Dani šipka u Zagaraču: Brend koji nam daruje crnogorski krš

Dani šipka u Zagaraču: Brend koji nam daruje crnogorski krš

Standard

25/11/2019

14:09

Protekla subota je u Zagarač, u blizini Danilovgrada, namamila zaljubljenike u slatko-kisjeli plod divljeg šipka. Manifestacija pod imenom “Dani divljeg šipka” u organizaciji MZ Zagarač okupila je na spotskom terenu osnovne škole “Blažo Mraković” tridesetak izlagača koji su na štandove iznijeli bogatu ponudu domaćih proizvoda, pišu Dnevne novine. Prije svega, delicije i sokove od divljeg […]

Protekla subota je u Zagarač, u blizini Danilovgrada, namamila zaljubljenike u slatko-kisjeli plod divljeg šipka. Manifestacija pod imenom “Dani divljeg šipka” u organizaciji MZ Zagarač okupila je na spotskom terenu osnovne škole “Blažo Mraković” tridesetak izlagača koji su na štandove iznijeli bogatu ponudu domaćih proizvoda, pišu Dnevne novine. Prije svega, delicije i sokove od divljeg šipka.

Uvjereni smo da Zagarač posjeduje ogromne potencijale za razvoj poljoprivrede i agro-turizma, ali nam je želja da manifestacija bude i svojevrstan poziv mladima ne samo ovg kraja već i ostalih ruralnih krajeva Crne Gore, da ne zaboravljaju svoja ognjišta, već da koriste sve svoje raspoložive resurse kako bi ih očuvali i dodatno unaprijedili“, kazao je Dušan Šćepanović ispred organizacionog odbora manifestacije.On je istakao da je pored popularizacije i afirmacije Zagarača cilj i dodatna afirmacija divljeg šipka, kao ploda koj i treba da pronađe svoje mj esto u gastronomskoj ponudi Crne Gore.

Jedan od organizatora manifestacije Božidar Ćupić, kojega smo sreli na štandu na kojem je, pored ostalog, sa suprugom Tanjom posjetiocima posluživao potpuno nov proizvod pivo od šipka, kazao nam je da ideja za organizaciju manifestacije nastala tokom razgovora i druženja jedne ekipe ljudi u podgoričkom kafeu “Džada” i kafeu “Kordoba” u Danilovgradu.

Povezani članci

Ovaj dio Katunske nahije nije imao nikakvu manifestaciju kojom bi se mogao promovisati i donijeli smo odluku i izabrali taj mali divlji šipak, koji nas na proljeće uveseljava krasnim cvijetom, a kasnije plodom, na čiji sok su nas naučile naše babe, skrećući nam pažnju na to koliko je zdrav“, kazao je Ćupić.

On podsjeća i na to da nauka poprilično stoji iza toga da je šipak među najzdravijim plodovima u Crnoj Gori i dodaje da je ponosan na to da proizvode od divljeg šipka vraćaju na trpeze.

Među izlagačima na seoskom školskom terenu pored Zagarčana, našli su se i gosti iz Lješanske nahije, sa suvim krapom i vinom, kao i raznim delicijama od šipka. Iz Crmnice, Bara Šumanovića, Bjelopavlića, a manifestacija će prema uvjerenju organizatora ući u kalendar zvaničnih manifestacija u Crnoj Gori.

Na štandu Ane i Rajka Šćepanovića iz Zagarača posjetioci su mogli da se posluže sokovima od šipka, drenjina, jabuka, aronije, ali i sa dobrim katunjanskim vinom, rakijom, te suvim smokvama.

Prvi put se nešto ovakvo dešava u Zagaraču i nema veze hoće li se što prodati ili ne“, kazao nam je Rajko uz opasku da je organizacija na nivou.

Na jednom od štandova naišli smo na suvenire urađene spretnom rukom mališana škole “Blažo Mraković”. Na drvenoj podlozi šepure se oslikani divlji šipci suveniri za ponijeti kući, da nas podsjećaju na ovaj veseli dan proveden u zagaračkom kršu. Iako su učenici odredili cijenu od dva eura, u kašicu na štandu posjetioci su ubacivali i krupnije novčanice u želji da podrže njihovu namjeru da sa novcem dobijenim od prodaje suvenira pođu negdje na izlet ili u bioskop.

Učenik četvrtog razreda Goran Pavićević kazao nam je da je veoma zadovoljan prodajom suvenira.

Svega deset učenika pohađa našu školu. Napravili smo sa nastavnicama 50 suvenira i rado ćemo zarađeni novac potrošiti na odlazak na izlet ili u bioskop“, rekao nam je on.

Među posjetiocima smo naišli i na predsjednika parlamenta Ivana Brajovića.

Uvijek podržavam ovakve manifestacije, gdje god da se u Crnoj Gori dešavaju, pa kako ne bih u mom Danilovgradu, odnosno u danilovgradskom dijelu Katunske nahije. Manifestacija je sjajna i treba vidjeti šta sve vrijedni domaćini iz ovog našeg Danilovgradskog krša mogu da proizvedu i iskoriste. Kad god mogu iskoristim priliku da dam podršku preduzetništvu, koje je ovdje očigledno“, rekao nam je on.

Takođe smo naišli i na bivšeg čelnika danilovgradske opštine Brana Đuranovića, koji je ocijenio da su organizatori sjajno odradili voj posao i dodao da “ovdje imamo dobre ljude i dobre proizvode”.

 

Na bogatim štandovima bilo je raznog voća i povrća, suvog mesa, ribe, sira, sočnih kolača poslastičarnice Sicilija čiji vlasnik takođe potiče sa ovog podneblja. Posluživana je i dobro osušena crnogorska pršuta, sa domaćim crnim hljebom. Organizacioni odbor se potrudio da posjetiocima podijeli i tradicionalno jelo kuvani raštan sa njeguškom kobasicom. Bogatu gozbu pratio je jednako bogat program, pa su se na sceni smjenjivali klapa Assa Voce, bend Prijatelji, te vremešni guslar Veselin Keković, te violinistkinja Sofija Marković, muzičar Rade Amanović, Slobo Kovačević, kao i Peđa Vukićević.

U programu su učestvovali i mladi recitatori Katalea Vujović, Mitar Pavićević, Marija Bojović, kao i Milica Pavićević. Sportsku dimenziju događaju dao je i biciklistički klub “Džada”.

I.Fatić Rastoder

Ostavite komentar

Komentari (0)

X