Mugoša: Vlada da povuče milion eura iz budžetskih rezervi kako bi dali šansu mljekarstvu da preživi

Mugoša: Vlada da povuče milion eura iz budžetskih rezervi kako bi dali šansu mljekarstvu da preživi

Standard

23/06/2021

12:17

Stočari su jasno poručili sa jučerašnjeg protesta da je predlog Ministarstva poljoprivrede, da im se isplati po dva euro centa za svaki litar prerađenog i otkupljenog mlijeka za mjesec jun i jul, za njih neprihvatljiv i da će nastaviti i radikalizovati proteste, kazao je član Predsjedništva Socijaldemokratske partije, Budimir Mugoša.

Mugoša je podsjetio da je juče, poslije višemjesečnih pregovora i razgovora crnogorskih stočara sa resornim ministarstvom o problemima sa kojima se ne mogu sami izboriti, ministarstvo poljoprivrede izašlo sa svojim predlogom za rješavanje trenutne teške situacije.

“Podsjetiću da sam još u januaru upozoravao ministra i u ličnoj komunikaciji i javnim nastupima na ozbiljnost problema. Zatim sam kroz formu poslaničkog pitanja preko našeg poslaničkog kluba ponovo upozorio na ovaj problem a nakon toga predložio amandman na nacrt budžeta za ovu godinu kao najlakše i najlogičnije rješenje da se odobri dodatnih 1 milion eura za subvencije u mljekarskom sektoru. Većina u Parlamentu je, očigledno , kao i ministar bila stava da se u ovom sektoru ne dešava ništa dramatično da je sve u redu i da mlijeko samo teče a stočari traže pride još i meda”, saopštio je Mugoša.

On je dodao da je situacija vrlo teška i ozbiljna te da to zna svako pa i zaposleni u ministarstvu ali, kako je naveo, nema političke volje da se problem riješi.

Imajući u vidu ovakav stav ministarstva, smatra Mugoša, posebno problematizovan izjavom državnog sekretara da će po tih dva centa obezbijediti smanjenjem zarada zaposlenima, rješenje koje on predlaže je da se stočari obrate Vladi a da Vlada sa pozicije budžetskih rezervi gdje je predviđeno ( predlogom budžeta za 2021 jer budžet još nije izašao u SL pa treba provjeriti) 75.071.050,00 eura povući jedan milion i time dati šansu da ova grana poljoprivrede preživi.

“Ukupno za subvencije u poljoprivredi je predviđeno 9,133,197.94 što je 0,37 % budžeta ili skoro duplo manje nego za RTCG. U prethodnoj godini je za subvencije u mljekarstvu isplaćeno 3.150.000 eura a ovogodišnjim agrobudžetom vjerovatno neće biti značajnijih odstupanja tako da i sa ovim izdvajanjem je to višestruko manje nego u EU ili recimo u Srbiji. Zato apelujem na gospodina Krivokapića da ima razumijevanja za ove zahtjeve pogotovo imajući u vidu da on ima više iskustva u oblasti stočarstva od ministra poljoprivrede i njegovih saradnika”, zaključio je Mugoša.

Povezani članci

Ostavite komentar

Komentari (0)

X