Mujović: U planu novi vrtić na Zlatici i sanacija Beogradske i Brskutske ulice

Mujović: U planu novi vrtić na Zlatici i sanacija Beogradske i Brskutske ulice

Standard

22/04/2025

19:55

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović kazao je u emisiji “Na vezi sa gradonačelnikom” na Gradskoj RTV da je u planu izgradnja vrtića na Zlatici u blizini OŠ “Dragiša Ivanović”, na površini od 1500 metara kvadratnih. Mujović je istakao i važnost valorizacije, kako kaže, jednog od najvećih resursa Podgorice, naselja Sadine.

U narednim danima, kako je kazao, biće postavljeno deset klupa duž bulevara prema Tuzima.

1. Kada će se sanirati Beogradska ulica koja je u veoma lošem stanju?

Rekonstrukcija Beogradske ulice je planirana. Moram napomenuti da postoje ograničavajuće okolnosti s aspekta rekonstrukcije ulice, iz prostog razloga što su šine s jedne strane, što nam onemogućava širenje saobraćajnice. Međutim, plan njene rekonstrukcije je nešto što se može očekivati i nešto što svakako želimo uraditi. Preduzeće „Putevi“ će napraviti predmjer i predračun radova, uputiti zahtjev Sekretarijatu, a onda, kasnije, prema planu prioriteta, pristupiće se rekonstrukciji ulice. Svakako, poruka za mještane tog dijela grada – plan nove gradske administracije je da se ta saobraćajnica sanira.

2. Kako je preduzeće „Putevi“ moglo da pravi put preko zemlje koja je pod sudskim sporom i kada će biti donesen detaljan urbanistički plan „Momišića A“?

Glavni grad nema ingerenciju da sprovede preispitivanje – to je nešto što se tiče državnih institucija. Zainteresovao sam se za problematiku koju ste naveli i saznao da je, prema dokumentaciji Uprave za katastar tadašnje opštine Titograd, pokrenuta procedura i donijeto je nekoliko rješenja o eksproprijaciji, a kao korisnik eksproprijacije navodi se preduzeće „Lovćen invest“. Eksproprijacija je sprovedena s ciljem da to preduzeće gradi stambene zgrade na prostoru detaljnog urbanističkog plana (DUP) „Momišići A“. Treba napomenuti da se jedan dio rješenja i odluka odnosi na to da građani imaju pravo na obeštećenje, a drugi dio rješenja i odluka odnosi se na to da je dio zemljišta, koje je predmet eksproprijacije, nelegalno zaposjednut od strane građana, tako da istima ne može biti isplaćena naknada. Nijeste naveli u kojoj se grupi nalazite, pa preciznije ne mogu odgovoriti. Svakako, problematika postoji.

Što se tiče donošenja DUP-a, prema novom Zakonu o uređenju prostora omogućena je decentralizacija, odnosno donošenje lokalnih planova je pod ingerencijom lokalne administracije, u ovom slučaju Glavnog grada. Ipak, DUP „Momišići A“ je započet po starom zakonu, a čim započnete po starim pravilima, morate tako i da završite. Dakle, procedura je sljedeća: očekujemo donošenje prostornog plana Podgorice, pa onda nastavak aktivnosti oko donošenja DUP zone „Momišići A“.

3. Može li se sanirati put iz Brskutske ulice, pored semafora, u neposrednoj blizini željezničke pruge?

Preduzeće „Putevi“ će izaći na lice mjesta i napraviti predmjer i predračun radova. Želim da napomenem da je vrlo realno da ovaj krak puta koji ste naveli bude saniran kada bude izvršena sanacija Brskutske ulice i Ulice Branka Ćopića. To je najprirodnije da se u tom periodu realizuje.

Napominjem, nije lako realizovati asfaltiranje. Iako smo suočeni sa velikim brojem zahtjeva tog tipa, nekih malih dijelova saobraćajnica, to iziskuje prenošenje mehanizacije i pokretanje čitavog procesa zbog nekog malog dijela. Molim vas za malo razumijevanja, i da u sklopu neke veće saobraćajnice, kakva je Branka Ćopića i Brskutska ulica, ovu aktivnost možemo realizovati.

4. Zašto su zaustavne trake za automobile pored pješačkih prelaza u Podgorici nacrtane tako blizu prelaza?

Zaustavne linije i sve ono što se tiče saobraćaja radi se u skladu sa važećim standardima i pravilima struke. Dakle, tu nema prostora za subjektivnost i improvizaciju. Iza te stavke odgovoran je Sekretarijat za saobraćaj Glavnog grada. Ono što propiše struka, tako je i na terenu i nemamo prostora da uradimo nešto drugačije.

5. Kada možemo očekivati pokretanje procesa urbanizacije Sadina?

Glavni grad, prema novom Zakonu o planiranju, ima mogućnost donošenja lokalnih planova, ali napominjem da je izrada DUP-a koji se tiče Sadina započela 2019. godine. Dakle, započeta je po starom zakonu i mora se po njemu i završiti. Očekujemo donošenje prostornog plana Podgorice, a nakon toga intervenciju i izradu DUP-a koji se tiče Sadina. Nakon toga možemo pristupiti valorizaciji ovog veoma važnog resursa Podgorice.

6. Možete li smanjiti količinu betona u Karađorđevom parku?

Karađorđev park treba da bude ukras Podgorice i stremimo ka tome. Moram napomenuti da se rekonstrukcija parka radi prema dokumentima i projektima kako je to osmišljeno. Napominjem da će, s aspekta zelenila, ovo biti ukras grada i da ćemo imati veliki broj novih sadnica. S druge strane, što se tiče betonskih staza, one su projektovane i izgrađene s ciljem da park bude pristupačniji svima onima koji ga koriste. Betonske staze su pravljene da odražavaju kretanje građana kako je bilo ranije – posmatrano je kojim se putanjama ljudi kreću, pa su u skladu s tim nove kamene kocke i kameni tepisi postavljeni. Dakle, cijela ta kamena ili betonska površina je postavljena s ciljem bolje pristupačnosti za OSI i roditelje sa djecom u kolicima. Vjerujem da će park biti ukras grada i da ćemo vrlo brzo početi da uživamo u njemu.

7. Planira li Glavni grad da postavi klupe duž bulevara prema Tuzima?

Ideja je sjajna i potpuno je prihvatamo. Kontaktirali smo gradsko preduzeće „Zelenilo“ i dobili obećanje da će u narednim danima deset klupa biti postavljeno.

8. Koje mjere planirate da preduzmete u cilju očuvanja park-šume Zelenika?

Pitanje park-šume Zelenika je ozbiljno i rješenju problema moramo pristupiti sistemski, izradom adekvatnog plana, odnosno projektne dokumentacije. To je velika parkovska površina koja se prostire i s jedne i s druge strane magistralnog puta prema Baru. Do sada je bilo nekoliko pokušaja da se sanira, ali, rekao bih, ad hoc metodama. Gradska preduzeća „Zelenilo“, Služba za spasavanje, Sekretarijat za komunalnu djelatnost sprovodili su nekoliko akcija u smislu pripreme i zaštite područja od požara, čišćenja lokaliteta i pošumljavanja. Međutim, sve te akcije nijesu dale rezultate. Ono što je na nama jeste da sačekamo donošenje prostornog plana Podgorice, iz prostog razloga što je u tom dijelu park-šume predviđena i biznis zona. Kada budemo znali koje su granice biznis zone i šta možemo imati na raspolaganju s aspekta same park-šume, pristupićemo izradi planske dokumentacije i urediti prostor onako kako to zahtijevaju građani.

9. Kada se može očekivati nastavak izgradnje kanalizacije i asfaltiranje preostalog dijela Ulice vojvode Vasa Bracanova u Maslinama?

Jako dobro sam upoznat sa problemom Ulice vojvode Vasa Bracanova i tamo problem nije samo u asfaltiranju i izradi ulice, nego i u podzemnim vodama. Dakle, kada taj problem uspijemo kvalitetno riješiti, onda će i svi ostali problemi biti lako rješivi. Da budem potpuno objektivan, trajno rješenje vaše ulice je moguće kada riješimo pitanje postrojenja za sakupljanje i prečišćavanje otpadnih voda, odnosno kolektorskog postrojenja. Dakle, prije toga sve što radimo predstavlja premošćavanje problema. Pošto sam upoznat s problemom, razmatrali smo opciju sa preduzećem „Putevi“ da se izvrši asfaltiranje i mislim da će to uraditi u narednom periodu. Opet, ponavljam – tako problem nijesmo riješili trajno. Problem se rješava trajno kada eliminišemo problem podzemnih voda, a to opet zavisi od izgradnje kolektorskog postrojenja.

10. Da li se planira izgradnja vrtića na Zlatici?

Izgradnja vrtića na Zlatici se planira, i to u neposrednoj blizini OŠ „Dragiša Ivanović“. Grad je uradio sve što je do njega – ustupio je zemljište površine 1500 metara kvadratnih, i sada je na Ministarstvu prosvjete da sprovede proceduru. Ponavljam, izgradnja vrtića, škola, domova zdravlja nije ingerencija Glavnog grada, nego resornih ministarstava.

Izvor: gradski.me
Izvor (naslovna fotografija): Glavni grad

Ostavite komentar

Komentari (0)

X