Ona je podvukla da je važno da se u Crnoj Gori stvori atmosfera da su dezinformacije i govor mržnje neprihvatljivi, te da je potrebno osmisliti modele da se medijska pismenost, pored srednjih, uvede i u osnovne škole.
”Naročito kada uzmemo u obzir crnogorski kontekst – malo područje, a veliki broj medija.. Moram da kažem da smo na listi medijske pismenosti bili na dnu medijske ljestvice i da smo najbrojniji koji vjeruju u teorije zavjere. To nas dovodi u nezavidan položaj”, istakla je Vujović.Istraživanja, međutim, kaže da pokazuju da se nivo medijske pismenosti kod djece povećava.
”Demokratija se ne može shvatiti zdravo za gotovo nego se u nju mora ulagati. Borba protiv dezinformacija je borba za časno novinarstvo”, navela je Vujović.
Jedan nedostojan medij pravi pitanje jesu li svi takvi
Ukazujući na to da su dezinformacije stare koliko i mediji, poručila je da su one posebno opasne kada simaju za cilj širenje propagande.
”Jedan loš i nedostojan mediji pravi pitanje da jesu li svi takvi i kome možemo da vjerujemo”, dodala je Vujović.
Medijska pismenost i kritičko mišljenje su kategorije koje bi, podvlači, trebalo da ojačamo.
Fenomen dezinformacija jedan je od osnovnih problema današnjice. Prepoznati informaciju i fact checking je osnov medijske pismenosti.
Velike platforme imaju algoritme da nas sanbdijevaju sadržajima i onemogučavaju da drugačjiji proizvod ili mišljenje dođe do nas
Ukazala je na to da svi mediji i medijske industrije ne podliježu medijskim zakona. U tom kontekstu se osvrnula na problem koji je naročito izražen u Crnoj Gori – osnivanje portala koji nijesu u obavezi da se registruju.
”Postoje mediji koji su osnovani samo da bi širili neke dezinformacije kao što je bio portal “Udar” ”, podsjetila je Vujović poručujući da u kreiranju medijskih zakona moramo biti jako brzi i stizati novine koje dolaze.
Potrebno je, kako je ocijenila, pooštriri kazne, davati veću podršku onima koji podstiću medijsku i digitalnu pismenost.
Preporučeno
”Ako nemamo zakonsku regulativu i ne primjenjujemo evropske prakse koje su mnogo prije nas započele ovu borbu, zaostajemo i imaćemo posljedice. Nova Vlada se trudi da zakoni imaju precizinije formulacije. To želimo postići setom medijskih zakona koji su pripremile dvije prethodne admistracije punih 18 mjeseci”, saopštila je Vujović.