“Vaše zabrinutosti shvatamo veoma ozbiljno i razmotrićemo ih sa punom pažnjom. Naša je obaveza da zaštitimo prirodne resurse. Smatram nedopustivim bilo kakve postupke koji remete prirodni sklad i koji se sprovode bez konsultacija sa građanima i poštovanja zakonskih i ekoloških standarda”, istakao je ministar Ćulafić.
Naglasio je da sve odluke koje se tiču gazdovanja šumama moraju biti transparentne, usklađene sa ekološkim standardima i donijete uz konsultacije sa mještanima i stručnom javnošću.“Eksploatacijom drvne mase, pored devastacije tog segmenta planinskog masiva Bjelasice, bili bi uništeni svi izvori pitke vode, poput vodoizvorišta Vrelo sa kog se oko 300 domaćinstava Vinicke napaja vodom. Takav atak na prirodne ljepote, ali i zdravlje lokalnog stanovništva neće biti tolerisan”, poručio je ministar Ćulafić.
Ministar je naveo da je i ranije ukazivao na ozbiljnost ovog problema i istakao da će Ekološka inspekcija intenzivno razmotriti pitanje sječe i uništavanje životne sredine, uzimajući u obzir žalbe mještana.
Istakao je da će kazne biti rigorozne kada se utvrdi odgovornost za uništavanje prirodnih vrijednosti tog kraja.
Preporučeno
“Nijedna odluka koja ugrožava prirodne resurse neće proći bez adekvatne sankcije. Ne želim da ulazim i u druge motive za neplansku eksploataciju šume, o kojima se, takođe, mogla čuti poneka riječ, bez prethodno pribavljenog mišljenja Ministarstva koje štiti životnu sredinu. Pozivam mještane Vinicke da nastave da doprinose očuvanju njihovog okruženja, uz uvjerenje da će Ministarstvo preduzeti sve potrebne korake da zaštiti ovo područje od neodgovornih poteza. Pružamo punu podršku mještanima Vinicke u očuvanju prirodne ravnoteže njihovog kraja”, zaključio je ministar Ćulafić.