Džakula: Krivična odgovornost sleduje svakoga ko šalje dojave o bombama

Džakula: Krivična odgovornost sleduje svakoga ko šalje dojave o bombama

Standard

06/11/2024

15:07

Ovo je krivična odgovornost koja sljeduje bilo kog učenika koji pokušava da se bavi ovim i da shvate da je to nešto čemu ne bi trebali da se dive, i da nije ništa drugo osim kriminalna radnja koju apsolutno treba suzbiti, kazao je u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, stručnjak za cyber bezbjednost Branko Džakula.

Proces identifikacije osoba koje šalju dojave školama je kompleksan i ne  podrazumijeva korištenje specifičnog softvera , kaze Džakula, već se vise oslanja na saradnju policijskih sluzbi sa internacionalnim provajderima koji se koriste za usluge distribucije prijetećih mailova.

“Na primjer Google kao kompanija ima popularan servis za gmail servis, on se najcesce koristi i vidjel smo najviše primjera ti lažnih mailova koji su  došli sa gmail adresa, što je podrazumijevalo tokom istrage ko stoji i za te gmail adrese da je neophodna saradnja sa kompanijom Google i njihovim timovma za odgovore na ovakve bezbjednosne incidente , koji bi dali dodatne informacije koje su potrebne jedinicama koje rade na toj istrazi ko stoji iza tog maila”, rekao je Džakula.

Postoje VPN alati koji se koriste za maskiranje IP adrese, objašnjava Džakula,koji omogućavaju da se promjeni lokacija, kako kaze, na računaru, što se pretpostavlja da je korišteno u većini slučajeva, međutim, dodaje on, potrebna je   saradnja sa provajderima VPN usluga, dodaje on,  jer i oni znaju da se njihovi alati koriste za maliciozne svrhe, sto je, kako kaže, protiv njihovih uslova korištenja softvera, pa oni ucestvuju u davanju podataka.

“U određenim situacijama bude zadovoljavajuća  saradnja sa provajderima VPN, pričam o situacijama gdje smo uspjeli da vidimo pozitivne rezultate istrage, međutim, potrebno je uspostaviti veliki broj saradnji sa kompanijama i internacionalnih  policijskih jedinica , pricamo na lokalnom nivo ne samo na nacionalnom nivou, ili internacionalnom nivou kroz Interpol. Potrebno je veliko ljudstvo u timovima u borbi protiv cyber kriminala kada se dese ovakve situacije, kako bi ta istraga bila brža efikasnija i sa pozitivnim ishodom, jer često je vrijeme  veliki faktor kako bi uspjeli da dođete do počinioca, dok je trag još svjež”, naglasio je Džakula.

Školske ustanove u Crnoj Gori  su bile najčešće pogođene cyber prijetnjama, smatra Džakula, definitivno je  komunikacija između osoblja, učenika i roditelja jako bitna, poručuje on, da se razgovara i podijeli saznanje o opasnosti ovakvih prijetnji.

Povezani članci

“Učenici često znaju da ovakve prijetnje, koje dolaze od njihovih vršnjaka  bi namjerno izazvale distrukciju u nastavi, da li je to tokom perioda pismenih zadataka, kontrolnih ili nešto slično, ili jednostavno da jure neki adrenalin  da bi izazvali samo pometnju na nacionalnom nivou ili samoj skoli, ti vršnjaci znaju koliko je ovo ozbiljna stvar. Ovo je krivična odgovornost koja sljeduje bilo kog učenika koji pokušava da se bavi ovim  i da shvate da je to nesto cemu ne bi trebali da se dive, i da nije ništa drugo osim kriminalna radnja koju apsolutno treba suzbiti. A sto se tice policijskih jedinica koje rade na otkrivanju, definitivno povećanjem broja ljudstva  i njihove edukacije kako da efikasnije jure ove tragove i kako da bolje uspostavljaju komunikaciju sa internacionalnim tijelima koji su im neophodni da bi mogli da nastave istragu, jer to je taj momenat, ukoliko oni dugo čekaju odgovor ili ukoliko nemaju dobro uspostavljen kanal sa drugim institucijama tu dolazi do usporavanja istrage i potencijalno do blokade da ne možete da nastavite dalje”, poručio je Dzakula.

Trebali bi pooštriti kaznenu politiku, smatra Džakula, jer je to najbitniji dio i  dokazano je da se kriminalne radnje na taj način, kako kaze, brze suzbijaju.

Ukoliko dolazi do učestalih dojava da je doslo do postavljanja eksplozivnih naprava u nekoj školi, smatra Džakula, velika vjerovatnoca je da se radi o lažnoj dojavi, i te provjere se vrse na efikasniji nacin.

“Više se fokusiraju da istraga o pociniocu bude brza i uspješnija, kako bi eventualno prekinuli dalje dojave. U Herceg Novom je bio skoriji slučaj gdje je jedna učenica poslal preko 40 dojava u određenom vremenskom periodu, znaci dok se počinilac nije otkrio dojave su konstantno pristizale i konstantno je dolazilo do remećenja nastave u opštini Herceg Novi, tako da je fokus da se brže dođe do počinioca i da se taj proces što bolje unaprijedi, a na terenu ce svakako, izadji službe da odrade provjeru i taj momenat se ne moze zaobici i to je upravo taj aspekt ovog procesa odgovora na takve dojave, koji se maliciozno koristi kako bi se izazvala pometnja u bilo kojoj ustanovi u koju stigne takva dojava”, zaključio je Džakula.

Izvor (naslovna fotografija):Screeprint/ETV

Ostavite komentar

Komentari (0)