Dobro obaviješteni sagovornik Portala RTCG tvrdi da je Darko Šarić bio na meti svjetskih obavještajnih agencija mnogo prije pokretanja akcije Balkanski ratnik, kao i da je ta akcija u stvari bila kruna obavještajno-operativnog praćenja pomoću najsavremenije tehnologije, ali i ljudi na terenu, od Balkana i Evrope, do Sjedinjenih Američkih Država i Južne Amerike.
Sagovornik kaže da su starijeg Šarića američka Agencija za borbu protiv droge (DEA) i srpska Bezbjednosno informativna agencija (BIA) počele da prisluškuju čak šest-sedam godina prije pokretanja akcije i početka hapšenja njegovih saradnika. „Po zamolnici BIA-e Darka Šarića je pratila i francuska obavještajna služba, odnosno Direkcija za nadzor teritorije (DST), za vrijeme njegovog boravka u toj zemlji“, priča ovaj dobro obaviješteni sagovornik.On tvrdi i da je DEA pratila kontakte klana Šarić u Argentini i Urugvaju, odnosno Montevideu.
„Ubačeni operativci američke Agencije za borbu pritiv droge (DEA) bili su čak angažovani i sudjelovali u jednoj akciji doturanja kokaina, sve u cilju prikupljanja dokaza za pokretanje akcije Balkanski ratnik nekoliko godina nakon toga“, kaže taj sagovornik.
Prema njegovim riječima, Nasera Keljmendija i njegove najbliže saradnike pratilo je oko deset evropskih i američkih obavještajnih službi. Njega su najviše pratili bosanska Agencija za istrage i zaštitu (SIPA), DEA i Federalni istražni biro (FBI).
„Keljmendi je predmet praćenja možda i deset godina, prije hapšenja u suđenja u Prištini, u kom procesu je krajem prošle godine oslobođen. Praćen je putem telefona, ali i preko takozvanih skrivenih istražitelja. Agenti američke Agencije za borbu protiv droge i Federalnog istražnog biroa bili su u to vrijeme dugo na terenu i na prostorima Crne Gore“, tvrdi ovaj izvor.
Nekada se, međutim, kako objašnjava, pojedine međunarodne agencije nalaze u međusobnom sukobu interesa kada su u pitanju prikupljeni podaci i osobe o kojoj se podaci prikupljaju, kao što je to bio slučaj između francuske DST i engleske MI 6.
“Ove dvije obavještajne službe su bile u sukobu oko hvatanja Anta Gotovine što se kasnije i desilo u Španiji”, kaže sagovornik.
Od desetak službi iz američke obavještajne zajednice, na Balkanu su najprisutnije CIA, DEA i FBI. Najviše istraga protiv narko-kartela uključuje DEA, moćnu agenciju koja djeluje globalno.
Na području Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Srbije i Kosova veoma je prisutan i njemački obavještajno-bezbjednosni sistem, koji je značajno fokusiran na sprečavanje međunarodnog kriminala.
Velika Britanija takođe djeluje preko više obavještajnih službi od kojih su najpoznatije MI 6, za rad u inostranstvu, i MI 5 koja je nadležna za unutrašnju bezbjednost. Francuska ima više obavještajnih službi, od kojih su napoznatije Direkcija za nadzor teritorije (DST) i Direkcija za prikupljanje opštih podataka (DRG).
Tu su i obavještajne agencije država regiona.
“Obavještajne službe iz regiona po tehnologiji koju koriste nijesu približno moćne kao što su svjetske, jer inostrane službe koriste nasjavremenije urađeje”, tvrdi ovaj izvor.
Tako je ostalo zapisano da je čečenski vođa i predsjednik Čečenske Republike Ičkerije, Džohar Dudajev, ubijen 1996. godine pomoću dva laserski navođena projektila dok se služio satelitskim telefonom. Njegovu lokaciju odredio je izviđački avion, presrevši njegov telefonski poziv.
Preporučeno
“Svjetske obavještajne agencije imaju najmodernije tehnike praćenja. Tehnologija je u tom pravcu otišla veoma daleko. Možete onda misliti kakve oni imaju mogućnosti da prate koga kod hoće, pa i kriminalce sa naših prostora, i kakve sve informacije imaju”, kaže sagovornik Portala RTCG.