Sa druge strane, da prevelikog razloga za slavlje i optimizam ne bi trebalo da bude, smatra jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović koji napominje da vlast, koju suštinski personifikuje Andrija Mandić, nema kapacitete da zemlju uvede u Evropsku uniju, već da će, sasvim suprotno, Crnu Goru na smišljen način udaljiti od tog cilja.
Na Međuvladinoj konferenciji, koja je odražana 16. decembra u Briselu, Crna Gora je zatvorila tri poglavlja i to poglavlje 7 – pravo intelektualne svojine, 10 – informatičko društvo i mediji i 20 – reduzetništvo i industrijska politika.Uprkos optimizmu da će biti zatvoreno i poglavlje 31 (spoljna, bezbjednosna i odbrambena politika), to se na kraju nije desilo, jer je Hrvatska odbila da „zažmuri“ na prethodno narušene dobrosusjedske odnose.
Bez obzira na činjenicu da je Hrvatska pokvarila plan crnogorskih vlasti, najviši državni zvaničnici poslali su poruke ohrabrenja, napominjući da je proces integracija konačno odblokiran nakon sedam godina.
,,Krajem 2024. zaokružujemo najuspješniji i najintenzivniji period evropskih integracija. U nešto više od 12 mjeseci povratili smo povjerenje EU, ispunili privremena mjerila za poglavlja 23 i 24, dobili prvi IBAR u istoriji EU, postali prvi kandidat sa članstvom u SEPA, dobili odobrenje Reformske agende u iznosu od preko 380 miliona eura, održali dvije međuvladine konferencije, a na trećoj zatvorili tri poglavlja”, kazala je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, najavljujući tehničke pripreme za izradu ugovora o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji.
Optimistični tonovi dolaze i od premijera Milojka Spajića koji je ocijenio da je čitava prethodna godina bila u duhu reformi vezanih za evropsku integraciju države.
,,U konzistentnom tonu davali smo kao Vlada maksimum da zemlju približimo Evropskoj uniji. Izdvojio bih neke od tih reformi. U decembru 2023. izbjegli smo sivu listu MONEYVAL-a. Druga jako važna stvar bilo je usvajanje zakona koji su bili potrebni za dobijanje IBAR-a. Tada smo dobili jedan veliki zalet, jer je postalo jasno da je proces zatvaranja poglavlja nešto što je realno. To je bio veliki zamah jer smo vladavinu prava doveli, kako to i Evropska unija tvrdi, na onaj minimalni nivo koji je prihvatljiv da bismo postali članica EU. Naravno, još više ćemo raditi na ovom polju u narednom periodu. Da smo u toj namjeri ozbiljni potvrđuje činjenica da smo i nakon IBAR-a sproveli još reformi u oblasti pravosuđa i u bezbjednosnom sektoru. Tokom prethodnog perioda radili smo na onim poglavljima koja smo zatvorili, ali i na onim koja ćemo zatvoriti 2025. godine. Takođe, spomenuo bih Plan rasta i naš ambiciozni plan reformi. Za samo dvije ili tri godine Crna Gora će se reformisati i biti u mogućnosti da pristupi Jedinstvenom tržištu Evropske unije”, istakao je premijer.
Da Crna Gora, ipak, mora da ostane čvrsto na zemlji, smatra Popović i ističe da nikako ne treba zanemariti koliko je zahtjevan proces proširenja na tehničkom nivou.
Dodaje i da se uvijek mora imati na umu na koji način se u Evropskoj uniji odlučuje kada je riječ o proširenju.
,,Glas svake države članice je važan i svaka od njih ima pravo da uloži veto i na taj način spriječi neki korak naprijed. To je mnogo puta u prošlosti urušavalo kredibilitet Evropske unije, jer su države članice birale da na taj način rješavaju svoja bilateralna pitanja, a takav način odlučivanja je još uvijek na snazi i ne treba ga potcjenjivati”, ističe Popović, napominjući da Hrvatska konkretno nije uložila veto kada se odlučivalo o IBAR-u, ali je nedavno bila protiv zatvaranja jednog poglavlja.
OTVORENO BLOKIRANA
Funkcioner Evropskog saveza Ivan Vujović smatra da ovogodišnji rezultati na putu ka EU nijesu zadovoljavajući, te da to nije iznenađenje ako se uzme u obzir kompozicija Vlade.
,,Crnogorsku vlast predvode lica sa crne liste zemlje članice EU, tzv. persone non grata. Ne znam za sličan primjer bilo koje zemlje koja je bila u procesu pridruživanja da su njeni čelni ljudi bili u takvom svojstvu, što je samo po sebi neviđena blamaža za Crnu Goru i Vladu koja sebe naziva evropskom”, kazao je Vujović za Pobjedu.
On je rekao da se svi dobro sjećamo najava vlasti sa početka godine u kontekstu zatvaranja poglavlja.
,,Sjećamo se kako je rečeno da će biti zatvoreno osam do 10 poglavlja, da bi na kraju bila zatvorena samo tri za koja je, inače, gro posla urađeno još za vrijeme prethodnih vlasti. Crna Gora je praktično prvi put otvoreno blokirana na putu ka EU i to u ključnom političkom poglavlju koje se tiče vanjske, odbrambene i regionalne politike. Naravno, sve što je radila parlamentarna većina na čelu sa Andrijom Mandićem, bilo je sračunato na sistematsko devastiranje odličnih odnosa sa našim susjedima, prije svega sa Hrvatskom, upravo zato što se radi o članici EU, koja može da stavi veto na naš napredak prema Eu”, kazao je Vujović.
Dodaje da se na kraju desilo neizbježno.
,,Time je cilj proputinovskih i vučićevskih snaga u Crnoj Gori, koje upravljaju ovom većinom, ispunjen – da se država zaustavi na EU putu i da se uruši njen dugo godina izgrađivan imidž kao faktora regionalne stabilnosti i primjera kada je riječ o dobrosusjedskim odnosima”, naveo je.
PREKOMPOZICIJA VLASTI
Kao rješenje za mnoge probleme koji bi mogli Crnu Goru da zakoče na evropskom putu, premijer Spajić vidi inicijativu „Barometar 26“ koju je lansirala njegova vlada.
Bilo da je riječ o narušenim dobrosusjedskim odnosima, institucionalnoj krizi ili polarizujućim pitanjima, Spajić smatra da potpisi podrške „Barometru“ garantuju da će zemlja ostati na evropskom kursu.
,,Ovaj dokument podrazumijeva izostanak debata o polarizujućim pitanjima u parlamentu, stavljanje evropske agende ispred svojih agendi i treće, sve partije su se obavezale da će raditi na tome da se poprave odnosi sa zemljama članicama EU i da neće uraditi ništa što bi doprinijelo pogoršanju tih odnosa”, rekao je nedavno premijer u razgovoru za Western Balkans.
Uprkos ovoj inicijativi i podršci koju je ona dobila, Ivan Vujović smatra da je premijer odavno izgubio politički integritet.
,,Svima je jasno da Crna Gora sa ovakvom kompozicijom Vlade i odnosa u njoj, gdje je Spajić izgubio politički integritet i postao obična marioneta predsjednika Skupštine, nikada neće ući u EU. Zato je prijeko potrebna prekompozicija vlasti, a najlegitimniji oblik te prekompozicije jeste da se prethodno organizuju vanredni izbori”, smatra čelnik Evropskog saveza.
Kako kaže, svako licitiranje datumima i godinama je potpuno pogrešan fokus.
Sa druge strane, Popović napominje da je u političkom smislu za Crnu Goru ključno da partije, bez obzira na međusobne razlike, ne drže evropske reforme kao taoca.
,,S obzirom na broj građana koji podržava proces, reforme na putu ka EU morale bi da budu zajednički imenitelj i nešto na čemu će akteri zajednički raditi. Široko formirana vladajuća većina može da demotiviše pojedine aktere da ucjenjuju reforme, a pun mandat vlade nešto je što i te kako može da pomogne da se reforme sprovode brže i da implementira sve ono obaveze koje proističu iz pravne tekovine EU”, navela je sagovornica Pobjede.
Ona napominje da pitanja poput izglasavanja Rezolucije o Jasenovcu udaljavaju rješavanje bilateralnih pitanja sa Hrvatskom, uprkos volji Podgorice da riješe otvorena pitanja koja dugo postoje.
GEOPOLITIČKI KONTEKST
Da je rasplet situacije, koji bi podrazumijevao Crnu Goru kao narednu članicu EU, više nego realan, smatra Sofija Popović.
Kao razlog za to navodi stanje pregovora i stanje u ostatku država regiona koje se suočavaju sa mnoštvom teških političkih problema. Dodaje i da pristupanje Crne Gore ne bi bio preveliki šok za EU koja tek planira da se reformiše da bi primila nove države članice.
,,Međutim, da li će se to zaista desiti opet zavisi i od Evropske unije i od Crne Gore. Za sada se čini da Brisel zaista želi uspješnu priču u regionu Zapadnog Balkana, ali ne treba zaboraviti da su neke države još uvijek skeptične prema proširenju i da će biti potrebni određeni napori da se te zemlje ubijede da podrže pristupanje ukoliko Crna Gora ispuni neophodne kriterijume”, navodi članica Centra za savremene politike iz Beograda.
Dodaje i da je za Crnu Goru od suštinske važnosti da se u narednom periodu fokusira na stanje u pravosuđu, borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.
,,Rezultata u ovoj oblasti je bilo, ali potrebno je više i to je ono što evropske institucije očekuju. To se jasno vidi iz dokumenata koji dolaze iz Evropske unije. Poboljšanje rezultata u istragama, krivičnom gonjenju i prije svega pravosnažnim presudama i oduzimanju imovine koja je stečena kriminalom, biće od izuzetne važnosti za nastavak pregovora. Takođe, potrebno je uložiti dodatne napore da bi se ojačale institucije, koje su još uvijek krhke i slabe”, navodi ona.
Da je teško za očekivati da Crnu Goru „prestigne“ bilo koja od država balkanske šestorke, uvjerava Popović, navodeći da je konkretno Albanija ostvarila napredak na putu ka Evropskoj uniji, ali da tu zemlju čeka dug put i dosta posla.
Da je optimizam ka članstvu u EU utemeljen na osnovu geopolitičkog konteksta i raspoloženja Brisela, smatra i Ivan Vujović.
,,Zahvaljujući geopolitičkom kontekstu, izazvanom prije svega agresijom Rusije na Ukrajinu, imamo značajno izmijenjen tretman politike proširenja koja ponovo postaje jedna od ključnih politika Unije, čime smo došli u situaciju da i dalje kao država imamo širom otvorena vrata za ubrzani put ka EU. Svjedoci smo da nas EU vuče ka sebi, ali da naša vlast, kroz destruktivno djelovanje otvoreno antievropskih subjekata, čini sve da taj proces obesmisli do trenutka gubljenja pozitivnog momentuma za politiku proširenja”, zaključio je Vujović.
Beograd vreba priliku da „podmetne nogu“
Ivan Vujović upozorava na rizik od preslikavanja „gruzijskog scenarija“ na Crnu Goru, a kao opasnost vidi „faktor Vučića koji je iz milion razloga direktno zainteresovan da blokira Crnu Goru na EU putu“.
,,To je više puta implicitno i priznao. Ako znamo da su Mandić i Knežević tj. njihove partije obične ispostave Vučićevog SNS-a, zar treba stvar dalje objašnjavati. Toliko je sve očigledno da više ne može biti naivnih i neznavenih. Toga svi moraju biti svjesni, jer će brzo doći vrijeme polaganja računa za sve koji su, direktno ili u formi saučesništva, priredili ovu perfidnu i podlu igru protiv Crne Gore”, kazao je Vujović.
Sa ovom ocjenom saglasna je i Popović, koja smatra da „podmetanje nogu susjedima ide uz karakter režima u Beogradu“.
,,Godinama unazad najviši državni zvaničnici u Srbiji nedostatak napretka zemalja regiona koriste kao alibi za sopstveno neispunjavanje reformi. Srbija je zemlja u dubokoj političkoj krizi čiji je proces proširenja zaglavljen. Ne tako mali broj država članica poručuje da se dalje ne može bez rezultata u oblasti vladavine prava, dijalogu sa Prištinom i uvođenju sankcije Rusiji. Za napredak u svakoj od ovih oblasti potrebna je politička volja, koju vlast predvođena Srpskom naprednom strankom ne pokazuje već 12 godina. Ne samo da se ne ide naprijed, nego se stanje u oblasti vladavine prava, ključnom kriterijumu za članstvo, pogoršava. Zbog svega toga proširenje nije nešto o čemu vlasti u Srbiji vole da govore u javnosti. To su teme koje su marginalizovane u javnom prostoru i medijima koji su većinski pod kontrolom vlasti. Podmetanje nogu susjedima nažalost ide uz karakter vladajućeg režima u Beogradu, ali svakako je odgovornost na političkim akterima u Crnoj Gori da rade u skladu sa strateškim interesima države i očekivanjima građana, a to je punopravno članstvo Crne Gore u EU”, navodi Popović.
Institucionalna mina u temeljima Crne Gore
Jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović naglašava da posljednja u nizu kriza, izazvana odlukom Ustavnog odbora da penzioniše sutkinju Ustavnog suda bez prethodne odluke te instance, predstavlja još jednu smišljenu opstrukciju našeg puta ka EU.
,,Ustavni puč, sproveden u režiji Mandića i predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko, kojem su samo poslušnički, kao po običaju, asistirali poslanici PES-a i Demokrata, opstrukcija je slična onoj iz juna mjeseca kada je nakon dobijanja IBAR-a usvojena Rezolucije o Jasenovcu, kako bi se isprovocirala Hrvatska da nam blokira poglavlje 31 što se na kraju i desilo”, navodi Vujović.
Kako kaže, riječ je o činu koji ima dobro poznati cilj, a to je urušavanje evropske perspektive.
Preporučeno
,,Cilj je izazivanje nestabilnosti, ustavno-pravnog haosa, pokušaj blokade Ustavnog suda i suspenzija pravnog i izbornog sistema. Mandić, kao Vučićev izvršilac prljavih poslova na razgradnji nezavisne, građanske i evropske Crne Gore ima jedan cilj, da nakon svakog stvarnog ili relativnog uspjeha na EU putu podmetne neku institucionalnu minu u temelje Crne Gore i time pošalje poruku Briselu da je zemlja nesposobna da jednog dana bude članica EU”, upozorio je Vujović.