Disciplinski postupci nakon kontrola policije: Utvrđene nepravilnosti u radu službenika

Disciplinski postupci nakon kontrola policije: Utvrđene nepravilnosti u radu službenika

Standard

02/07/2026

08:05

Odjeljenje za unutrašnju kontrolu policije sprovelo je tokom maja 2026. godine ukupno 26 kontrola postupanja policijskih službenika, od kojih se 13 odnosilo na provjere po operativnim i drugim saznanjima o mogućim nezakonitostima, dok je 13 kontrola sprovedeno povodom pritužbi građana. U pet slučajeva utvrđeni su elementi nezakonitog ili neprofesionalnog postupanja, zbog čega su pokrenute dalje nadležne procedure.

Službenici Odjeljenja za unutrašnju kontrolu policije su tokom maja 2026. godine izvršili 13 kontrola zakonitosti postupanja policijskih službenika na osnovu operativnih i drugih saznanja o mogućim nepravilnostima u radu, piše CdM.

U tri slučaja unutrašnjom kontrolom utvrđene su činjenice i dokazi koji ukazuju na nezakonito ili neprofesionalno postupanje policijskih službenika, nakon čega su preduzete odgovarajuće mjere.

U jednom predmetu utvrđeno je postojanje osnovane sumnje da su policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica počinili teže povrede službene dužnosti.

“Jedan policijski službenik sumnjiči se za povredu službene dužnosti koja se odnosi na preduzimanje ili nepreduzimanje radnji kojima se onemogućava ili otežava obavljanje policijskih poslova i izvršavanje službenih zadataka, dok se drugi tereti za neblagovremeno, nepotpuno ili neuredno sačinjavanje službene dokumentacije o preduzetim radnjama”, ističe se u izvještaju.

Izvještaj sa spisima predmeta dostavljen je direktoru Uprave policije na dalje postupanje, kao i Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici radi ocjene eventualnog postojanja elemenata krivičnog djela.

U drugom slučaju utvrđena je osnovana sumnja da su dva policijska službenika Regionalnog centra bezbjednosti „Centar“, Stanice kriminalističke policije Odjeljenja bezbjednosti Podgorica, počinila težu povredu službene dužnosti. Predmet je dostavljen direktoru Uprave policije radi preduzimanja mjera iz njegove nadležnosti i eventualnog pokretanja disciplinskog postupka.

U trećem slučaju, spisi predmeta i službena zabilješka o utvrđenom činjeničnom stanju dostavljeni su nadležnom Odjeljenju za antikorupciju, koje već postupa u tom predmetu.

U preostalih 10 slučajeva nijesu utvrđene činjenice i dokazi koji bi ukazivali na postojanje disciplinske ili druge odgovornosti policijskih službenika.

Od tih predmeta, u osam slučajeva izvještaji sa spisima dostavljeni su nadležnim državnim tužilaštvima, uz konstataciju da unutrašnjom kontrolom nijesu nesporno potvrđeni navodi o nezakonitom ili neprofesionalnom postupanju, kako bi tužilaštva dala konačnu ocjenu o eventualnom postojanju krivične odgovornosti.

U jednom slučaju nije bilo moguće dalje postupati jer se pred nadležnim pravosudnim organima već vodio postupak, a predmet je prethodno bio obuhvaćen nadzorom Direktorata za bezbjednosno-nadzorne poslove Ministarstva unutrašnjih poslova.

U još jednom slučaju, iako nijesu potvrđeni navodi o nezakonitom postupanju policijskog službenika Stanice granične policije I Herceg Novi, predmet je dostavljen Etičkom odboru radi konačne ocjene i mišljenja o etičnosti postupanja.

Odjeljenje za unutrašnju kontrolu policije tokom maja 2026. godine sprovelo je i 13 kontrola povodom pritužbi građana na rad policijskih službenika.

Pritužbe su se uglavnom odnosile na način vršenja policijskih poslova i primjenu policijskih ovlašćenja.

U dva slučaja utvrđeni su elementi disciplinske odgovornosti i povrede Kodeksa policijske etike.

U jednom predmetu utvrđeno je da su dva policijska službenika počinila težu povredu službene dužnosti koja se odnosi na nepreduzimanje mjera za zaštitu bezbjednosti lica, imovine i povjerenih stvari, usljed čega su nastupile teže posljedice. Takođe, za jednog od policijskih službenika utvrđeno je i postojanje sumnje na dodatnu težu povredu službene dužnosti koja se odnosi na radnje kojima se otežava obavljanje policijskih poslova i izvršavanje službenih zadataka.

Izvještaj je dostavljen direktoru Uprave policije radi pokretanja disciplinskog postupka, dok je predmet upućen i Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici radi ocjene eventualnog postojanja elemenata krivičnog djela.

U drugom slučaju, izvještaj sa spisima predmeta dostavljen je Etičkom odboru radi ocjene etičnosti postupanja policijskog službenika Odjeljenja bezbjednosti Cetinje. Istovremeno, Direktoratu za bezbjednosno-nadzorne poslove upućene su preporuke za unapređenje postupanja i načina izvještavanja u određenim situacijama.

U preostalih 11 postupaka nijesu utvrđene činjenice i dokazi koji bi ukazivali na postojanje disciplinske ili druge odgovornosti policijskih službenika.

U jednom od tih predmeta izvještaj je dostavljen nadležnom državnom tužilaštvu, uz ocjenu da unutrašnjom kontrolom nijesu nesporno potvrđeni navodi o nezakonitom ili neprofesionalnom postupanju, kako bi tužilaštvo donijelo konačnu odluku o eventualnom postojanju elemenata krivičnog djela.

Izvor: CdM
Izvor (naslovna fotografija): Uprava policije

Ostavite komentar

Komentari (0)

X