Sudstvo je, ističe Bečić, jedna od institucija najveće vrijednosti u svakom društvu.
“Ići sudiji, znači ići pravdi”, govorili su stari Grci. U tih pet riječi, smještena je civilizacija prava i civilizacija sudstva. Ovim riječima određena je svrha prava i položaj sudije u ostvarivanju te svrhe”, navodi Bečić.
Misija sudstva u svakoj demokratskoj državi je, ističe, da garantuje vladavinu prava i da obezbijedi pravilnu primjenu zakona na nepristrasan, pravičan i efikasan način.
“Ali i ostvarivanje ideala pravde nije samo zadatak sudije i sudstva, već i obaveza svih aktera u društvu, institucija i pojedinaca”, kazao je Bečić.
Kako je ukazao, država, ali i svaki sudija pojedinačno su odgovorni za unaprijeđenje i zaštitu sudske nezavisnosti i sticanja povjerenja građana u rad sudova.
“Samo efikasnošću i kvalitetom rada sudovi mogu građanima poslati poruku da zemljom vlada pravo”, ističe Bečić.
Kao samostalna i odgovorna vlast, koncipirana i uređena po principima podjele vlasti, sudska vlast se, naglašava, nalazi pred stalnim izazovima koje nameću postojeći uslovi i dešavanja u našem društvu.
Preporučeno
“Danas se od crnogorskih sudova u reformskih procesima u oblasti temeljnih prava, reforme pravosuđa i vladavine zakona, očekuje značajan korak više, kvalitet više, koji će Crnoj Gori u skoroj budućnosti otvoriti vrata prijema u EU. Siguran sam da će na kraju tog puta Crna Gora imati pravosudni sistem usklađen sa evropskim standardima, kao temelj vladavine prava, stabilnosti pravnog poretka i garant zaštite prava i sloboda građana. Duboko vjerujući u ostvarenje tog cilja i u našu evropsku budućnost, još jedanput čestitam vam praznik i želim puno uspjeha u radu“, navodi se u čestitki predsjednika Skupštine.














