Prema zvaničnim podacima koji su dostavljeni portalu Standard, u sklopu akcije „Poštuj život – vrati oružje“ Upravi policije (UP) je od početka januara dobrovoljno predato 1.315 komada vatrenog oružja, 40.803 komada municije, 139 komada ručnih bombi, kao i više djelova oružja i eksplozivnih sredstava.
Najviše oružja vraćeno je na teritoriji Regionalnog centra bezbjednosti „Centar“, u okviru kojeg su Podgorica, Cetinje, Danilovgrad i Tuzi, zatim na teritoriji Regionalnog centra bezbjednosti „Jug“ – Bar, Ulcinj, Tivat, Kotor, Herceg Novi i Budva.Takođe, prema podacima koji su dostavljeni portal Standard, po statistici vraćanja oružja, Crnogorci su najčešće vraćali pištolje različitog modela i kalibra.
Kada su u pitanju građani koji ilegalno posjeduju oružje, a žele da isto vrate, iz UP navode da to mogu uraditi bez ikakve pravne odgovornosti.
“Kampanja „Poštuj život, vrati oružje“ podrazumijeva mogućnost da građani slobodno, svojom voljom predaju sve što imaju u svom posjedu od vatrenog oružja, minsko-eksplozivnih sredstava i municije, bez ikakve pravne, odnosno krivične ili prekršajne odgovornosti i bez obzira na to da li oružje posjeduju u legalnom vlasništvu ili nelegalnom”, kažu iz UP za portal Standard.
Oni su dodali da građani koji posjeduju vatreno oružje, municiju ili eksplozivna sredstva pozovu policiju na broj 122 i saopšte da žele da predaju oružje.
“Po pozivu, policija dolazi na adresu građanina i preuzima oružje. Napominjemo da, zbog bezbjednosti, građani ne treba da sami donose oružje u stanice policije”, dodali su iz UP.
Oružje samo da posjeduje samo vojska i policija
Sociolog Andrija Đukanović u razgovoru za portal Standard ističe da oružje treba da posjeduju samo vojska i policija.
Prema riječima sociologa crnogorsko društvo još uvijek drži do tradicije i nekih obrazaca ponašanja iz prošlosti.
„Tako se i taj običaj zadrzao. Dakle rijec je o kulturološkom i sociološkom momentu. Oružje je u našem društvu oduvijek cijenjeno i predstavljalo je simbol snage i hrabrosti. Što se tiče akcije vraćanja oružja vidimo da ima određenih pomaka odnosno da akcija daje određeni rezultate ali mislim da će to biti samo u prvom talasu nakon tragedije na Cetinju“, rekao je Đukanović.
Država kroz institucije da se pozabavi ovom oblašću
On je istakao da će puno oružja ce ostati neprijavljeno.
„Akcija je dobra i može da unaprijedi stanje ali potrebno je mnogo više napora. Ipak, postoje mišljenja da i građani imaju pravo na to. Stoga bi onda država kroz institucije morala da se mnogo ozbiljnije pozabavi ovom oblašću. Prije svega potrebno je pijačati psihološke provjere prilikom izdavanja dozvola. Nadalje, neophodno je da se striktno sprovode sankcije i da oni koji zloupotrebljavaju zakon kada je u pitanju oružje budu kažnjeni kada načine prestup, a ne kao do sad da sudovi ne reaguju i na taj način daju drugu šansu zločincima. Naknadno saznajemo da su zločinci imali istoriju prestupa koji su ostali nekažnjeni i sad se vraćaju kao kugle od snijega zatrpavajuci nas užasom i tragedijom. Institucije ne rade svoj posao. Gledanje kroz prste i neprofesionalnost nas koštaju na kraju i nevinih žrtava“, kazao je sociolog u razgovoru za portal Standard.
Nasilje rasprostranjeno
Kako napominje, nasilja je sve više.
„Generalno od 90 -ih pa do danas, nasilje je ekspodiralo i toliko je rasprostranjeno da su tragedije poput ove nedavne na Cetinju nažalost očekivane. Toliko nasilja je upumpano u građane neodgovornošću političkih elita, svih ostalih faktora u drustvu da je svijest građana izmijenjena. Oružje je dakle samo sredstvo kojim se to nasilje u najfatalnijem obliku ispoljava. Pogledajmo koliko smo do besmisla podijeljeni i udaljeni jedni od drugih da se međusobno gledamo kao na bića nižeg reda. Tu dakle, u negativnim odnosima i mržnji, u cvjetanju kriminala vidim uzroke na koje bi se moralo djelovati kako bi oružje utihnulo“, dodao je Andrija Đukanović.
Preporučeno