Odbijeno jemstvo od 634.000, Jovanić ostaje iza rešetaka

Odbijeno jemstvo od 634.000, Jovanić ostaje iza rešetaka

Standard

27/01/2023

07:02

Podgorički Viši sud odbio je jemstvo koje je ponudio bivši predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić u iznosu od 634.000 eura u nepokretnostima koje su jednim dijelom za njegovo puštanje iz pritvora ponudili njegovi najbliži srodnici. Prvobitno je za Jovanićevu slobodu ponuđeno 442.000 eura, a njegovi rođaci dodatno su ponudili hipoteku na nekretnine vrijedne skoro 200.000 eura. Međutim, Višem sudu ni to nije bilo dovoljna garancija za ukidanje pritvora Blažu Jovaniću. Odluci o neprihvatanju jemstva prethodilo je negativno mišljenje tužioca Lidije Mitrović.

Sud je donio odluku i u slučaju Snežane Jović, okrivljene u istom predmetu, za čije je puštanje ponuđeno jemstvo od 236.000 eura, ali kako odluka još nije ekspedovana, nijesmo mogli dobiti informaciju da li je ta ponuda prihvaćena.

Pored Jovanića i Jović, zbog stvaranja kriminalne organizacije i više krivičnih djela zloupotrebe službenog položaja, optužnicom su obuhvaćeni i stečajni upravnici Saša Zejak, Sanja Lješković, Ranko Radinović i Sreten Mrvaljević, vlasnici firmi za obezbjeđenje Pavić Globarević, Stana Čelebić i Darko Perović, procjenitelji Omer Markišić i Dejan Golubović i vlasnici kompanije “Ogimar” Danijela i Dušan Laković. Optužnicom su obuhvaćene i kompanije “Titan sekjuriti” d.o.o. Podgorica, “Sekuritas Montenegro” d.o.o. Podgorica, “Top fors sistem” d.o.o. Nikšić i “Ogimar MNE” d.o.o. Podgorica.

Jovanić je nakon hapšenja 9. maja u Specijalnom tužilaštvu tvrdio da je posao predsjednika Privrednog suda radio savjesno i odgovorno i da nije kršio zakon.

– Čovjek sam bez mrlje u karijeri. Sudija sam i doskoro sam bio predsjednik Privrednog suda. Otac sam i izdržavam troje djece, od kojih je dvoje, u međuvremenu, postalo punoljetno. U pritvoru sam već osam mjeseci. Ne kukam zbog toga. Ali smatram da su argumenti koje sam naveo dovoljni da sud u što kraćem roku razmotri moj predlog i ukine mi pritvor – rekao je Jovanić u decembru prošle godine u sudnici podgoričkog Višeg suda.

Viši sud još uvijek nije odlučio o optužnici protiv Jovanića, čija je kontrola održana 16. januara. Prema optužnici Specijalnog tužilaštva, Jovanić je uz pomoć 11 pripadnika kriminalne organizacije, među kojima su stečajni upravnici, procjenitelji i vlasnici firmi za obezbjeđenje u stečajnim postupcima, nezakonito oštetio osam kompanija za više stotina hiljada eura.

Odbrana optuženih je na ročištu za kontrolu optužnice tvrdila da je tužilaštvo nezakonito sporovodilo istragu i da je nezakonito preispitivalo presude Privrednog suda, te da je iz stečajnih postupaka koji su završeni “vadilo dokaze”. Optuženi su negirali navode optužnice i saopštili da nisu krivi.

Đolević: Tužilac vrši reviziju pravosnažnih sudskih odluka

Advokat Predrag Đolević kazao je da je tužilac predmet formirao i vodio u odnosu na postupanje Blaža Jovanića, kao stečajnog sudije, i Ranka Radinovića, kao stečajnog upravnika, u stečajnim postupcima vođenim pred Privrednim sudom, od kojih su skoro svi pravosnažno okončani.

– Tužilac je dokaze za navodno izvršene krivične radnje crpio iz spisa predmeta stečajnih postupaka, tumačeći sudske odluke nezakonito, protivno Ustavu CG, Zakoniku o krivičnom postupku CG i Zakonu o državnom tužilaštvu CG. Tužilac u ovom postupku vrši reviziju pravosnažnih sudskih odluka. U spornim stečajnim postupcima procjena vrijednosti stečajne mase vrši se od strane ovlašćenih procjenitelja, koji tu procjenu zasnivaju na odredbama pravilnika o metodologiji za procjenu vrijednosti – rekao je Đolević prilikom kontrole optužnice.

Izvor: Dan
Izvor (naslovna fotografija):Blažo Jovanić, Pobjeda/Mara Babović

Ostavite komentar

Komentari (0)