Evropska komisija očekuje od Crne Gore kao države kandidatkinje za prijem da se suzdrži od svih mjera koje bi mogle ugroziti njen strateški put prema EU ili sigurnost EU, uključujući i korišćenje svojih ovlašćenja za dodjelu državljanstva.
„Sve pravne promjene, uključujući izmjene Ustava, trebalo bi da se zasnivaju na evropskim standardima i da se sprovode nakon opsežnog postupka konsultacija i uz što veći međustranački politički konsenzus. Te promjene bi trebalo da budu usklađene s očekivanim reformama povezanima s EU, kako je posebno navedeno u Izvještaju o Crnoj Gori za 2024. , s ciljem ispunjavanja obaveza Crne Gore u pristupnim pregovorima“, stoji u odgovoru komesarke za proširenje Marte Kos dostavljenom danas poslanicima Evropskog parlamenta koji su komesarki postavili pitanja u vezi sa situacijom u Crnoj Gori. Poslanik Davor Ivo Stier iz Hrvatske uputio je visokom predstavniku EU za vanjsku politiku Josepu Borellu pitanje u vezi sa raspravom u Crnij Gori o Zakonu o državljanstvu. Pitanje su supotpisali poslanici Evropske narodne stranke (ENS) Michael Gahler, koordinator ENS za vanjsku politiku, Milan Zver, Matej Tonin i Tomislav Sokol.U odgovoru komesarke Kos se još navodi da Evropska komisija očekuje od Crne Gore da hitno donese sveobuhvatnu izbornu reformu kako bi uskladila svoje zakonodavstvo s evropskim i međunarodnim standardima, uključujući preporuke Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS/ODIHR).
„Komisija očekuje od Crne Gore da, prije donošenja bilo kakve odluke, potpuno upozna EU sa svojim namjerama“, navodi se u odgovoru.
Preporučeno
U vezi sa procedurom sticanja ili gubitka državljanstva EK navodi da je prema međunarodnom pravu određivanje uslova za sticanje i gubitak državljanstva u nadležnosti svake države članice EU, ali da ta pravila moraju biti u skladu s pravom Unije u situacijama na koje se to pravo primjenjuje.