Na konstataciju da je Đukanović do sada pokazao da zna i da pobjeđuje, ali i da bude na vlasti, Milatović ističe da je Đukanović prije svega pokazao da umije da manipuliše.
“On je manipulacijama često dolazio do izbornih pobjeda, ali mislim da je u ovom trenutku prostor za te manipulacije mali. Crna Gora se poprilično promijenila u prethodne dvije godine. On je iste večeri nakon objavljivanja rezultata rekao da ima neke džepove i rezervoare i mi vidimo da se on samo na to oslanja. Ne strahujem od te njegove dijaspore, jer vidimo da ne samo da mu je Crna Gora okrenula leđa, već da mu je i crnogorska dijaspora u potpunosti okrenula leđa”, kaže Milatović.Očekuje podršku drugih predsjedničkih kandidata koji nisu prošli u drugi krug, ali je ponovio da je pobjeda nad Milom Đukanovićem stvar veća od bilo kog kandidata i bilo koje partije.
“To je borba koja je trajala generacijama i nešto što podržavaju građani. Svakako je bila dobra poruka. Imali smo i operativne sastanke gde smo razgovarali na koji način će ta podrška da dođe i u izvršnom smislu. Ja sam u kampanji pozvao i predstavnike upravo tih političkih subjekata da govore na mojim tribinama, kako bi se dodatno pokazao zajedništvo sloga i snaga”, kaže Jakov Milatović.
Milatović smatra da je poziv podrške od Andrije Mandića, lidera Demokratskog fronta koji je zauzeo treće mjesto u prvom krugu sa 19 odsto glasova, bio iskren.
“Taj poziv podrške je prirodno došao. To je dobro i zajednički ćemo poraziti jednog čovjeka koji je simbol svega ružnog što je bilo u Crnoj Gori. Mislim da će svi koji su u prvom krugu izašli i glasali za DF, u drugom glasati za mene”, kaže Milatović.
Kakvi god budu rezultati na parlamentarnim izborima, koji takođe očekuju građane Crne Gore, Milatović ističe da je jasno da pokret “Evropa sad” neće ulaziti u vladu sa DPS-om.
“Govorim svojim djelima i već sam pokazao u kom pravcu treba da se kreću stvari nakon izbora. Sve zavisi i od rezultata na parlamentarnim izborima i to treba ostaviti razgovoru nakon njih. Mislim da je veoma važno reći da pokret “Evropa sad” neće ulaziti u vladu sa DPS-om nakon parlamentarnih izbora”, kaže Milatović.
Na konstatacij da je realnost da “Evropa sad” možda da i predsjednika države, premijera, ali i gradonačelnika Podgorice, te da to sa sobom nosi veliku koncentraciju moći, Milatović ističe važnost da se podijeli politička odgovornost.
“I djelima i stavom nakon prvog kruga izbora, kada sam ovu pobjedu nazvao zajedničkom, pokazao sam da želim da tu pobjedu i podijelim, kao i odgovornost. Nama nije trebala URA za pravljenje nove gradske uprave, ali smo ih mi pozvali nakon pobjede u Podgorici za gradsku koaliciju. U politici treba biti širok i podijeliti političku odgovornost. Mislim da Crna Gora ima mnogo izazova i nijedna politička partija ne može na njih da odgovori samostalno”, kaže Milatović.
Za ekonomski oporavak Crne Gore tvrdi da može da uradi puno.
“Važno je da Crna Gora povrati jedan normalan sistem vrijednosti. Nakon ekonomskog oporavka ovdje je veoma važan i društveni i moralni oporavak. Važno je da se tu pošalje dobar signal, a onda bi se stavio fokus i na stvari koje su od suštinskog značaja za građane, a to su ekonomija, vladavina prava i evropske integracije”, kaže Milatović.
Plate od 1.000 eura
Jakov Milatović ističe da postoji jasan plan ekonomskih reformi kako bi prosječna plata u Crnoj Gori bila 1.000 eura.
“Za one koji su prethodnih 20 godina držali građane na rubu siromaštva to je vjerovatno populizam, jer oni ne znaju za bolje. Ali za one koji znaju i koji žele da se zaista bave politkom da bi unaprijedili javni interes, onda je to sve prije nego populizam”, kaže Milatović.
Kao jedan od najvažnijih političkih ciljeva Milatović ističe saradnju Crne Gore i Srbije, ali i saradnju sa ostalim zemljama Zapadnog Balkana.
“Moramo završiti autoput do Srbije kako bismo uspostavili bolju saradnju. Moramo staviti akcenat na evropske integracije. Mi trenutno dobijamo 30 do 40 miliona eura godišnje iz fondova EU, to je jako malo. U trenutku punopravnog članstva to će se povećati na 200-300 miliona, što je sasvim dovoljno da jedna mala zemlja poput Crne Gore dodatno dobije ekonomski zamajac”, kaže Milatović.
Da li ste rezervni kandidat Aleksandra Vučića?
“Vas nazivaju kandidatom desnice. Kažu da se iza umiljatog lica krije čovjek koji je bio dio Krivokapićeve apostolske vlade, da imate veliku podršku SPC, ali i da ste rezervni kandidat Vučića u Crnoj Gori”, pitala je novinarka Blica Milatovića.
Milatović je odgovorio da jedino može da kaže ono što već pokazuju njegova djela.
“Mislim da sam opravdao povjerenje koje sam dobio u prvoj demokratskoj vladi Crne Gore i jako mi je drago što sam imao priliku da budem dio toga. U vrlo teškim ekonomskim i političkim uslovima za Crnu Goru sam uradio više nego što su ovi prije nas uradili za 20 godina. Jesam veliki podržavalac ekonomskih i svih drugih odnosa u regionu. Mislim da je apsurdno da smo sada jedini dio Evrope sa granicama”, istakao je Milatović.
Na konkretno pitanje autorke da li je rezervni kandidat Vučića u Crnoj Gori, Milatović kaže da nikada nije ni razgovarao sa njim.
“Ja gospodina Vučića poštujem kao legitimnog predsjednika Srbije. Nikada ga nisam upoznao, niti sam razgovarao sa njim”, odgovorio je Milatović.
Milatović je istakao da je vjernik, kršten u Srpskoj pravoslavnoj crkvi, gdje je i djecu krstio, ali i da njegova stranka ne pripada ni desnici, ni ljevici, već centru.
“Mi smo partija centra, nema govora da smo mi partija desnice. Mi poštujemo tradiciju koja je dio kulture ne samo Crne Gore, već i Amerike i Francuske. Mislim da sam ja dio politike centra u svim sferama”, rekao je Milatović.
Milatović je istakao da je Srbija važan ekonomski partner Crne Gore i da bi, ako postane predsjednik, prvo posjetio Brisel, a zatim i Beograd.
“Odnosi Srbije i Crne Gore bili su neprimjereno loši zbog čudne retorike koja je dolazila iz Podgorice. Međutim, ti odnosi nikada nisu bili narušeni između građana Srbije i Crne Gore. Mi smo usmjereni jedni na druge. Srbija je veoma važan ekonomski partner Crne Gore. Mi smo i istorijski povezani i ja se zalažem za najbolje moguće odnose sa Srbijom i svim ostalim zemljama zapadnog Balkana”, rekao je Milatović.
Milatović je istakao da je regionalna integracija temelj evropskih integracija i da je uvjeren da će podjela među građanima biti manje ako on bude predsjednik.
“Javno sam rekao da će moja prva javna posjeta u funkciji predsjednika biti Brisel. Smatram da ćemo tako dodatno poslati suštinski signal da želimo da budemo dio EU. Nakon Brisela sasvim će sigurno uslijediti i posjeta Beogradu, to je prirodno. Nama je Srbija najveći ekonomski partner”, kaže Milatović.
Otvoreni Balkan
Svaka inicijativa koja ide u unapređenju ekonomskih odnosa je dobra, kaže Milatović.
“Sada i sa nekog ekonomskog gledišta postoji prostora da se poprave neki mehanizmi kako bi ta inicijativa suštinski dodatno doprinela, ali mislim da Crna Gora može da da značaj u svemu tome i da dodatno promoviše ekonomsku saradnju kao suštinski dio naših evropskih integracija. Treba dobro sve sagledati, ali sam jako pozitivan prema tome”, kaže Milatović.
Na pitanje da prokomentariše poređenja sa Momirom Bulatovićem, Milatović je istakao da nema komentar na to, ali i da mu je jedan od političkih uzora kralj Nikola.
“Ja sam Jakov Milatović, imam svoje određene akademske reference koje su za Crnu Goru mislim jako dobre. Imam veliko međunarodno iskustvo i neka moralna načela koja mi daju za pravo da smatram da ću bilo koju javnu funkciju obavljati dostojanstveno u korist građana”, istakao je Milatović.
Milatović je naveo da njegovi politički uzori leže na Zapadu, ali i u samoj Crnoj Gori.
“Moj akademski i profesionalni život je bio na Zapadu, pa je tako Kenedi uglavnom bio simbol progresivnih snaga, stamenost Ruzveltova, odlučnost Čerčila, kralj Nikola koga nikada ne možemo zaboraviti, koji je toliko uradio za državotvornost i unapređenje Crne Gore… Njih četvoricu bih izdvojio kao uzore”, kaže Milatović.
Izvinjenje za gaf Milojka Spajića, koji je podnio zahtjev za kandidaturu za predsjednika Crne Gore, a prema Ustavu Crne Gore i Zakonu o izboru predsjednika na tu funkciju može biti biran crnogorski državljanin koji ima prebivalište u Crnoj Gori najmanje 10 godina u posljednjih 15, Milatović vidi kao napredak u političkom životu Crne Gore.
“To je bilo dosta nespretno. Važno je bilo da smo se izvinili građanima zbog omaške i mislim da je to jedno veliko unapređenje u političkoj kulturi Crne Gore. Nikada nije bilo da se neko izvini zbog greške, i sa tim izvinjenjem stavljena je tačka na cijelu tu priču”, ističe Milatović.
Na referendumu 2006. godine glasao sam za nezavisnost Crne Gore
Kako ističe, referendum je bio prvo političko mimoilaženje njega i njegovog oca.
“Tada sam kao mlad čovjek smatrao da Crna Gora ima veće šanse da unaprijedi kvalitet života svojih građana ako pođe tim pravcem. Ali ono što se nakon toga desilo je da je kompletan državni aparat dodatno privatizovao i da je suštinski Đukanović iskoristio nezavisnost da od Crne Gore napravi privatnu državu”, kaže Milatović.
Preporučeno
Na pitanje autorke da li smatra da je tada ispravno glasao Jakov Milatović kaže da misli da jeste.