Lazović je takođe naveo da nije zvao nikoga oko toga, te da se sa pozicije koju je tada pokrivao bavio operativnim radnjama praćenja i kontrolisanja Belivuka i Miljkovića. Bivši GST Milivoje Katnić kasno sinoć je bio kod tužioca i nije poznato kako se izjasnio niti šta je rekao, jer nije imao advokata po sosptvenoj želji. Njemu je dodijeljen branilac po službenoj dužnosti i to Dragutin Durutović.
Zabrana ulaska Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, članovima kriminalne grupe, ukinuta je krajem 2020. godine, a oni su u Crnoj Gori boravili 10 dana u januaru 2021. godine.Tadašnji Glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić je saopštio da je odluku o skidanju zabrane ulaska Belivuku i Miljkoviću donio menadžment Uprave policije na zahtjev Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, koje je tražilo da im se dozvoli ulazak i da tokom boravka u Crnoj Gori budu praćeni i policijski opservirani.
“Sve vrijeme dok su bili u Crnoj Gori, deset dana, uz njih su bila dva policajca. Opredjeljujući razlog da oni uđu u Crnu Goru je bio telegram kolega iz Srbije koji su tražili da ih na teritoriji Crne Gore pratimo, saslušamo i uzmemo određene podatke za kriminalističku obradu ovih lica, što smo mi i učinili i obavijestili MUP Srbije”, rekao je Katnić 26. avgusta 2021 godine.
U aprilu prošle godine Zoran Lazović je podsjetio da je postupajuća tužiteljka Sanja Jovićević na kontrolnom saslušanju pred Odborom za politički sistem, pravosuđe i upravu saopštila da je odbacila prijavu, a tu odluku potvrdilo i Vrhovno državno tužilaštvo.
Kazao je da je u operaciji koja je tada sprovedena sve, do posljednje sitnice, odrađeno po zakonu.
“Operacija se može nazvati i međunarodnom. Imali smo konekcije i sa partnerima. U toj operaciji je učestvovalo više organizacionih jedinica policije, kao i tužilaštvo. Od samog starta je ignorisano. Svaka radnja koja je preduzeta ozakonjena. Tokom te operacije su spriječene tri likvidacije, koje su procesuirane, uhapšena su lica, nađeno je oružje, eksploziv, štek stanovi, automobil i zaštićeni svjedoci… Ponosan sam na tu operaciju i zahvaljujem se svima koji su u njoj učestvovali”, poručio je Lazović.
Belivuk i Miljković su uhapšeni nakon što su se vratili u Srbiju. Akcija je, kako su objavile srpske vlasti tada, ,,pripremana nekoliko mjeseci“.
Podjetimo takođe da su policijski službenici Aleksandar Bošković i Saša Đurović bili uhapšeni zbog skidanja zabrane ulaska u Crnu Goru Belivuku i Miljkoviću. Njih je SDT tada szmnjičilo za zloupotrebui službenog položaja. Pušetni su na slobodu sjutra dan. Sve se to dešavalo 13. oktobra 2021. godine.
“Analizom svih prikupljenih dokaza ocijenjeno je da nema osnovane sumnje da su A. B. i S. Đ, koji su prethodno po nalogu Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici lišeni slobode, izvršili krivično djelo zloupotreba službenog položaja, pa je dat nalog Specijalnom policijskom odjeljenju da se puste na slobodu”, navedeno je tada u saopštenju SDT-a.
U tom tužilačkom organu su, kako je precizirano, povodom krivične prijave poslanika Marka Milačića formirani spisi predmeta protiv Zorana Lazovića zbog krivičnog djela stvaranje kriminalne organizacije.
U toku izviđaja po ovoj krivičnoj prijavi SDT je, kako su rekli, prikupilo određene podatke i dokumentaciju.
“Po krivičnoj prijavi Ministarstva unutrašnjih poslova – državnog sekretara Rada Miloševića, koja je podnijeta 13. oktobra protiv službenice Uprave policije S. I. zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja, Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici je formiralo predmet koji je 14. oktobra, nakon prikupljanja određenih podatka, dostavilo SDT-u radi ocjene da li postoji krivično djelo iz nadležnosti ovog tužilaštva – navedeno je u saopštenju.
Postupajući po prijemu navedenih spisa SDT je, dodaju, preduzimajući mjere i radnje iz svoje nadležnosti dalo nalog Specijalnom policijskom odjeljenju da uzme izjavu od Enisa Bakovića, te zatražilo određenu dokumentaciju od Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije.
“Analizom svih prikupljenih dokaza ocijenjeno da nema osnovane sumnje da su A. B. i S. Đ, koji su prethodno po nalogu Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici lišeni slobode, izvršili krivično djelo zloupotreba službenog položaja, pa je dat nalog Specijalnom policijskom odjeljenju da se puste na slobodu”, kazali su u oktobru 2021. godine iz SDT-a.
Bivši pomoćnik direktora Uprave policije Crne Gore Enis Baković izjavio je u oktobru 2021. godine u vezi sa slučajem kriminalne grupe Veljka Belivuka, da je radio po zakonu i pozvao nadležne organe da ispitaju njegovo postupanje.
Baković je saslušan u tužilaštvu nakon što su uhapšeni, pa pušteni na slobodu policijski rukovodioci Aleksandar Bošković i Saša Đurović, a zbog sumnje da su zloupotrijebili službeni položaj i ukinuli zabranu ulaska članovima Belivukove grupe.
Baković je negirao da je nalogodavac i pozvao nadležne da ispitaju „sve“ u vezi sa njegovim postupanjem.
Tužilaštvo je otvorilo izviđaj u ovom slučaju nakon krivične prijave koju je podnio tadašnji državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova Crne Gore Rade Milošević.
„Mi sad jasno znamo da je gospodin Baković naredio…što je takođe dokaz jasne zloupotrebe“, rekao je Milošević.
Milošević je objasnio da je od direktora Policije Srbije dobio zvaničan odgovor da oni nijesu tražili ukidanje zabrane, i da su pokrenuli postupak da to utvrde.
Belivuku i Miljkoviću bila je izrečena mjera zabrane ulaska u Crnu Goru zbog „nacionalne i unutrašnje bezbjednosti“.
Preporučeno