Milić, koji ima trodecenijsko iskustvo u bezbjednosnom sektoru, ostavku je zvanično podnio iz „ličnih razloga“, uz zahvalnost Vladi na dosadašnjoj saradnji. Međutim, više nezvaničnih izvora Pobjedi je potvrdilo da je Milićevoj iznenadnoj ostavci prethodio njegov razgovor sa premijerom Milojkom Spajićem, koji mu je tom prilikom predočio da namjerava da ga smijeni.
Spajić je juče, u objavi na platformi Iks, Miliću zahvalio na saradnji, profesionalnom radu i odnosu prema državnoj službi, ali i najavio da će on ostati u Agenciji i nastaviti da doprinosi održavanju nacionalne bezbjednost.Vlada je, na preksinoć održanoj sjednici, konstatovala Milićevu ostavku, da bi premijer Spajić potom za vršioca dužnosti novog direktora ANB-a predložio Janovića koji nema dodirnih tačaka sa bezbjednosnim sektorom.
Da stvar bude još gora, Ivicu Janovića su za poziciju prvog čovjeka Agencije za nacionalnu bezbjednost, prema tvrdnjama više Pobjedinih izvora, preporučile rodbinsko-kumovske veze.
Janović je, kako nam je nezvanično potvrđeno, rođak poslanika PES-a Tonćija Janovića, suprug predsjednice Upravnog odbora Morskog dobra Zvezdane Janović i kum Spajićevog šefa kabineta Branka Krvavca, koji je i najviše insistirao na tome da se baš on nađe na čelnoj poziciji ANB-a.
Janović je po zanimanju pomorac, ali se posljednjih godina, umjesto plovidbom, bavio privatnim biznisom.
Kao vlasnik apartmana u Budvi, Janović se bavio ugostiteljstvom i izdavanjem smještaja turistima, a do avgusta ove godine bio je i izvršni direktor kompanije čije je sjedište u Baru, a kojoj je primarna djelatnost bilo snabdijevanje hotela sapunima, šamponima, peškirima i bade mantilima.
PRIVATIZACIJA SEKTORA BEZBJEDNOSTI
Postavljanje novog čelnika ANB-a među prvima je juče prokomentarisao šef države Jakov Milatović upozoravajući da se tom odlukom, donešenom noć uoči odluke EU o zatvaranju četiri poglavlja, među kojima i poglavlja 31 koje se odnosi upravo na bezbjednosnu i odbrambenu politiku, sistem nacionalne bezbjednosti ponovo uvodi u vanredno stanje.
,,Ovakvo djelovanje Vlade, nakon pravnog i institucionalnog haosa kojem smo svjedočili pri izboru direktora policije i nezakonitog pokušaja smjene načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore, dodatno potvrđuje da je u toku pokušaj privatizacije sektora bezbjednosti i njegovo stavljanje u funkciju partijske, a ne državne politike. Imenovanje osobe bez ikakvog iskustva u bezbjednosnom sektoru, kojeg preporučuje samo rođačko-kumovski odnos sa visokim funkcionerima PES-a, može se okarakterisati ne samo kao nastavak loše prakse, već i kao udar na našu nacionalnu bezbjednost u trenucima velikih međunarodnih izazova”, saopšteno je iz kabineta predsjednika.
Podsjećaju i da Zakon o ANB-u predviđa da poslovi nacionalne bezbjednosti, koji između ostalog uključuju i zaštitu Ustavom utvrđenog pravnog poretka, nezavisnosti, suvereniteta i bezbjednosti Crne Gore, ne smiju biti prepušteni stranim državljanima, zbog čega su nadležne institucije pozvali da utvrde je li rukovođenje ANB-om prepušteno osobi koje ne ispunjava zakonske uslove.
,,Crna Gora, kao kredibilna NATO članica i država koja treba da postane dio zajedničke bezbjednosne i odbrambene politike EU, na čelu ANB-a mora imati kompetentnog profesionalca izabranog na osnovu stručnih referenci”, poručuju iz kabineta predsjednika.
Da je novi v. d. direktora ANB-a polubrat poslanika PES-a Tonćija Janovića, kum Branka Krvavca, suprug Zvezdane Janović i preduzetnik koji nema nikakve veze sa bezbjednosnim sektorom tvrde i iz Građanskog pokreta Ura navodeći da Vlada odlukom o njegovom imenovanju nastavlja da gazi institucije i ponižava državu.
,,Tim činom, vlada Milojka Spajića na najgori mogući način obesmišljava meritokratiju, koju su zdušno obećavali građanima u susret parlamentarnim izborima prethodne godine. Sada se vidi kako ta meritokratija izgleda u praksi”, saopštili su iz Ure.
NEPOTIZAM U SVOM NAJBOLJEM IZDANJU
Ističu da je to još jedan pokazatelj kako se aktuelna Spajićeva i Mandićeva vlast odnosi prema državi i dodaju da se ovakve stvari nijesu dešavale ni za vrijeme vladavine DPS-a.
,,Ovaj slučaj je samo još jedna potvrda da je aktuelna vlast u mnogim segmentima pretekla bivši režim, za što građani sigurno nijesu glasali”, zaključuje se u saopštenju.
Povodom imenovanja Janovića za v. d. direktora ANB-a oglasio se i poslanik SD-a Nikola Zirojević ocjenjuju da se kadrovi na ovaj način ne biraju ni u Somaliji.
,,Pa da li smo mi to upravo dobili novog direktora ANB, najbližeg srodnika poslanika vlasti, kuma šefa kabineta predsjednika Vlade, preduzetnika sa završenom Višom pomorskom školom bez dana iskustva u obavještajnom sektoru? Nepotizam at its finest (u svom najboljem izdanju). U Somaliji se ovako ne biraju”, napisao je Zirojević u objavi na platformi Iks.
Poslanica SNP-a Slađana Kaluđerović je, sa druge strane, sigurna da je premijer Spajić, prije donošenja odluke o imenovanju Janovića, „dobro razmislio i uzeo u obzir sve segmente i bitne informacije“.
,,Bitno je da to bude osoba od povjerenja i integriteta, osoba koja je poštena i koja će biti spremna da na najbolji način čuva interes države”, rekla je Kaluđerović na radnom doručku sa novinarima.
Zogović i Vukićević bili protiv postavljanja Janovića
Funkcioneri Demokratske narodne partije Milun Zogović i Maja Vukićević, koji trenutno obavljaju dužnosti potpredsjednika Vlade i ministarke saobraćaja, dali su izdvojeno mišljenje na prijedlog premijera da se na čelo Agencije za nacionalnu bezbjednost postavi Ivica Janović, saznaje Pobjeda.
Oni su, kako nam je potvrđeno, na sjednici Vlade bili protiv Spajićevog prijedloga da se na čelu krovne bezbjednosne institucije nađe osoba bez iskustva u sektoru bezbjednosti.
Vučinić: Na sceni neznanje, nekompetentnost i nepotistička kadrovska politika
Umjesto strateške vizije i razvijenog bezbjednosnog sektora, koje zahtijeva naše članstvo u kolektivnom sistemu bezbjednosti, na sceni danas imamo razbijen sistem bezbjednosti, neznanje, nekompetentnost i nepotističku kadrovsku politiku, koja Crnu Goru čini nekredibilnim i nepouzdanim partnerom i koja nas u potpunosti limitira u razmjeni i dobijanju potrebnih obavještajnih informacija od NATO, ocijenio je, komentarišući sinoćnju odluku Vlade, nekadašnji direktor ANB-a i ministar odbrane Boro Vučinić.
,,To, osim što nije dobro za sistem bezbjednosti na nacionalnom nivou, kao što vidimo stvara i lošu sliku kod naših saveznika u NATO obavještajnoj zajednici i čini ozbiljnu štetu našoj državi. Ako je to cilj, onda je nažalost postignut puni uspjeh”, naveo je Vučinić u izjavi za Pobjedu.
Uz ocjenu kako na dnevnom nivou svjedočimo produkovanju najozbiljnijih problema u funkcionisanju institucija iz oblasti bezbjednosti, Vučinić navodi i da je uvjeren da je sad već bivši direktor ANB-a Boris Milić ostavku na tu poziciju podnio pod pritiskom premijera Milojka Spajića.
Vučinić napominje da su uporna dugovremena nastojanja da se izvrše smjene na čelnim pozicijama u policiji i Vojsci, sada nastavljena političkim pritiskom premijera na direktora ANB-a da se povuče sa te dužnosti.
Podsjeća i da se sve to dešava nakon što je prije svega par dana, neodržavanjem sjednice Savjeta za odbranu i bezbjednost zato što istoj nije htio da prisustvuje predsjednik Vlade, demonstrirana potpuna nefunkcionalnost ovog sistema na najvišem nivou.
,,Upravo je Savjet bio prilika da se njegovi članovi, a prije svih predsjednik države, upoznaju sa namjerom i razlozima koji su opredijelili premijera da smijeni direktora Agencije, a ne da se sa tom odlukom najvjerovatnije upoznaje iz medija. Dakle, nastavlja se kontinuitet, rekao bih, diktatorskog donošenja loših političkih odluka, koje štete sistemu bezbjednosti, gdje u konkretnom slučaju bez ikakvog objašnjenja sklanjate dugogodišnjeg odgovornog profesionalca i na mjesto čelnog čovjeka krovne bezbjednosne institucije dovodite osobu koja do sada nije imala nikakvih dodirnih tačaka sa poslovima u bezbjednosnom sektoru i kojoj je, prema onome što se može vidjeti u medijima, jedina referenca rodbinske i kumovske veze sa određenim osobama iz aktuelne vlasti”, zaključio je Vučinić.
Preporučeno
Odlukom o novom rukovodiocu ANB-a, donešenom noć uoči odluke EU o zatvaranju četiri poglavlja, među kojima i poglavlja 31 koje se odnosi upravo na bezbjednosnu i odbrambenu politiku, sistem nacionalne bezbjednosti se ponovo uvodi u vanredno stanje, upozorio je predsjednik države.