SDT tvrdi da iz prikupljenih dokaza proizilazi osnovana sumnja da su se u periodu od decembra 2018. do novembra 2020. godine Marko Mićković, Ivan Mićković, Mileta Simanić i Rajko Đurović bavili prodajom rasturanjem i prikrivanjem neocarinjenih cigareta, a da je Zoran Pavićević, predsjednik Komisije za uništenje oduzete robe – cigareta u Upravi carina Crne Gore, neposredno dao mito članovima Komisije Igoru Pavićeviću, Milutinu Pejoviću i Nebojši Adamoviću.
Naime, dokazi SDT-a govore da je posao sa švercom cigareta ove ekipe tekao ovako: direktor Uprave carina Crne Gore potpiše nalog za izdavanje carinske robe – cigareta kako bi bile uništene u pećima fabrike “Javorak MB” DOO Nikšić, Mileta Simanić i radnici koje su angažovali Mićkovići bi sačekali u krugu fabrike „Javorak MB“ i čak 95 odsto cigareta koje je trebalo spaliti zapravo pretovarali u manja teretna vozila. Sve to se dešavalo u prisustvu predsjednika i članova Komisije, a stražu im je čuvao Rajko Đurović. Potom bi Simanić, u pratnji Ivana Mićkovića, cigarete odvozio do magacina na teritoriji opštine Nikšić, odakle su ih tako neocarinjene dalje prevozili i prodavali. Pavićević je „svojoj“ ekipi, tvrdi SDT, nakon tako obavljenog posla, u službenim prostorijama Uprave carina Crne Gore davao mito u iznosu od po 1.250 eura. Njihov zadatak je bio da potpisuju sačinjene zapisnike o uništenju cigareta u kojima je konstatovano da su one zaista spaljene u pećima fabrike „Javorak MB“, dok su u realnosti bile sačuvane i dalje distribuirane.Prema SDT-u, uloga Ratke Mandić bila je da kao ovlašćeni zastupnik pravnih lica “Arhitrav LTD Delawere”, „Atlant Mont LTD” i „Sace LTD Delawere”, korisnika Slobodne zone “Luke Bar”, u dogovoru sa Markom Mićkovićem, podnese zahtjev za odricanje i ustupanje cigareta u korist Uprave carina Crne Gore, iako je znala da one neće biti uništene u prostorijama fabrike “Javorak MB” DOO Nikšić. Na osnovu njenog zahtjeva je direktor Uprave carina Crne Gore potpisivao nalog za izdavanje carinske robe, a Mileta Simanić u dogovoru sa Mićkovićima je prevozio cigarete iz Slobodne carinske zone “Luke Bar” do prostorija fabrike “Javorak MB” DOO Nikšić.
U službenoj zabilješci Specijalnog policijskog odjeljenja Uprave policije od 15. maja ove godine navodi se da su članovi ove organizovane kriminalne grupe koristili SKY ECC aplikaciju, a navedene su njihove šifre i korisnička imena. Tim dokumentom je potvrđeno jučerašnje pisanje M portala i otkriveno da je Mileta Simanić osoba sa kojom je Ivan Mićković preko kriptovanog telefona razgovarao o švercu cigareta. Simanić je koristio šifru DF4DDE. U gotovo 300 strana dešifrovanih SKY ECC poruka između Mićkovića i Simanića koje M portal posjeduje pominju se svi drugi članovi ove grupe pod korisničkim imenima u SKY ECC aplikaciji.
Samo SKY ECC komunikacija između Ivana Mićkovića i Milete Simanića sadrži oko 300 stranica razgovora i njihova tema su uglavnom cigarete i njihova distribucija. M portal je svega par sasti pred početak prekjučerašnjih hapšenja objavio dio prepiske Mićkovića i Simanića, u kojima se pominje količina švercovanih cigareta i njihove marke.
U nastavku materijala koji je Europol dostavio crnogorskim službama, Mišković i Simanić su očigledno i 20. februara 2020. godine organizovali jednu od tura cigareta za šverc. Prema SKY ECC prepiskama, Mićković i Simanić su tog dana razgovarali o dimenzijama kamiona koji je trebalo da ide na utovar robe u skladište Zetatransa.
Preporučeno
Već narednog dana odabrani kamion je bio utovaren u 11 sati i 30 minuta, a cigarete dopremljene u fabriku „Javorak MB“ gdje su, prema zvaničnom protokolu, morale biti uništene u pećima. Sudeći prema MIćkovićevoj i Simanićevoj komunikaciji, utovar je počeo nešto ranije od planiranog termina, a u kamionu se našlo 200 paketa švercovanih cigareta koji su, prema riječima Simanića, odmah nakon dolaska prepakovani u dijelu fabrike koji se zove furnirka. Od te i svake druge količine koje su trebale biti uništene, prema tvrdnjama SDT-a, čak 95 odsto je završavalo na crnom tržištu. Kako će se u kasnijim razgovorima Mićkovića i Simanića vidjeti, cigarete su iz skladišta u kojima su ih čuvali završavale i van granica Crne Gore, kod ljudi koji su sarađivali sa ovom grupom. Iz razgovora se takođe vidi da su radnici u fabrici mogli da vide šta se dešava, ali i da je onima koji su sumnjali ili glasno rekli nešto o tome na različite načine skretana pažnja da ne pričaju.