“Najveći protivnici predstavnika Bošnjačke stranke i ministara iz te partije su očigledno njihovi javni nastupi. Naime, javni nastup nema ni prepravke, ni reprize – pa nedostatak znanja, nepismenost i sumnjive diplome vrlo brzo dođu do izražaja. Ovih dana, nakon što su izmislili postojanje neke nove crkve, te priznali da u Vladi “ne rade ništa suštinski”, iz Njujorka, svoj komentar na sve to dao je i predsjednik te stranke”, navodi BDP u saopštenju.
Prema njihovim riječima ministar vanjskih poslova i predsjendik BS Ervin Ibrahimović, pokušavajući da svoj poljuljani autoritet i legitimitet stečen na parlamentarnim izborima 2023. godine (koji se nikada više neće ponoviti) opravda učešćem na zasijedanju Generalne skupštine UN-a, prezentujući to kao „bošnjački uspjeh“, predstavlja grubo i besprizorno vrijeđanje inteligencije građana Crne Gore.“Posebno je sporno što je skup dijaspore u hodnicima Generalnog konzulata Crne Gore u Sjedinjenim Američkim Državama, na kojem je prisustvovalo svega 29 učesnika, predstavljen kao veliki uspjeh, iako u toj prijateljskoj državi žive desetine hiljada naših iseljenika. Takvo ponašanje vrijeđa i dijasporu, koja je organizovana kroz nekoliko značajnih udruženja, ali i širu javnost”, smatra BDP.
Paradoksalno je, dodaju, govoriti u UN-u o „ekološkoj državi i zdravoj životnoj sredini“, dok u zavičaju ministra Ibrahimovića, na deponiji Mostina kod Rožaja, stanovništvo decenijama trpi zagađenje. Kontaminirana životna sredina ugrožava zdravlje ljudi i nanosi nesagledive posljedice na prirodne resurse tog lokaliteta.
“Još je opasnije što ministar Ibrahimović nije nijednom riječju osudio zločine nad palestinskim civilima, već ih relativizuje. Dok međunarodna zajednica i važne evropske zemlje jasno kažu „NE“ izraelskom genocidu nad nevinim civilima u Gazi, Ibrahimović vodi računa da se ne zamjeri svojim političkim saveznicima i koalicionim partnerima. Uz to, redovno im kao ministar vanjskih poslova daje saglasnost za putovanje u Izrael kako bi “razvijali odnose između dvije države” pravdajući to povećanim brojem investicija i turista iz te zemlje u Crnu Goru”, kažu u BDP-u.
Time je Crna Gora juče, ocjenjuju, zahvaljujući lično njegovom datom uputstvu, ostala jedna od samo nekoliko zemalja da sluša govor izraelskog premijera Netanjahua u UN-u koji je pravdao zločine koje čini u Gazi nad palestinskim civilima i djecom, dok je ogromna većina diplomatskih predstavnika napustila salu u znak protesta.
“Bošnjacima ne trebaju samozvane vođe koji žele da nas predstave kao građane drugog reda, i koji nas dijele na one koji “žive u dijaspori i više vole Crnu Goru” i one koji žive u Crnoj Gori, a prema njemu je očigledno “manje vole”.
Bošnjaci u Crnoj Gori neće dozvoliti da njihovo ime bude vezano za političke trgovine i kalkulacije, kao i koalicije sa onima koji Crnu Goru ne vide kao nezavisnu i suverenu, negiraju genocid i veličaju presuđene ratne zločince”, poručili su iz BDP-a.
Naglašavaju da kao što stara narodna izreka kaže: „S kim si – takav si”, Ibrahimović svojim djelima potvrđuje da se potpuno stopio s vrijednostima svojih političkih saveznika, prihvatajući njihovu ideologiju i postajući njihov odraz.
Preporučeno
“Sve to naravno dobro naplaćujući kroz nepotizam i zapošljavanje uže i šire porodice u organima javne uprave i državnim preduzećima”, zaključuju u BDP-u.