Botunjani ispred gradilišta kolektora, najavljuju radikalizaciju od ponedjeljka

Botunjani ispred gradilišta kolektora, najavljuju radikalizaciju od ponedjeljka

Standard

28/02/2026

12:00

Mještani Botuna su se danas okupili na proširenju prekoputa gradilišta budućeg postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu, gdje su organizovali protest i zahtijevaju hitno razgraničenje između Zete i Podgorice. Ispred gradilišta raspoređen je veći broj policijskih službenika i vozila.

Na skupu je prisutan i predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević.

Mještanin Botuna Dimitrije Raičković kazao je novinarima da su Botunjani jutros promijenili plan i odlučili da se u podne okupe ispred gradilišta, umjesto da, kako je ranije najavljeno, od šest sati budu na toj lokaciji, uz pridruživanje ostalih stanovnika Zete u 12 časova, prenose Vijesti.

Botunjani su prije dva dana najavili veliki skup za subotu, poručivši da će se okupiti ispred gradilišta i poslati poruku nadležnima da, kako je rekao Raičković, “batale s ovom rabotom” dok se Zeta i Podgorica ne razgraniče.

On je poručio da će, ukoliko izostane dijalog, od ponedjeljka radikalizovati proteste, “najvjerovatnije tako što će blokirati ulaz zaposlenima na gradilištu”, dok se neko od nadležnih ne odluči na razgovor.“

Znači, tražimo razgraničenje. Ponavljam, ako ovo pripadne Podgorici, srećno im bilo. Doći ću s lopatom da im pomognem i bocom rakije. Ako nije, ako je neka naša teritorija, da onda razgovaramo, o drugim stvarima da pričamo”, rekao je Raičković.

On je ocijenio da su policijske snage ispred gradilišta jake i da za tim, kako tvrdi, “nema potrebe”.“

Mi smo normalan narod, kao što vidite. Mi smo dostojanstveni ljudi. Mi smo ljudi domaćini…”, naveo je.

Na pitanje da li će ući na gradilište, Raičković je kazao da do toga neće doći, ističući da je ranija izjava o ulasku bila “ishitrena”.

“Nismo takav narod, nismo divlji”, poručio je, ponavljajući da “moli i kumi” nadležne da započnu razgovor.

Mještani su ranije saopštili da će danas “ući na gradilište” sa odlukom Skupštine opštine Zeta kojom se ne dozvoljava izgradnja postrojenja dok se ne završi razgraničenje sa Podgoricom.

“Sa tim papirom ćemo u subotu doći na gradilište i na osnovu njega tražiti da se radovi zaustave”, kazao je u srijedu veče mještanin Milan Ćetković.

Botunjani su se na nove, radikalnije proteste odlučili, kako tvrde, zbog pronalaska “opasnog otpada – kancerogenih anoda iz nekadašnjeg Kombinata aluminijuma u iskopima postrojenja”.

Iz stručnog nadzora izgradnje kolektora upozorili su da bi neodgovorno kretanje u blizini gradilišta u Botunu moglo ugroziti živote, podsjećajući da je riječ o aktivnom građevinskom gradilištu na kojem je, u skladu sa Zakonom o zaštiti i zdravlju na radu i pratećim pravilnicima, prisustvo dozvoljeno isključivo ovlašćenim licima.

Izvor (naslovna fotografija):FOTO: STANDARD

Ostavite komentar

Komentari (0)

X