Krivokapić – Nderitu: Sloboda izražavanja mora podrazumijevati odgovornost govornika

Krivokapić – Nderitu: Sloboda izražavanja mora podrazumijevati odgovornost govornika

Standard

26/11/2021

14:31

Podsekretarka UN i specijalna savjetnicom generalnog sekretara UN za prevenciju genocida Alis Vairimu Nderit kazala je da cijeni napore Crne Gore i njenu ulogu na Zapadnom Balkanu, u borbi protiv kršenja ljudskih prava i iskorake koje je napravila u pogledu sprovođenja preventivnih mjera, osobito kada je u pitanju negacija genocida i ratnih zločina. Tokom sastanka sa premijerom Crne Gore Zdravkom Krivokapićem ona je pohvalila izglasavanje rezolucije o Srebrenici u junu 2021.

”Vi ste dobar primjer. Usvojili ste nekoliko zakonskih akata koji pomažu da se ostvari zajedništvo”, istakla je Nderitu.

Pohvalila je i okrenutost Vlade Crne Gore ekonomskom osnaživanju građana, naročito Vladin projekat besplatnih udžbenika za sve osnovce, ističući da obrazovni sistem treba da bude najsnažniji instrument države u suzbijanju govora mržnje.

Specijalna savjetnica poručila je da društvene mreže imaju veliku ulogu u povezivanju i komunikaciji, ali da njihov prostor nosi sa sobom određene rizike i opasnosti za korisnike, jer nije sasvim zakonski regulisan.

Krivokapić je izrazio je zadovoljstvo dugogodišnjim partnerskim odnosom sa UN sistemom, kao i podrškom koju UN agencije pružaju Crnoj Gori, u pravcu socio-ekonomskog progresa, uključujući i pomoć u suočavanju sa pandemijom COVID-19.

Istakao je da vjeruje da relevantni subjekti u društvu posjeduju dovoljan demokratski kapacitet da definišu najbolji put za izgradnju sistema po uzoru na najrazvijenije evropske demokratije.

Povezani članci

Premijer je kazao da shvata da suočavanje sa prošlošćšu ima smisla samo ukoliko se iz tog iskustva izvuku zaključci koji građane čine boljima.

Osuđujući sve primjere govora mržnje, Krivokapić kazao je da sloboda izražavanja mora podrazumijevati odgovornost govornika, kao i vrlo preciznu kaznenu politiku.

Ocijenio je da Crna Gora njeguje dobre odnose sa svojim susjedima, da je prepoznata kao promoter mira i regionalne saradnje, kao i da je nosilac politike koja u prvi plan stavlja kompetentnost, a u odnosu na nacionalno, prednost daje građanskom.

Sagovornici su se složili da škola, porodica i mediji moraju da poklone veću pažnju fenomenu društvenih mreža i govoru mržnje koji ulazi u ovaj prostor.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X