test

Zbog lošeg upravljanja i rasta PDV-a prihodi od turizma će i dalje padati

Standard

23/11/2024

08:00

Turizam, stub crnogorske ekonomije i ključni generator prihoda, suočava se s ozbiljnim izazovima koji prijete njegovoj održivosti. Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović upozorio je da su prihodi od turizma u prva tri kvartala ove godine pali za gotovo četiri odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok je broj noćenja smanjen za više od pet odsto. Kako ističe, ovo je prvi put od obnove nezavisnosti, izuzev pandemijske 2020. godine, da Crna Gora bilježi pad prihoda u ovom sektoru.

Situaciju, kako je dodao, dodatno komplikuje povećanje poreza na dodatnu vrijednost (PDV) za hotelski smještaj sa sedam na 15 odsto, što je, prema riječima stručnjaka, dodatno oslabilo konkurentnost crnogorskog turizma. Dragan Purko Ivančević, član Odbora za turizam u Privrednoj komori, ističe da je Crna Gora već godinama suočena s padom kvaliteta turističke ponude, neefikasnim upravljanjem i nedostatkom strategije razvoja i da je izjava predsjednika samo potvrda onoga što oni godinama ponavljaju.

Pad noćenja

,,Umjesto zamajca ekonomskom rastu, ovogodišnja turistička sezona donijela je pad prihoda u prva tri kvartala ove godine od skoro četiri odsto u odnosu na isti period prošle godine, ili oko 50 miliona eura”, navodi Milatović komentarišući podatke Monstata i iz Biltena Centralne banke. Istovremeno, kako je rekao, zabilježen je pad broja noćenja za više od pet odsto.

,,Ovo je prvi put od obnove nezavisnosti Crne Gore, izuzev pandemijske 2020. godine, da se prihodi od turizma smanjuju u poređenju sa prethodnom godinom”, istakao je Milatović u govoru na dodjeli nagrada Privredne komore.

Turistički sektor, kako je rekao, pored neriješenih infrastrukturnih i komunalnih problema, u iduću godinu ulazi sa „još jednim tegom” u vidu povećanja PDV-a sa sedam na 15 odsto, „što može dodatno oslabiti našu međunarodnu konkurentnost”.

,,Ne smijemo dozvoliti da turizam, kao glavni pokretač naše ekonomije, uđe u opasnu zonu stagnacije”, poručio je Milatović.

Istakao je da smo umjesto strateških odgovora dobili povećanje poreza koji će dodatno ugroziti naš najveći ekonomski sektor dok konkurencija u regionu grabi krupnim koracima naprijed.

,,Najnoviji rezultati turističke sezone, zajedno sa izjavom predsjednika države, potvrđuju ono na što stručnjaci i privrednici iz sektora turizma već godinama upozoravaju – Crna Gora gubi trku sa konkurencijom u regionu. Ovo nije samo pitanje trenutnog pada prihoda, već duboko ukorijenjenih problema koji se odnose na pad kvaliteta turističke ponude i neadekvatnu strategiju upravljanja”, kazao je Pobjedi član Odbora za turizam u Privrednoj komori Dragan Purko Ivančević.

Ivančević, Foto: Dragan Miajtović

Bez jasne strategije

On ističe da cjenovna politika više nije oružje kojim se možemo takmičiti s razvijenijim destinacijama u regionu.

,,Kvalitet usluga opada, izostaju ključni faktori konkurentnosti, poput strategije razvoja i dobro osmišljenih mjera podrške turističkom sektoru. Najveći problem leži u samom upravljanju turizmom”, smatra Ivančević.

Po njegovom mišljenju Crna Gora ne posjeduje jasnu i održivu strategiju razvoja turizma, a državne i lokalne vlasti nijesu preduzele konkretne korake da bi riješile nagomilane probleme.

,,Upravljanje turističkim destinacijama u Crnoj Gori ocijenjeno je kao neefikasno, što se ogleda u: nedostatku dugoročnog plana i vizije razvoja; smanjenju kvaliteta turističkih destinacija;

izostanku koordinacije između državnih organa i turističke privrede. Ovi faktori rezultirali su padom kvaliteta ponude, što dodatno ugrožava poziciju Crne Gore na regionalnom i širem tržištu”, poručuje Ivančević.

Posljedice povećanja PDV-a

On naglašava da poseban problem predstavlja povećanje poreza na dodatnu vrijednost (PDV) za 100 posto, koje je Vlada uvela bez detaljne analize i konsultacija sa turističkom privredom. Ivančević ocjenjuje ovu odluku kao ,,ubitačnu” za konkurentnost i održivost sektora.

,,Posljedice ovog poteza nijesu samo finansijske, već se odražavaju na ukupnu atraktivnost destinacije. Mnoge kompanije u sektoru turizma suočene su sa egzistencijalnim problemima, što može dovesti do njihovog gašenja”, tvrdi Ivančević.

On naglašava da je neophodno preduzeti konkretne mjere kako bi se popravilo stanje u turističkom sektoru.

,,Hitno je potrebno ukidanje povećanog PDV-a kao prvog koraka ka olakšanju poslovanja. Zatim je potrebno razviti strategiju za podizanje kvaliteta destinacije. Neophodno je i usvajanje akcijskih planova za bolje upravljanje turističkim resursima na državnom i lokalnom nivou”, poručuje Ivančević.

Ako trenutni trendovi ostanu nepromijenjeni, Ivančević upozorava na nastavak pada prihoda, broja turista i fizičkih pokazatelja.

,,Takva situacija bi mogla dodatno destabilizovati turistički sektor, dok bi zemlje iz regiona, sa bolje osmišljenim strategijama, nastavile da privlače veći broj gostiju i partnera. Krajnje je vrijeme da se na odgovorne pozicije postave ljudi sa vizijom i iskustvom koji razumiju kako valorizovati prirodne i kulturne potencijale Crne Gore”, poručuje Ivančević.

Njegove poruke su da se to može uraditi kroz kratkoročne mjere – rješavanje urgentnih problema poput ukidanja povećanog PDV-a i poboljšanja osnovnih usluga na destinacijama.

,,Dugoročne mjere bi bile strategija – razvoj održivog turizma koji može parirati najatraktivnijim regionalnim destinacijama. Da bi turizam u Crnoj Gori opstao i ponovo postao konkurentan, neophodno je: unaprijediti kvalitet smještaja, usluga i infrastrukture, efikasnije upravljati prirodnim i kulturnim resursima i kreirati stimulativne mjere koje će privući investitore i podstaći inovacije u sektoru”, kazao je Ivančević.

On poručuje da bez hitne intervencije i ozbiljnog pristupa problemima, crnogorski turizam rizikuje dalji pad i gubitak pozicije na tržištu.

,,Sektor koji je ključan za ekonomiju zemlje zaslužuje mnogo više pažnje, odgovornosti i vizije”, zaključuje Ivančević.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):

Ilustracija, Pixabay

Ostavite komentar

Komentari (0)