Da li Abazović preko Novovića progoni Zorana Lazovića otvarajući ponovo slučaj zabrane ulaska Belivuku i Miljkoviću?

Da li Abazović preko Novovića progoni Zorana Lazovića otvarajući ponovo slučaj zabrane ulaska Belivuku i Miljkoviću?

Standard

12/04/2023

14:01

Skidanje zabrane ulaska za neko bezbjednosno interesano lice, makar to bili Veljko Belivuk i Marko Miljković, nije krivično djelo i dio je redovnih procedura Uprave policije, koje nijesu formalno do kraja definisane. Afera oko skidanja zabrane Belivuku i Miljkoviću ponovo puni medijske sadržaje, a njome najviše eksploatiše premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović koji javno targetira bivšeg policijskog funkcionera Zorana Lazovića, vršeći politički pritisak na tužilačke organe da bude procesuiran. Da li je Novović reaktivirao ovaj slučaj pod pritiskom Abazovića može se naslutiti nakon što je juče potvrdio da je predmet u radu, iako je ranije postupajuća tužiteljka Sanja Jovićević zatvorila slučaj, jer nije pronašla dokaze za zloupotrebu službenog položaja.

Nakon što je SDT Vladimir Novović po prijavi Marka Milačića ponovo otvorio taj slučaj, a juče na Odboru za poliitički sistem i pravosuđe održano saslušanje ljudi iz pravosuđa, Tužilaštva i izvršne vlasti. O tom slučaju portal Standard je pisao i 2021. godine i detaljno objasnio sve okolnosti, a juče je specijalna tužiteljka Sanja Jovićević na saslušanju navela razloge odbacivanja dvije krivične prijave koje su podnijeli Marko Milačić i Rade Milošević.

“Što se tiče predmeta koji u SDT formiran na osnovu krivične prijave koji je podnio poslanik Skupštine Crne Gore, započela sam izviđaj i provjere navoda prijave, jer uz krivičnu prijavu nijesu dostavljeni dokazi, koji bi potkrijepili tu prijavu. Ova krivična prijava podnijeta je u septembru 2021. godine da bi 14. oktobra 2021. godine ODT dostavilo na ocjenu i razmatranje spise predmeta koje su u tom tužilaštvo formirali, a na osnovu krivične prijave koju je tom tužilaštvu podnio tadašnji državni sekretar u MUP-u protiv jednog fizičkog lica”, saopštila je Jovićević.

Ona je dodala da je nakon uvida u spise predmeta koje je dostavio ODT utvrdila da se radi o istom istom činjeničnom i pravnom osnovu te odlučila da se te dvije prijave protiv Zorana Lazovića spoje.

“Nakon što su ti spisi objedinjeni, započet je jedinstveni izviđaj, prikupljani su dokazi i u tom smislu uzete su izjave od određenog broja građana, prikupljena je dokumentacija od policije i MUP-a, takođe od Interpola Podgorica. Kada sam procijenila da je prikupljeno dovoljno dokaza za donošenje odluke donijela sam rješenje o odbačaju krivične prijave. U toj odluci dala sam detaljne razloge zbog čega smatram da ne postoji osnovana sumnja da su prijavljena lica izvršila krivična djela koja im se stavljaju na teret, obavijestila o tome podnosioce krivične prijave. Državni sektretar u MUP-u iskoristio je svoje zakonsko pravo, podnio je pritužbu VDT-u ali je ona odbačena”, detaljno je Jovićević objasnila postupak.

Ona je, takođe kazala da je Zoran Lazović dva puta saslušavan u Specijalnom državnom tužilaštvu i navela još nekoliko imena osoba od kojih su uzete izjave, uključujući i Enisa Bakovića. Nije uzeta izjava od Veljovića, zato što ga niko od ispitanih nije pomenuo. Tužiteljka se osvrnula i na izlaganje premijera Abazovića.

“Komentari Abazovića nijesu primjereni. Oni su odraz nepoznavanja prava”, istakla je Jovićević, dodajući da Tužilaštvo i ona donosi svaku odluku isključivo na osnovu odredbi Zakonika o krivičnom postupku.

“Stojim iza svih svojih odluka. Zato sam danas došla. Ne bojim se”, kazala je tužiteljka.

Tužiteljka Sanja Jovićević je rekla da je krivična prijava o ovom događaju predata u septembru 2021. godine.

“Prikupljena je dokumentacija, uzete izjave, dostavljen je dio spisa predmeta već fomiranom u SDT-u. Donijela sam rješenje o odbačaju prijave, uz obrazloženje da nema osnova za sumnju da su prijavljena lica izvršila krivično djelo”, rekla je Jovićević.

Standard je u tekstu iz oktobra 2021. godine pisao da su nakon privođenja policijskih službenika Aleksandra Boškovića i Saše Đurovića, zbog sumnje u navodnu zloupotrebu službenog položaja u aferi skidanja zabrane Belivuku i Miljkoviću, oni oslobođeni jer je bilo jasno da su Bošković i Đurović postupali po jasno utvrđenim procedurama i to po naređenju njihovog pretpostavljenog.

Kada se ovome doda informacija koju je tada dao Glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić da je sve urađeno po nalogu menadžmenta UP i na osnovu međunarodne saradnje sa kolegama iz Srbije zbog sprovođenja drugih operativnih aktivnosti, onda navodna zloupotreba službenog položaja Boškovića i Đurovića više liči na marketing tadašnjeg državnog sekretara, sadašnjeg osumnjičenog za stvaranje kriminalne organizacije Rada Miloševića i tadašnjeg osnovnog državnog tužioca Vukasa Radonjića.

Prema informacijama Standarda Radonjić je otvorio istragu na osnovu krivične prijave Miloševića i na predmetu su radili bez znanja Uprave policije iako je u Specijalnom državnom tužilaštvu već bio formiran predmet i izviđaj, u vezi sa skidanjem zabrane ulaska Belivuku, je bio u toku.

Standard je tada saznao da je službenica UP, sa čije kartice ili naloga je odrađeno skidanje zabrane ulaska, opisala procedure koje su prethodile i da je sve jasno. Takođe i dva uhapšena službenika UP su dali izjave u ODT-u gdje su saopštili do detalja kako je došlo do skidanja zabrane i po čijem nalogu su to uradili.

Podsjetimo, Uprava policije u periodu kada je na snazi bila zabrana ulaska u Crnu Goru Belivuku i njegovoj grupi, nije imala zvanične informacije da su se dva ubistva, koja se stavljaju njima na teret, desila u Crnoj Gori.

Nakon skidanja zabrane ulaska, policija je pratila kriminalnu grupu koja je imala namjeru da likvidira Veljka Belivuka i Marka Miljkovića i uhapsila ih na aerodromnu u Tivtu prije izvršenja djela. Nakon toga je odmotano monstruozno klupko i Belivuk je uhapšen u Beogradu.

Ovdje treba dodati da je priča oko Belivukove grupe bila dio šire međunarodne akcije u kojoj su učestvovale bezbjednosne strukture više zemalja.

Ostavite komentar

Komentari (0)