Šćepanović: U policiji sada postoji nulta tolerancija na nečovječno postupanje prema građanima

Šćepanović: U policiji sada postoji nulta tolerancija na nečovječno postupanje prema građanima

Standard

27/03/2025

11:46

Uprava policije odlučna je u iskorjenjivanju sistemskog zlostavljanja, saopštio je v.d. direktora Uprave policije Lazar Šćepanović. Naveo je i da u policiji sada postoji nulta tolerancija na nečovječno postupanje prema građanima.

Šćepanović se, kako je saopšteno iz Uprave policije, sastao juče sa šeficom Sektora u Odjeljenju za izvršenje presuda Evropskog suda za ljudska prava Kler Braun.

Sastanku su prisustvovali i zastupnica Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava Katarina Peković, načelnik Odjeljenja za podršku organizacionim jedinicama policije, unapređenje rada policije, analitiku i unapređenje standarda policijskog postupanja Igor Glavatović, kao i saradnici.

“Povod sastanka bila je realizacija preporuka Evropskog komiteta za sprječavanje mučenja (CPT) datih u poslednjem Izvještaju o posjeti Crnoj Gori iz 2022. godine, prilikom kojeg su sagledane i dvije presude u predmetima “Siništaj i drugi protiv Crne Gore“ i „Baranin i Vukčević protiv Crne Gore“ donešene od strane Evropskog suda za ljudsku prava, po tužbama crnogorskih državljana koje se odnose na postupanje Uprave policije prema njima od 2006. i 2015. godine”, dodaje se u saopštenju.

Kada je u pitanju realizacija preporuka Evropskog komiteta za sprečavanje mučenja (CPT) datih u posljednjem izvještaju o posjeti Crnoj Gori 2022. godine, Šćepanović je naglasio da Uprava policije aktivno radi na sprovođenju preporuka Evropskog komiteta iz posljednjeg periodičnog izvještaja.

“Ministarstvo unutrašnjih poslova-Uprava policije, donijelo je Instrukciju o sprovođenju preporuka iz Izvještaja Evropskog komiteta za sprječavanje mučenja i drugih nečovječnih ili ponižavajućih postupanja ili kažnjavanja (CPT) koja sadrži set mjera i aktivnosti usmjerenih na sprovođenje preporuka, kojom su sve organizacione jedinice Policije koje su Planom mjera prepoznate kao nosioci aktivnosti, u obavezi su da dostavljaju kvartalne izvještaje o preduzetim mjerama i radnjama nadležnom Odjeljenju Uprave policije, čime je omogućeno kontinuirano praćenje ispunjavanja preporuka”, navode iz policije.

U cilju dodatnog usklađivanja sa međunarodnim standardima, Ministarstvo unutrašnjih poslova donijelo je Pravilnik o uslovima koje moraju da ispunjavaju prostorije za zadržavanje lica lišenih slobode i zadržanih lica, što predstavlja još jednu u nizu aktivnosti usmjerenih na usaglašavanje sa CPT standardima.

“Takođe, donijeta je Instrukcija o postupanju policijskih službenika prilikom primjene policijskog ovlašćenja dovođenja, kojom su bliže uređene procedure za postupanje policijskih službenika prema licima koja se dovode u prostorije koje koristi Uprava policije, nadležno tužilaštvo ili sud. U skladu sa tim, u odnosu na aktivnosti koje se u kontinuitetu realizuju na ispunjenju preporuka, svi uniformisani policijski službenici su u obavezi da nose oznake sa imenom i prezimenom ili prilikom nošenja zaštitne i intervencijske opreme, oznake kombinacije slova i brojeva, odnosno službene legitimacije na vidljivom mjestu i iste vidno ističu prilikom postupanja prema građanima”, kaže se u saopštenju.

U cilju podizanja nivoa profesionalnog, transparentnog i zakonitog postupanja, organizacione jedinice Uprave policije u kontinuitetu održavaju sastanke na temu prevencije zlostavljanja zadržanih lica, a periodično se realizuju i obuke edukativnog karaktera koje se odnose na poštovanje ljudskih prava sa akcentom na oblast zabrane torture, kao i mentalno-taktičke obuke u domenu primjene sredstava prinude.

“Istovremeno kroz smjernice i preporuke, vodeći se negativnim iskustvom iz prethodnog perioda, službenici Uprave policije sprovode mjere optimizacije kako bi zaštitili sopstveno zakonito i profesionalno postupanje od neosnovanih optužbi i lažnog prijavljivanja”, kaže se u saopštenju.

Takođe, Šćepanović je dodao da će Uprava policije u tekućoj godini inicirati preduzimanje mjera, radnji i aktivnosti u cilju sprovođenja nerealizovanih CPT preporuka i realizacije projekata, u saradnji sa međunarodnim partnerima na unapređenju tehničkih kapaciteta i uvođenju body camera, koje će dodatno osigurati zakonitost u postupanju policijskih službenika pojednostavljenom kontrolom u radu a sa druge strane zaštiti policijske službenike od neosnovanih pritužbi.

Braun je, dodaje se, izrazila zadovoljstvo stepenom realizacije preporuka CPT-a od strane Uprave policije i zahvalila Šćepanoviću na detaljno i podrobno predstavljenoj dosadašnjom primjeni navedenih preporuka, ocjenjujući da je sastanak bio izuzetno koristan za Odjeljenje za izvršenje presuda Evropskog suda za ljudska prava, budući da je ovo prva posjeta Odjeljenja Crnoj Gori.

“Šćepanović je na kraju susreta kazao da je Uprava policije odlučna u iskorjenjivanju sistemskog zlostavljanja, u čemu ostaje otvorena za saradnju sa državnim tužilaštvom i mehanizmima kontrole, gdje je konstatovan značajan napredak kada je u pitanju individualna odgovornost u postupanju u slučajevima zlostavljanja i procesuiranjem događaja u kojima je prijavljeno ovakvo postupanje od 2022. godine do danas, te da u Policiji sada postoji nulta tolerancija na nečovječno postupanje prema građanima, uz napomenu da u primjeni ovih mehanizama jednako moramo voditi računa i o zaštiti policijskih službenika od lažnog prijavljivanja sa jedne strane i kvalitetu prevencije zlostavljanja sa druge strane”, zaključuju u saopštenju.

Izvor (naslovna fotografija): Uprava policije

Ostavite komentar

Komentari (0)

X