Bramerc: Rezolucija nije osuda bilo koje zemlje ili naroda

Bramerc: Rezolucija nije osuda bilo koje zemlje ili naroda

Standard

25/06/2021

11:01

Glavni tužilac haškog suda Serž Bramerc kaže da je, nadavno u parlamentu usvojena Rezolucija o genocidu u Srebrenici, odličan dokument, koji kako dodaje, nije neprijateljski korak prema bilo kojoj državi ili narodu. Bramerc je crnogorskoj Skupštini čestitao na usvajanju Rezolucije i poručio da bi želio da i druge države, budu jednako hrabre kao Crna Gora i usvoje slične rezolucije.

Bramerc je, na konferencija „Pomirenje i suočavanje sa prošlošću na Zapadnom Balkanu”, naveo da Rezolucija o Srebrenici adresirala glavna pitanja – prepoznavanja žrtava i genocida i, kako dodaje, jasno ističe da se radi o individualnoj odgovornosti.

“Ovo nije osuda bilo koje zemlje ili naroda ovo je pitanje lične odgovornosti. Želio bih da vidim i druge države da budu jednako hrabre i da donesu Rezoluciju kao Crna Gora. Znam da se to dešava u jednom teškom i složenom političkom kontekstu, ali želim da čestita, Skupštini na tom koraku i taj korak nije neprijateljski prema bilo kome, prema bilo kojoj državi ili vladi, to je ono što žrtve zaslužju, da se genocid nazove genocidom“, zaključio je Bramerc.

Bošnjak: Rezolucija o Srebrenici korak ka pomirenju

Potpredsjednica Skupštine Branka Bošnjak kazala je da je nedavno usvajanje u parlamentu Rezolucije o genocidu u Srebrenicu korak naprijek ka pomirenju u regionu.

Povezani članci

Bošnjak je kazala da je regionu potrebno pomirenje, posebno jer svi težimo EU integracijama.

“Rezolucija o Srebrenici je korak naprijed, jer sadrži ono što je bilo obolno za neke narode i sadrži odredbu koja kaže da se nijedan narod ne može smatrati genocidnim, već su odgovorni pojedinci“, poručila je Bošnjak.

Navodi i da je pravda spora i selektivna, ali kako dodaje zalagaće se za suočavanje sa prošlošću u Crnoj Gori.

“U Crnoj Gori treba da počistimo svoje dvorište i to će biti pravi iskorak naprijed“, poručila je Bošnjak.

Dodaje kako je Crnoj Gori potreban zakon o lustraciji.

“Ako bude selektivna pravda, onda je to najveća nepravda i tu pomirnja nema. Mislim da je ova promjena vlasti, koliko god teška bila poslije 30 godin zdrava“, navela je Bošnjak.

Izvor: RTCG
Izvor (naslovna fotografija):Serž Bramerc, Novitars

Ostavite komentar

Komentari (0)

X