Gotovo trećina ljekara u budvanskom Domu zdravlja Rusi

Gotovo trećina ljekara u budvanskom Domu zdravlja Rusi

Standard

13/01/2025

22:03

Dom zdravlja Budva uspio da obezbijedi ljekarski kadar u skladu sa Pravilnikom o normativima i standardima, kaže direktor Blažo Radoman

Gotovo trećina ljekarskog kadra u Domu zdravlja Budva uskoro će biti ljekari iz Rusije, kojima je metropola turizma postala drugi dom.

Dom zdravlja Budva u proteklih dvije godine, od kada je upravljanje preuzeo Blažo Radoman, uspio je da sa najnovijim konkursom koji je u toku, obezbijedi potrebnih 17 ljekara, duplo više nego što je imao 2022. i tako ispoštuje normu koju predviđaju zdravstveni propisi o broju ljekara u odnosu na broj stanovnika. Naime, pet ljekara, od kojih će dva uskoro dobiti radni angažman, su državljani Rusije.

Budva je u protekloj deceniji doživjela demografski bum. Broj stanovnika se višestruko uvećao, što je dovelo do problema obezbjeđivanja deficitarnog ljekarskog kadra.

Radoman za “Vijesti” isitiče da su uspjeli da obezbijede potreban broj ljekara kako bi se pružila kvalitetna zdravstvena usluga.

“Neophodno je reći da je Budva prema popisu stanovništva iz 2023. godine imala 26.667 stanovnika, ili 39 odsto više nego na popisu iz 2011. Broj domaćinstva, prema posljednjem popisu, je 10.842, ili za 50 odsto više nego prije 14 godina, dok je broj stanova 34.255, što je povećanje od 46 odsto. Ovom broju stanovnika uvijek treba dodati i broj izdatih privremenih boravaka od nekih 23 hiljade, što se u nekom dijelu slaže sa našom informacijom da u Budvi imamo 45 hiljada osiguranika, odnosno lica koja su evidentirana u Fondu za zdravstveno osiguranje. Naravno, ovdje ne računamo ljetnju turističku sezonu, kao i onaj dio naših sugrađana koji su iz ostalih opština Crne Gore, a koji rade i žive u Budvi, a nijesu promijenili mjesto boravka. Tako da je meni realan podatak da je Budva grad sa nekih 55.000 do 60.000 stanovnika”, kazao je za “Vijesti” Radoman.

Prema njegovim riječima, uzimajući u obzir ove statističke podatke, Dom zdravlja je dužan da obezbijedi ljekarski kadar:

“Postoji Pravilnik o normativima i standardima koji na jednog izabranog doktora predviđa minimum 1.200 osiguranika, maksimum 2.000, a računa se neki prosjek od 1.600. Ako uzmemo broj stanovnika po poslednjem popisu, prema Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta predviđeno je 17 izabranih doktora za odrasle”.

Blažo Radoman
Blažo Radoman/ Foto: Vuk Lajović

Ističe da je Budva specifična kada je riječ o ljekarima, pojasnivši da je veliki broj stranih državljana, među njima i ljekara, došao, posebno nakon nemilih događaja u Ukrajini i Rusiji:

“Oni uz određenu proceduru mogu da zasnuju radni odnos i mi imamo takve slučajeve u našem Domu zdravlja… Zakonom o priznavanju inostranih obrazovnih isprava, kada je riječ o ljekarima koji dolaze iz Srbije, onima koji su diplomirali do februara 2008. godine na Medicinskom fakultetu nije potrebna nostrifikacija diplome. Za sva ostala lica, konkretno iz Rusije i Ukrajine, prvi korak koji moraju da ispune da bi mogli konkurisati je da kod Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija nostrifikuju diplomu. Drugi papir je vezan za Ministarstvo zdravlja, odnosno Medicinski fakultet u Podgorici, gdje se dobija rješenje o izjednačavanju kvalifikacija… I treći papir je sertifikat o položenom crnogorskom jeziku”.

Tek sa ova tri dokumenta, kako navodi Radoman, i nakon ispunjavanja uslova konkursa, strani državljani mogu da zasnu ju radni odnos.

“Tada dobijaju odluku o prijemu i sa njom u filijali MUP-a moraju da dobiju boravak, koji za ljekare ide po ubrzanoj proceduri. Moram javno da se zahvalim da imamo vrlo korektnu saradnju sa filijalom MUP-a u Budvi, kada ljekari, strani državljani, apliciraju za boravak, jer im u što kraćem roku izdaju privremeni boravak, u većini slučajeva na godinu dana. Tako trenutno u Domu zdravlja imamo tri ljekara iz Rusije. Moram da kažem da su vrlo dobri radnici i da su naišli na vrlo korektan prijem kod naših sugrađana i osiguranika. Jedan od njih, koji je zaposlen krajem prošle godine, raspoređen je u zdravstvenoj stanici Petrovac, gdje su naši osiguranici izuzetno zadovoljni načinom i kvalitetom pružanja zdravstvenih usluga… Trenutno je u proceduri da još tri ljekara počnu da rade u Domu zdravlja Budva, od kojih su dva iz Rusije i jedan iz Srbije. Na taj način ćemo imati ukupno 17 ljekara, koliko je i predviđeno pravilnikom”, kazao je Radoman.

On je istako da još dva ljekara, iz Crne Gore i Srbije, žele da rade u Domu zdravlja i da vjeruje da će se “i za njih stvoriti uslovi”. Rekao je da ne vjeruje da će imati kadorvskih problema u narednom periodu, ali da treba gledati unaprijed.“U skupštinskoj je proceduri, nakon što je prošao javnu raspravu, novi zakon o zdravstvenoj zaštiti. Njime je predviđeno da se 75 do 80 odsto zdravstvenih usluga pruža na nivou primarne zdravstvene zaštite, čime bi se rasteretio sekundarni i tercijarni nivo. Na taj način se povećava i broj ljekara specijalista koji će biti u domovima zdravlja. Nadamo se da ćemo obezbijediti i taj kadar slanjem doktora na specijalizacije… Mora se voditi računa o rješavanju stambenog pitanja. Čim ljekar riješi stambeno pitanje, a mnogi od njih su podstanari, smatram da bi se dugoročno ‘vezali’ za Budvu. To je jedan od načina da ih mi zadržimo, jer znam da ljekari imaju dosta ponuda iz inostranstva… Odlazak samo jednog ljekara iz sistema znači povećanje obima posla za postojeći kadar”.

Ljekari sa Kube željeli posao

Da je Budva zaista primaljiva za medicinske stručnjake da zasnuju radni odnos, Radoman navodi primjer bračnog para sa Kube.

“Prošle godine su u Dom zdravlja došli ljekari, bračni par sa Kube. Došli su na razgovor i zaista su pokazali veliko interesovanje i spremnost da počnu da rade. Tada sam ih upoznao sa cijelom procedurom na koji način to nači zakoni propisuju… Nažalost, jezička barijera je bila ta koja je presudila da odustanu”.

Počinje adaptacija prvog sprata vrijedna 1,2 miliona

Radoman je najavio da su uspješno završili tenderski postupak za adaptaciju prvog sprata Doma zdravlja.

“Upravo ovih dana biće potpisan ugovor, kreće se u adaptaciju kompletnog prvog sprata, ukupno 1.200 kvadrata. Vrijednost investicije je nešto malo manje od 1,2 miliona eura. Mi smo kandidovali projekat preko Ministarstva zdravlja, Uprava za kapitalne projekte je odobrila da se projekat finansira”.

Projektom je, kako ističe, predviđeno da se rade nove specijalističke ambulante, novi centar za mentalno zdravlje, medicina rada, ginekologija, higijensko-epidemiološka služba.

“Sve to po standardima EU. Rok za završetak radova adaptacije je 365 dana, a potom krećemo u postupak akreditacije ustanova. Kada dobijete sertifikat, znači da sve ono što dobijete u Domu zdravlja, poput ljekarskog nalaza, je vjerodostojan dokument, priznat na teritoriji EU”, kazao je Radoman.

Najavio je da će Domu zdravlja ovih dana biti uručena donacija Opštine Budva – dva nova sanitetska vozila, ukupne vrijednosti 100 hiljada eura.

Izvor: Vijesti
Izvor (naslovna fotografija):Dom zdravlja Budva

Ostavite komentar

Komentari (0)