Ivanović: Ako Abazović bude premijer, normalno da bi SNP-u pripalo mjesto predsjednika Skupštine

Ivanović: Ako Abazović bude premijer, normalno da bi SNP-u pripalo mjesto predsjednika Skupštine

Standard

10/02/2022

08:27

Uovom trenutku ne mogu reći kada će biti formirana manjinska vlada, ali biće brzo, ni ko će je činiti – rekao je šef poslaničkog Kluba Socijalističke narodne partije Dragan Ivanović u Jutarnjem programu Televizije Crne Gore.

Ako bi potpredjsednik Vlade u tehničkom mandatu i lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović bio premijer normalno bi, kako je kazao, bilo da SNP-u pripadne mjesto predsjednika Skupštine, ali smatra da je još rano govoriti o tome.

– Nismo još izdetaljisali ništa.. Mene su nekoliko puta postavljali na određena mjesta, a nikad sa mnom nije razgovorao o tome. Ako bi Dritan bio premijer, normalno da bi Socijalističkoj narodnoj partiji po svim pravilima pripadalo mjesto predsjednika Skupštine ili tako nešto, ali to je sve stvar dogovora. Nemojte me još, jer zaista je rano o tome da pričam – rekao je Ivanović i dodao da će možda i neki drugi činioci tražiti određena mjesta i “treba svakog ispoštovati da bi ta vlada bila efikasna, brza..”.

Razgovori su, kako je potvrdio, vođeni, ali SNP nema definitivno još stav. 

– Ima dva razloga, jedan je da smo bili za to da se ta vlada formira iz parlamentarne većine, pa su razgovori već vođeni sa Demokratskim frontom. Ti će se razgovori nastaviti sa njima, a i sa drugima. Žao mi je što Demokrate, nakon što je Aleksa Bečić smijenjen, odustali od te neke priče. I dalje se nadam da će pristati, što bi bilo dobro, pa da se nova vlada formira iz parlamentarne većine – naveo je Ivanović.

Razgovori, kako je rekao, teku, ali kada će sve biti definisano teško je reći.

Prihvataju ako svi budu saglasni, prema njegovim riječima, da u manjinskoj vladi bude i nestranačkih ličnosti. 

– Cilj da vlada bude sposobna da iznese teret svega što će joj biti obaveza. Konstatacija je Evropske unije i evropske zajednice da na putu prema EU u prethodnoj godini nismo napravili nikakvog pomaka, naprotiv, čini mi se da smo stali, te predstoji veliki posao i svako ko je spreman da bude kvalitet te vlade bio bi dobrodošao i taj ko bude sastavljao kabinet morao bi da vodi račun ko je na kom mjestu – istakao je Ivanović.

Ako se ne dogovore, razgovori će se nastaviti u drugom pravcu. 

– Glavni odbor naše partije još nije zasijedio po pitanju formiranja manjinske vlade, a ostaje da vidimo hoće li se formirata manjinska vlada, ili parlamentarne većine, ali da se mora formirati nova vlada – mora – kategoričan je Ivanović.

Ako bi bili dio manjinske vlade, dodaje, “morali bi ozbiljno ući u tu priču svjesni činjenice koliko je bilo propusta u nekom prethodnom periodu, pa ova nova, već bivša, vlada koja je napravila toliko propusta ne završavajući mnoge stvari”.

– Imali bi mnogo prioriteta za rješavanje ako Glavni odbor partije odluči da uđemo u tu vladu – naveo je Ivanović.

Ako budu dobili zeleno svjetlo Glavnog odbora, te budu ponuđeni da uđu u manjinsku vladu, “vlada bi morala da radi dobro, da odredi prioritete i da brzo reaguje povodom njih i pokaže građanima da je spremna da se uhvati u koštac sa svim problemima”, a to bi bio, dodaje, i neki njihov uslov.

Izvor: rtcg

Ostavite komentar

Komentari (0)

X