“Cijenu određuje planski dokument – da li je gradsko građevinsko zemljište, da li je putna infrastruktura, da li poljoprivredno”, istakao je Carević, naglasivši da je zakup državnog zemljišta dostupan svima putem nadmetanja.
Novinar Petar Komnenić ukazao je na to da Carević nudi 1.93 eura po kvadratu za otkup zemljišta.Sporna kupovina i reakcija institucija
Pravnica Bojana Ćirović naglasila je da firma Carević nema ugovorni odnos sa državom, te da nezakonito koristi državno zemljište u poslovne svrhe. Kako je navela, još nije procijenjena šteta od uzurpacije zemljišta u Krimovici, koja traje od 2015. godine.
“Krivični postupak smo inicirali jer se radi o nezakonitom postupanju i krivičnim djelima. Tražili smo da se zemljište vrati u prvobitno stanje. Radi se o više od pola miliona kvadratnih metara”, naglasila je Ćirović.
Na pitanje da li je neko predložio zabranu raspolaganja imovinom dok je trajalo suđenje, odgovorila je da takva mjera nije bila predložena jer bi mogla izazvati štetu za predlagača.
Odnos sa bivšom vladom i politički kontekst
Komnenić je pustio arhivski snimak u kojem Carević, kao novoimenovani predsjednik Opštine Budva, poziva tadašnjeg premijera Duška Markovića na saradnju “kao da su jedna partija”.
Carević je, s druge strane, istakao da je država najveći dobitnik jer je od njegovog poslovanja prihodovala milion eura. “Da su institucije radile svoj posao, imao bih ugovor o zakupu”, rekao je.
“Tri puta sam urgirao kod tadašnjeg načelnika Uprave za državnu imovinu Blaža Šaranovića. Bio sam 20 puta u zgradi stare Vlade, insistirajući da riješimo taj odnos”, dodao je Carević.
Pitanje legalnosti i percepcija javnosti
Komnenić je tokom emisije konstatovao da Carević nelegalno gradi i da prihoduje od državnog zemljišta. “Postoje dokumenta koja ste potpisali u kojima priznajte da ste uzurpirali 600.000 kvadrata i nelegalno gradili objekte koje sada želite da legalizujete”, rekao je Komnenić.
Milan Milovac iz MANS-a je istakao da Carević na tom prostoru obavlja poljoprivrednu djelatnost na zemljištu koje nije njegovo. “Ako vam je to djedovina, zašto ste pokušali da je kupite od države?”, pitao je Milovac.
Carević je odgovorio da je “to manipulacija” i da je on samo želio da legalizuje postojeće objekte. Takođe, istakao je da je na parcelama u vlasništvu njegove porodice izgrađen restoran, dok se na državnim parcelama nalaze samo poljoprivredni objekti.
Politički uticaji i pravna nesigurnost
Komnenić je postavio pitanje kako je Carević dobio sredstva od Investiciono-razvojnog fonda (IRF) za izgradnju objekata na državnom zemljištu, dok je na čelu fonda bio Zoran Vukčević, koji je kasnije bio uključen u aferu Abu Dabi fond. Carević je odgovorio da je njegova firma uvijek bila na “bijeloj poreskoj listi”.
“Ja sam privrednik i radim u skladu sa zakonima”, istakao je.
Milovac je zaključio da je proces protiv Carevića zastario, ali ne i onaj protiv njegovog sina. “To je kao da je neko ukrao auto, vi ga tužite, a on tim autom dolazi na suđenje”, rekao je Milovac.
Reakcija institucija i budućnost slučaja
Živanović je ocijenila da je Carevićev slučaj jedan od hiljada primjera nelegalne gradnje u Crnoj Gori. “Bez obzira što je neko u proceduri, Vlada je kolektivni organ koji odlučuje o ustupanju državnog zemljišta”, rekla je.
Preporučeno
Emisija Načisto otvorila je brojna pitanja o načinu korišćenja državne imovine i političkim vezama u procesu dobijanja dozvola za gradnju, a Carević je ponovio da nije divlji graditelj i da je sve radio po zakonu.