ZAPOŠLJAVANJE UTICALO NA GUBITKE CEDIS-a: Troškovi za zarade “partijskih vojnika” uvećali fond za plate za skoro dva i po miliona eura

ZAPOŠLJAVANJE UTICALO NA GUBITKE CEDIS-a: Troškovi za zarade “partijskih vojnika” uvećali fond za plate za skoro dva i po miliona eura

S Rastoder

15/04/2022

14:03

Gubitak sa kojim je Crnogorski elektrodistributivni sistem završio 2021. godinu, iznosi 9.849.284 eura. Kompanija na čijem čelu je Vladimir Čađenović (Demokrate) ovakav finansijski rezultat, pravda poremećajem tržišnih cijena električne energije. Ipak, kroz Finansijski iskaz CEDIS-a, koji Standard objavljuje, može se konstatovati drastičan rast troškova za zarade, za nevjerovatnih 2.301.475 eura.

Podsjetimo, Vlada je ranije dala saglasnost EPCG da sa 10 miliona eura pokrije prošlogodišnji gubitak (CEDIS), jer toj državnoj kompaniji prijeti stečaj ako joj se ne pomogne.

Komentarišući Odluku Vlade i Elektroprivrede Crne Gore da umanje iznose faktura za nabavku električne energije Crnogorskom elektrodistributivnom sistemu (CEDIS) za period od aprila do kraja 2021. godine, iz CEDIS-a je saopšteno da aktuelni poremećaji na tržištu predstavljaju jedini razlog zbog kojeg je CEDIS 2021. godinu mogao završiti sa gubitkom.

”Energetska kriza, tačnije vrtoglavi skok cijene električne energije doveo je poremećaje u poslovanju mnogih elektorenergetskih sistema u Evropi. Stoga su mnoge države podržale svoje elektroenergetske sektore kako bi se izborili sa krizom, kao što je uradila i Vlada i Elektroprovreda Crne Gore”, kazali su oni.

Međutim, kako su mnogi tvrdili i ranije, poremećaj nije izazvan samo zbog člana 213 stav 1 tačka 2 Zakona o energetici, već i jasnim partijskim zapošljavanjem.

Konstatovan je gubitak od 9.849.284 eura, dok su Troškovi zarada, naknada zarada i ostali lični rashodi porasli sa 25.452.146 eura, na 27.753.621 eura tj. za nevjerovatnih 2.301.475 eura.

Član 213, stav 1, tačka 2, kaže da u slučaju poremećaja na tržištu prouzrokovanog neočekivanim nedostatkom energije, neposredne ugroženosti nezavisnosti i cjelovitosti države, prirodnih nepogoda i tehnoloških katastrofa (krizne situacije) Vlada može uvesti: posebne uslove trgovine..

Izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore Nikola Rovčanin je naveo da EPCG, iako je stabilna, ne postoji bez CEDIS-a.

“Sigurno snabdijevanje električne energije se obezbjeđuje preko CEDIS-a. Očekivali smo da se na osnovu člana 213 Zakona o energetici Vlada nađe prostor za pravovremenu reakciju kako bi suzbila ove implikacije”, rekao je Rovčanin.

Direktor CEDIS-a Vladimir Čađenović gostujući u emisiji ”Reflektor” na TV Vijesti rekao je da se zlonamjerno barata cifrom od 10 miliona eura i ”da je cilj da se montira afera pred izbore u Podgorici kojom se menadžment te kompanije želi predstaviti kao nesposoban i krivica svaliti na partijsko zapošljavanje”.

SDP: U CEDIS-u od “demokratskih promjena” zaposleno 300 ljudi

Iz Socijaldemokratske partije nedavno je saopšteno da je u CEDIS-u zaposleno oko 300 ljudi. Oni su kazali da se to, šta je i kako radilo rukovodstvo CEDIS-a u proteklih godinu i nešto dana najbolje vidi po milionskim gubicima koje je napravilo. Takođe, pozvali su Specijalno tužilaštvo da se izjasni da li je sem očajno lošeg poslovanja bilo i nezakonitih radnji.

„Javna je tajna da je u CEDIS-u od „demokratskih promjena“ zaposleno 300 ljudi, te da je kompanija postala „simbol nepotizma“, kako je rekao potpredsjednik Vlade Dritan Abazović, pa će biti zanimljivo vidjeti egzaktne podatke i o ovim činjenicama. Zato, gospodo iz rukovodstva CEDIS-a, javnosti ste, a vjerujemo i SDT-u, dužni odgovore na konkretna pitanja a političko-partijska prepucavanja ostavite za period koji izvjesno slijedi“, zaključili su iz SDP-a.

Izvor (naslovna fotografija): CEDIS

Ostavite komentar

Komentari (0)