On je pojasnio da se radi o komunikacijama pribavljenim iz drugih predmeta u kojima visokorangirani pripadnici kavačkog klana Radoje Zvicer, Nenad Kaluđerović, Igor Božović, Mario Milošević i Radovan Mujović pominju optužene za ubistvo Bogdana Milića.
Sa druge strane odbrana optuženih usprotivila se predlogu tužilaštva, pojašnjavajući da Sky komunikacije i kada bi ih smatrali pravno valjanim dokazom nisu od značaja u ovom predmetu koji je, kako su kazali, zreo za presuđenje.Proces vodi sudija Nenad Vujanović.
Apelacioni sud ukinuo je presudu Višeg suda iz decembra 2022. godine kojom je Lazar Nedović osuđen na 19 a Pero Laličić na 17 godina zatvora zbog ubistva Milića i ranjavanja Dragana i Gorana Vušurovića i Marka Vujačića 11 juna 2019. godine na Cetinju.
Za podstrekavanje na ovaj zločin Mitar Marković je dobio 11 godina robije dok su Mošo Paović i Žarko Pejaković oslobođeni su od optužbi da su učešćem doprinjeli izvršenju ovih krivičnih djela.
Međutim Pejaković je osuđen na godinu robije za nedozvoljeno držanje oružja.
Sud je uvažio predlog odbrane isve optužene oslobodio od optužbi da su kao članovi kriminalne organizacije i po nalogu organizatora počinili ubistvo Milića jer tužilaštvo u tom pravcu tokom dokaznog postupka nije pružilo ni jedan dokaz.
Tužilac Milić koji je upućen na rad u Specijalno državno užilaštvo predao je sudu sadržaj poruka koje su 25. Juna 2019. Godine preko Sky aplikacije razmjenili Radoje Zvicer I Nenad Kaluđerović.
“Zvicer i Kaluđerović pominju okrivljenog Pejakovića I Paovića kao I sam događaj. Oni govore I o mogućnosti da neki od okrivljenih bude zaštićeni svjedok. Kada se ova komunikacija vremenski dovede u vezu sa ovim događajem može se zaključiti da su optuženi u ovom predmetu djelovali kao pripadnici kriminalne organizacije”, kazao je tužilac Milić.
On je predočio i da su Igor Božović I Mario Milošević u komunikaciji preko Sky aplikacije 14. Juna 2020. Godine razmjenili fotografiju jednog od okrivljenih u ovom predmetu navodeći da se radi o osobi koja je izvršila ubistvo Milića.
Božović i Milošević pominu i da se okrivljeni Pero Laličić nalazi u Hrvatskoj a što je kroz sudski proces u ovom slučaju potvrđeno dopisom Ministarstva pravde.
U komunikaciji preko Sky aplikacije, kako je kazao tužilac Milić, Radovan Mujović u razgovoru sa Zvicerom navodi da optuženom Markoviću stalno uplaćuje kantinu dok Zvicer pominje da je ovaj optuženi 200.000 eura.
“Smatram da ove komunikacije u sklopu sa drugim dokazima dokazuju postojanje kriminalne organizacije I pripadništvo okrivljenih u ovom postupku kao I samo izvršenje krivičnog djela ubistva Milića”, kazao je tužilac Milić.
Sa druge strane, advokat Lazar Aković je kazao da se principijelno protivi provođenju ovih komunkacija jer se radi o pravno nevaljanim dokazima.
“Radi se o materijalu koji je pribavljen u drugom predmetu a komuniacije koje tužilaštvo predlaže nisu razmjenjene između optuženih u ovom predmetu već njih pominju neka druga lica”, kazao je advokat Aković ukazujući da će se u potpunosti izjasniti nakon upoznavanja sa sadržajem predloženih komunkacija.
Advokat Marko Radović predložio je sudu da odbije ovaj prewdlog tužilaštva jer bi provođenje ovih Sky komunikacija vodilo samo ka odugovlačenju postupka u kome je činjenično stanje razjašnjeno u dovoljnoj mjeri.
“Sky komunkacije su pravno nevaljan dokaz po zakonima Crne Gore i to sam mnogo puta elaborirao pred Višim sudom a ovu moja tvrdnja potvrđena je I presudom Evropskog suda”, kazao je advokat Marković.
On smatra da Sky komunikacije u ovom predmetu ne dokazuju ništa bitno.
“Ovdje ne komuniciraju optuženi za izvršenje ubistva Milića a ovaj dokaz I da je pravno valjan nema dokazni značaj”, kazao je advokat Radović.
Milić je ubijen 11. juna 2019. godine oko 17 sati, na Cetinju na Bulevaru crnogorskih junaka dok je sjedio za stolom u lokalu „Portun“. Na osnovu rezultata vještačenja listinga telefonskih komunikacija i baznih stanica, kao i prikupljenih drugih dokaza, policija je u roku od pet dana otkrila osobe koje su, kako se sumnja, učestvovale u likvidaciji Milića i ranjavanju još tri osobe.
Nedović i Laličić označeni su kao pripadnici kriminalne organizacije i direktni izvršioci likvidacije Milića i ranjavanja još tri osobe.
Marković, Paović i Pejaković su, prema sumnjama istražitelja, sa drugim za sada neidentifikovanim osobama tokom 2109. godine postali članovi kriminalne organizacije koju je formiralo neidentifikovano lice radi vršenja krivičnih djela za koje je zaprijećena kazna od četiri godine ili teža kazna. Marković je, kako stoji u optužnici, po nalogu šefa kriminalne grupe nabavio pištolje ,,broving“ i ,,stayer magnicler“ za koje nije imao dozvolu i predao ih Nedoviću i Laličiću kako bi ubili Milića i osobe koje su se sa njim nalazile u društvu.
Vuksanović: Sve djeluje,,kao dokaz iz klasične zasjede”
Advokat Miloš Vuksanović je komentarišući predlog tužilaštvaza provođenje Sky komunikacija u kojima druga lica pominju optužene u predmetu za ubistvo Bograda Milića kazao da mu sve djeluje,,kao dokaz iz klasične zasjede”.
“Simptomatično je da se pred kraj postupka prilažu dokazi tipa ,,reče mi jedan čovjek”. Ne morate mi ni dostavljati ove komunikacije jer se neću izjašnjavati na sky material u kome se navodi ko je kome uplatio kantinu a šta je ko o kome rekao”, kazao je advokat Vukasanović.
On smatra da je ovaj predlog vrhunac pohlepe tužilaštva.
` ,,Ajmo da ih optužimo I za ono što drugi pričaju o njima” je stav tužilaštva I opasna je praksa da se kao dokaz cjeni ono što drugi pričaju o optuženima `, kazao je advokat Vuksanović.
Preporučeno
Tužilac Siniša Milić odgovarajući advokatu Vuksanoviću na ovaj komenatar je kazao:,,da sam u posjedu nekog dokaza a da ga ne donesem u sud je nemoguće”