“Kao što sam i kazao nakon online sastanka sa ekspertima Venecijanske komisije, podržani su koncept i struktura Nacrta zakona o Vladi”, naveo je Dukaj.
Venecijanska komisija je, kako se navodi, mišljenja da odredbe Nacrta zakona nijesu u suprotnosti sa suštinom Ustava, kao i da nijesu nespojive sa međunarodnim standardima i to je ono što je ključno u ovom procesu.“Sugestije i komentari koje je Venecijanska komisija dala u cilju unapređenja zakonskih odredaba, više su nego dobrodošle i same po sebi su glavni cilj zašto je ovaj Nacrt zakona poslat na mišljenje jednom stručnom tijelu kakvo je Venecijanska komisija”, istakao je Dukaj.
One mogu i treba da budu usvojene i to bez eventualnog bespotrebnog čekanja i odlaganja.
“Venecijanska komisija je stava da Vlada u tehničkom mandatu treba da se uzdrži od preduzimanja novih političkih inicijativa i predlaganja novih zakona nakon što izgubi podršku Parlamenta”, kazao je Dukaj.
Vecenecijanska komisija se zahvalila MJU što smo inicirali ih uključili i zatražili mišljenje o Nacrtu zakona.
“Zaključak je da je Zakon o Vladi potreban Crnoj Gori i to što prije, bez obzira na trenutno kompleksnu političku situaciju. Uvjeren sam da mnogi izazovi kroz koje prolazi crnogorsko društvo, posebno u vrijeme dugog tehničkog mandata Vlade, ne bi postojali da već imamo ovaj zakon”, rekao je Dukaj.
Preporučeno
To je moguće i naša ključna ocjena nakon sastanaka sa Venecijanskom komisijom.