Đeljošaj: Ne treba da se bojimo investicija i investitora

Đeljošaj: Ne treba da se bojimo investicija i investitora

Standard

15/05/2025

12:43

Prvo crnogorsko izdanje RE:D (Real Estate Development) konferencije svečano je otvoreno danas u hotelu Hilton u Podgorici. Planirano je da u toku dva dana trajanja, 15. i 16. maja, konferencija okupi više od 200 ključnih aktera iz crnogorskog i međunarodnog sektora nekretnina. 

Konferenciju organizuju Web Media Grupa, portal Bankar.me, te kompanija HESA Group, koja već uspješno organizuje ovu manifestaciju u Zagrebu, uz partnerstvo Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).

Na početku manifestacije prisutnima se obratio potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja, Nik Đeljošaj koji je istakao da današnji događaj okuplja ključne aktere iz oblasti ekonomije, finansija, tržišta nekretnina, turističkog sektora, predstavnike domaćih i stranih investitora sa zajedničkim ciljem da zajedno identifikuju izazove i ponude konkretna rješenja za stvaranja povoljnog, predvidivog i održivog investicionog ambijenta.

“Crna Gora kao zemlja sa jasnim evropskim opredjeljenjem i tržišnom ekonomijom otvorena je za saradnju i održive investicije. Stabilan investicioni ambijent nije samo prioritet, već i temelj dugoročnog razvoja, jačanja institucija i unapređenja životnog standarda svih njenih građana. Zato je važno da kroz javno-privatni dijalog i partnerstvo kreiramo politike koje će dodatno povećati povjerenje investitora, unaprijediti regulatorni okvir i postaći inovacije i preduzetništvo. Naše opredjeljenje je da težimo stvaranju predvidljivog, transparentnog i efikasnog regulatornog okvira koji podstiče odgovorne i kredibilne investitore da ulažu u Crnu Goru, a istovremeno vodeći računa o interesima građana, lokalnih zajednica i prostora u kojima živimo. Razvoj tržišta nekretnina ne znači samo gradnju, već i pažljivo planiranje prostora, održivu urbanizaciju,  kao i stvaranje novih radnih mjesta za lokalnu zajednicu,” ispričao je Đeljošaj.

Ovom prilikom se osvrnuo na sporazume koje Crna Gora treba da verifikuje sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

“Svi oni koji dolaze u Crnu Goru trebaju zajedno sa nama da kreiraju ambijent razvoja, ne treba da se bojimo investicija i investitora, jer mislim da danas u Crnoj Gori postoje institucije koje mogu da garantuju da investitori i investicije budu u skladu sa potrebama naše države, naših građana, očuvanjem svih standarda, pogotovo onih ekoloških i da budu održivi. Svi treba da pošaljemo poruku dijaloga i da kroz dijalog rješavamo sve ono što mislimo da može biti problematično,” naveo je Đeljošaj.

Miloš Bešić, profesor i društveni istraživač sa Fakulteta političkih nauka na Univerzitetu u Beogradu održao je predavanje “Crna Gora u geopolitičkom okruženju” tokom kog je istakao da je jako važno da prepoznamo vlastite slabosti i da nađemo načine da se one prevaziđu.

“Prva stvar koja definiše svjetsku scenu jesu problemi koji se dešavaju u kretanju svijeta od unipolarnog ka multipolarnom svijetu. Više nemamo jednu političku, vojnu i ekonomsku silu, sada imamo pandan toj sili koji je na Istoku koji se stvara između Kine i Rusije koje jesu antikod onome što je zapadna demokratska civilizacija i potencijalno predstavljaju prijetnju onom što smo navikli da zovemo zapadnim kulturnim krugom. Na toj raskrsnici i ukrštanju velikih ekonomskih sila Crna Gora bi morala da se vodi pamentnim pozicioniranjem kako bi našla svoj put i ostala ispod radara velikih negativnih svjetskih dešavanja. Prvi akutni problem svijeta je prije svega rat između Ukrajine i Rusije koji opterećuje globalnu zajednicu i koji je doveo do posljedice koja se tiče Crne Gore i svih zemalja koje imaju aspiraciju da postanu članica Evropske unije. Rat u Ukrajini je razotkrio slabosti EU, pokazao da ne postoji vrijednosti politički konsenzus u EU. To je praćeno drugim problemom koji se tiče odnosa između SAD i EU. Pravi se rascjep između SAD i EU u ekonomskom, političkom i svakom drugom smislu. Moramo da znamo u kakvu Evropsku uniju ulazimo. To je Evropska unija koja je prilično razjedinjena. U važnim državama EU kao što je Italija, Holandija, Njemačka, dolazi do populističkih, suverenističkih pokreta koji potpuno imaju drugačiju matricu i političke namjere od onoga što jeste jačanje EU,” naveo je Bešić.

Osvrnuo se i na pitanje investicija, te ukazao da je Crna Gora isuviše mala da bi iz svog budžeta imala velike investicije.

“S obzirom na ono što se posljednjih mjeseci dešavalo ovdje mislim da nekoliko poruka mogu biti veoma opasne u strateškom smislu. Te poruke su se mogle shvatiti kao da nijedan investitor nije dobrodošao ovdje. Ono što je posao političara, društvene i političke zajednice jeste da postavi pravila tih investicija štiteći državni interes i da ta pravila važe za sve investitore. Ono na čemu bih ja insistirao jeste građene jedne društvene zajednice koja dobro procjenjuje strateške interese Crne Gore i na njima insistira mimo politike i partija,” istakao je Bešić.

Na temu uticaja globalnih kretanja na regionalno tržište nekretnina govorila je Maja Baćović, redovna profesorka Makroekonomije na Ekonomskom fakultetu Univerziteta Crne Gore.

“Imamo predviđanja da će kao posljedica protekcionizma i uvođenja carina doći do usporavanja ekonomskog rasta i da će i one stope privrednog rasta koje su bile viđene kao realne na početku godine biti niže nego što je očekivano. Usporavanje tog privrednog rasta naročito je izraženo u EU. Evropski kontinent je prostor sa najnižim stopama predviđenog privrednog rasta u narednom periodu. Očekuje se da će se inflacija sporije snižavati nego što je to predviđeno prije par mjeseci tako da ćemo i dalje na prostoru Evropske unije imati inflaciju od dva posto, a u zemljama u razvoju između četiri i pet posto što stvara određeni pritisak na ekonomske transakcije. Sve to će dodatno uticati na stanje na finansijskim tržištima,” kazala je Baćović.

Izvor: Media biro

Ostavite komentar

Komentari (0)

X