“U uslovima kada se evropska društva suočavaju sa rastućim pritiskom snaga populizma, nacionalizma, ksenofobije i netolerancije, i kada su najviše vrijednosti jednakosti pod stalnom prijetnjom, smatrati da je antisemitizam isključiva prijetnja i problem samo za Jevreje, bila bi najveća greška. To je opasnost prije svega za Evropu i njene suštinske vrijednosti izgrađivane distanciranjem od strahota koje su iznjedrili nacizam i fašizam. To je civilizacijsko pitanje čovječanstva, koje traži snažan zajednički odgovor”, kazao je Đukanović.
On je uvjeren da je inkluzivno građansko obrazovanje, uz pooštravanje kaznene politike i snaženje institucijalnog odgovora na antisemitske predrasude i napade, najmoćnije oružje za jačanje demokratskih vrijednosti i snaženje svijesti da smo svi rođeni slobodni sa jednakim dostojanstvom i pravima bez ikakvih razlika u pogledu rase, boje, pola, jezika, vjeroispovesti, političkog ili drugog mišljenja, nacionalnog ili društvenog porijekla ili drugih okolnosti.
“U Crnoj Gori se ponosimo time što smo država u kojoj nikad nije bilo antisemitizma. Ponosimo se bogatstvom različitosti koje su znak našeg prepoznavanja. Antifašizam i slobodarstvo su istorijska vertikala moderne crnogorske državnosti, koju s ponosom baštine današnje generacije. Između ostalog, to je i neraskidiva spona koja trajno povezuje crnogorski i jevrejski narod”, napisao je Đukanović u poruci.
Predsjednik kaže i da će država odlučno nastaviti da radi na sprečavanju svih pojava mržnje i netrpeljivosti, da unapređujemo uzajamno poštovanje i razumijevanje i gradimo društvo koje je otporno na sve ideologije i forme diskriminacije i netolerancije.
Preporučeno
“Mi na tom putu moramo istrajati zajedno, ostajući dostojni onoga što su učinili naši preci, u periodu najvećeg civilizacijskog sunovrata u savremenoj istoriji, dostojni luče čovječnosti koju su očuvali, kada je sve činjeno da im se upravo ta čovječnost ubije i potre nihovo postojanje, dajući zalog dobru naših naroda i država, novim naraštajima i cijelom čovječanstvu”, zaključio je Đukanović.












