Prva tema je „Eliminisanje rodnih stereotipa iz obrazovnog sistema Crne Gore”, prevashodno u školskim programima i udžbenicima, kako je previđeno Nacionalnom strategijom za rodnu ravnopravnost.
Druga važna tema sastanka bila je, dodaju, medijska pismenost i literatura za taj izborni školski predmet, s obzirom na aktivnosti Misije OEBS-a u oblasti medijske pismenosti i kontinuiranu saradnju koju ima sa predstavnicima medija u Crnoj Gori.
Iz Ministartstva prosvete kažu da su sagovornice zaključile da su ove dvije teme izuzetno značajne za obrazovanje mladih, posebno s aspekta unapređenja ljudskih prava i demokratskih procesa u društvu, kao i obrazovanja XXI vijeka koje zahtijeva razvijanje vještina kritičkog mišljenja i rješavanja problema.
Posebno zadovoljstvo su iskazale sprovedenim aktivnostima na rodnoj analizi školskih programa i u dijelu digitalne škole i predmeta medijske pismenosti, usaglasivši se o njihovom nastavku i u 2024.
Šefica Misije Dominik Vag je, navode u saopštenju, pohvalila rad Ministarstva na analizi nastavnog plana i programa osnovnih škola koja mapira prisustvo rodnih stereotipa i tako daje aktivan doprinos u sprovođenju Nacionalne strategije za rodnu ravnopravnost.
Kazala je da Misija OEBS-a cijeni napore Ministarstva ka unapređenju rodne ravnopravnosti u školama, kao što su obuke za nastavnike o inkluzivnom obrazovanju, rodnoj ravnopravnosti i prevenciji nasilja.
Vag je zaključila da Misija OEBS-a, na zahtjev Ministarstva, podržava proizvodnju dijela sadržaja za digitalnu školsku platformu za učenike, roditelje i prosvjetne radnike www.digitalnaskola.edu.me, te da aktivno radi na razvijanju sadržaja na temama medijske pismenosti, stereotipa i digitalne bezbjednosti.
Preporučeno
Takođe će, kako kažu u saopštenju, nastaviti da promoviše medijsku pismenost u školama koristeći prvi Priručnik za nastavnike, roditelje i djecu koji je Misija objavila 2022. godine, a koji je šefica Misije OEBS-a u Crnoj Gori Dominik Vag poklonila ministarki Jakšić-Stojanović.