KAKO JE GP URA SAČUVALA PRIRODNA BLAGA CG: Od Abazovićevih predizbornih obećanja dobili smo UNESCOVA upozorenja i skidanje sa liste zaštićenih područja

KAKO JE GP URA SAČUVALA PRIRODNA BLAGA CG: Od Abazovićevih predizbornih obećanja dobili smo UNESCOVA upozorenja i skidanje sa liste zaštićenih područja

I. Đoković

20/09/2023

06:25

Na juče održanoj konferenciji za novinare koja je organizovana povodom jubileja 15 godina od osnivanja i rada Agencije za zaštitu životne sredie i 32 godina od proglašenja Crne Gore ekološkom državom, direktor ove institucije Milan Gazdić, iznio je alarmantane podatke koje su zabrinuli crnogorsku javnost. Ono što smo kao ekološka država dočekali je moguće brisanje zaštićenih područja Kotora i Durmitora sa liste UNESCO-a, što predstavlja svojevrstan krah ideje Crne Gore kao ekološke države. Dodatnu težinu cijeloj priči daje činjenica da državom upravlja partija koja se predstavlja kao zelena i koja je, makar u predizbornim nastupima na sva usta isticala svoju ekološku svijest i bitnost očuvanja životne sredine.

Od predizborne kampanje za famozne avgustovske izbore 2020. godine GP URA ili zelena partija kako vole da ih nazivaju, je između ostalih političkih ciljeva kao jedanko važan isticača zaštitu životne sredine.

Mogli smo na predizbornim nastupima partijskih prvaka, pogotovo Dritana Abazovića, čuti koliko će ta partija između ostalog ulagati u zaštitu životne sredine i raditi na očuvanju i unaprijeđenju ideje Crne Gore kao ekološke države.

No, tri godine kasnije od te priče i velikih obećanja dobili smo upozorenja direktora Agencije za zaštitu životne sredine Milana Gazdića da će se UNCESCO odreći Durmitora, te da je Crna Gora došla u težak položaj i da mora da spašava zvanja koja ima.

Iako su iz GP URA na čelu sa Abazovićem za loše stanje u ooj oblasti krivili politiku DPS-a, za vrijeme njegovog mandata loše stanje nije poboljšano, čak šta više, država je došla u situaciju da se bori da spasi lokacije koje su već pod zaštitom UNESCO-a, što se u posljednjih 30 godina nikad nije desilo.

Gazdić je u pojašnjenju ozbiljnosti situacije rekao da je porazno to što što vojska i policija moraju da brane prirodu.

“Rijeke i jezera su nam pune smeća, eksploatacija šljunka je ogromna. Ipak imamo zaštićena morska područja, urađene su revizije zaštićenih područja. Očistili smo neke od najopasnijih ekoloških crnih tačaka, a eko volonteri su se uspjeli izboriti sa ilegalnom eksploatacijom šljunka”, istakao je Gazdić.

On je rekao da se ušlo u rat protiv šumske mafije, ali da je potrebno samo da struka bude u funkciji zaštite prirode, a ne kapitala i investitora.

Gazdić je istakao da je do sada samo rađeno na “gašenju ekološke ideje” koja je bila razvojna šansa.

“Umjesto da pratimo zdravu ideju ponavljali smo tuđe greške. Najvažnija naša gran,a a to je turizam je ugrožen zbog prirode koja je devastirana”, kazao je Gazdić.

Iako su iz Ministarstva kulture makar na kratko demantovali Gazdića, rekavši da statusi Kotora i Durmitora nisu ugroženi, situacija sa kulturnim i prirodnim dobrima, jer prema pisanju medija Crnu Goru očekuju teški razgovori na konferenciji UNESCO-a koja se održava u Rijadu u Saudijskoj Arabiji od 10. do 25. septembra ove godine.

Nevjerovatno porazno zvuči cijela priča da Crna Gora koja je posljednje tri godine pod vođstvom partije, koja se očigledno samo deklaratvino, zalaže za zaštitu životne sredine, našla u ovako teškom položaju u kom može izgubiti istorijski i svjetski važan UNESCO status Kotora i Durmitora.

Iako u predizbornoj platformi koalicije “Crno na bijelo” u okviru koje je i GP URA učestvovala na zborima u avgustu 2020.godine jasno piše da je Zaštita životne sredine i održivog razvoja najveća komparativne prednosti naše države, tako nešto je ostalo samo mrtvo slovo na papiru ili mamac za ekološki osvješčenje glasače da daju svoj glas ovoj koaliciji.

Između ostalih predizbornih poruka u članu 5. ove platforme stoji:

U skladu sa ustavnim određenjem da je Crna Gora ekološka država, naša državna politika mora u potpunosti biti usmjerena na zaštitu svih prirodnih bisera koji ovu zemlju čine jedinstvenom i među, najljepšima na svijetu. Afirmisanje zelenih politika je trend koji dobija sve više na značaju i naša je obaveza da pokažemo dobru praksu i iskoristimo potencijale koji su nam dostupni. Zaustavićemo devastaciju uz strožu kaznenu politiku i afirmisati ideju Crne Gore kao “eco-frendly” države. Podsticanjem zelene ekonomije i inovativnosti stvoriće se nova radna mjesta i mogućnosti za razvoj u skladu sa najvišim evropskim standardima. Zelena Crna Gora je evropska Crna Gora!

Nažalost Crna Gora sve je manje evropska, a sve teže će biti i zelena ukoliko se i definitivno obistine najcrnje slutnje i UNESCO skine Kotor i Durmitor sa njihove liste svjetski zaštićenih područja.

Izvor (naslovna fotografija):Ilustracija

Ostavite komentar

Komentari (0)