Bošnjak: Žrijebom sudija izbjegavamo etiketinje na “naše” i “njihove”, Popa da vrši izvlačenje

Bošnjak: Žrijebom sudija izbjegavamo etiketinje na “naše” i “njihove”, Popa da vrši izvlačenje

Standard

26/01/2023

09:44

Potpredsjednica Skupštine Crne Gore i funkcionerka Pokreta za promjene (PzP) Branka Bošnjak kazala je da je metod slučajnog odabira sudija Ustavnog suda predložila da bi se izbjegle političke kalkulacija i trgovine koje su, kako kaže, vrlo aktuelne ovih dana, te da bi se izbjeglo etiketiranje kandidata na ”naše” i ”njihove”, uz uvažavanje afirmativne akcije za predstavnike manje brojnih naroda i predstavnike manje zastupljenog pola. To je, kako je rekla, tehnički lako izvodljivo.

Ona je rekla da su uslijedili površni i maliciozni komentari pojedinih aktera javne scene koji su pokušali da omalovaže njen prijedlog modela kako da dođemo do nedostajućih sudija Ustavnog suda, na fer način, “uvažavajući isključivo stručnost i profesionalni integritet, želim da dam detaljna pojašnjenja samog modela”.

– Imajući u vidu veliki broj kandidata, njih 26, mišljenja sam da Ustavni odbor, cijeneći prije svega stručnost i profesionalni integritet svakog kandidata, a i utisak koji su kandidati ostavili na intervjuu, konsenzusom na zatvorenoj sjednici, svede listu kandidata na razuman broj onih koji ispunjavaju navedene kriterijume i koji su prihvatljivi svima. Baš iz razloga da bi se izbjegle političke kalkulacija i trgovine koje su vrlo aktuelne ovih dana, te da bi se izbjeglo etiketiranje kandidata na „naše“ i „njihove“, da se odabir izvrši metodom slučajnog izbora od ovih koji su konsenzusom prošli u drugi krug, uz uvažavanje afirmativne akcije za predstavnike manje brojnih naroda i predstavnike manje zastupljenog pola. A to je tehnički lako izvodljivo – rekla je Bošnjak u saopštenju.

Ona je objasnila postupak izbora, iznoseći i prijedlog kako bi se izabrali i predstavnici menje brojnih naroda i manje zastupljenog pola.

– Prvo bi se izvlačila dva kandidata, a ako među to dvoje nema predstavnika manje brojnih naroda ili manje zastupljenog pola, onda se izdvoji prvo kategorija manje brojnih naroda, pa ukoliko bude izabrana žena iz manje brojnih naroda, onda su za četvrtog kandidata opet svi u bubnju, a ako ne, onda izdvajamo sve kandidatkinje i izvlači se jedna predstavnica manje zastupljenog pola. Ovako bi punim konsenzusom svih 81 poslanika došli do kompletiranja Ustavnog suda – objasnila je Bošnjak.

Prema njenim riječima, izvlačenje treba da vrši neko ko nije poslanik.

– Ja sam mislila da to bude ambasadorka EU, gospođa Oana Kristina Popa, ukoliko u njihovim propisima ne postoje ograničenja za tako nešto, jer bi to imalo i jasnu proevropsku simboliku, ako ne, lako bi se dogovorili ko bi to mogao biti. U suprotnom, ukoliko dođemo političkim kalkulacijama do nedostajućih sudija Ustavnog suda, Ustavni sud će biti polarizovan na „naše“ i „ njihove“ i najvjerovatnije neće se doći do punog sastava, a neće se mnogo razlikovati od onog na koji smo imali velike primjedbe – navela je Bošnjak.

Ističe i da su predstavnici međunarodne zajednice, kojima je u bilateralnim razgovorima izložila ideju ovog modela, pozdravili ga kao zdravo i pravedno rješenje, kojim bi se izbjegle političke konotacije kandidata.

– No, bojim se, slušajući izjave pojedinih kolega koji namjerno netačno interpretiraju moj predloženi model, a upoznati su da ja nikada nijesam predložila da se od svih 26 kandidata biraju sudije slučajnim uzorkom, već naglasila prethodnu obavezu konsenzualne trijaže po osnovu jasnih gore navedenih kriterijuma na jedan prihvatljiv broj. Zato počinjem da sumnjam da je, nažalost, već „iztrgovano“ ko će biti buduće sudije ili neki od njih i da je prevladao partijeski interes a ne stručnost i profesionalnost, čime bi se stara praksa nastavila – zaključila je Bošnjak.

Izvor (naslovna fotografija):Branka Bošnjak

Ostavite komentar

Komentari (0)