije vrtoglavi skok cijene električne energije doveo je poremećaje u poslovanju mnogih elektorenergetskih sistema u Evropi. Stoga su mnoge države podržale svoje elektroenergetske sektore kako bi se izborili sa krizom, kao što je uradila i Vlada i Elektroprovreda Crne Gore”, kazali su oni.
Međutim, kako su mnogi tvrdili i ranije, poremećaj nije izazvan samo zbog člana 213 stav 1 tačka 2 Zakona o energetici, već i jasnim partijskim zapošljavanjem.
Konstatovan je gubitak od 9.849.284 eura, dok su Troškovi zarada, naknada zarada i ostali lični rashodi porasli sa 25.452.146 eura, na 27.753.621 eura tj. za nevjerovatnih 2.301.475 eura.
Član 213, stav 1, tačka 2, kaže da u slučaju poremećaja na tržištu prouzrokovanog neočekivanim nedostatkom energije, neposredne ugroženosti nezavisnosti i cjelovitosti države, prirodnih nepogoda i tehnoloških katastrofa (krizne situacije) Vlada može uvesti: posebne uslove trgovine..
Izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore Nikola Rovčanin je naveo da EPCG, iako je stabilna, ne postoji bez CEDIS-a.
“Sigurno snabdijevanje električne energije se obezbjeđuje preko CEDIS-a. Očekivali smo da se na osnovu člana 213 Zakona o energetici Vlada nađe prostor za pravovremenu reakciju kako bi suzbila ove implikacije”, rekao je Rovčanin.
Direktor CEDIS-a Vladimir Čađenović gostujući u emisiji ”Reflektor” na TV Vijesti rekao je da se zlonamjerno barata cifrom od 10 miliona eura i ”da je cilj da se montira afera pred izbore u Podgorici kojom se menadžment te kompanije želi predstaviti kao nesposoban i krivica svaliti na partijsko zapošljavanje”.
SDP: U CEDIS-u od “demokratskih promjena” zaposleno 300 ljudi
Iz Socijaldemokratske partije nedavno je saopšteno da je u CEDIS-u zaposleno oko 300 ljudi. Oni su kazali da se to, šta je i kako radilo rukovodstvo CEDIS-a u proteklih godinu i nešto dana najbolje vidi po milionskim gubicima koje je napravilo. Takođe, pozvali su Specijalno tužilaštvo da se izjasni da li je sem očajno lošeg poslovanja bilo i nezakonitih radnji.
Preporučeno
„Javna je tajna da je u CEDIS-u od „demokratskih promjena“ zaposleno 300 ljudi, te da je kompanija postala „simbol nepotizma“, kako je rekao potpredsjednik Vlade Dritan Abazović, pa će biti zanimljivo vidjeti egzaktne podatke i o ovim činjenicama. Zato, gospodo iz rukovodstva CEDIS-a, javnosti ste, a vjerujemo i SDT-u, dužni odgovore na konkretna pitanja a političko-partijska prepucavanja ostavite za period koji izvjesno slijedi“, zaključili su iz SDP-a.